Fico chce jednu poisťovňu (doplnený VIDEOKOMENTÁR)

Snaha o návrat k systému jednej zdravotnej poisťovne naráža na odpor HZDS aj súkromných poisťovní.

(Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Robert Fico rozmýšľa o zoštátnení zdravotníctva. Presadzuje myšlienku jednej poisťovne a povedal, že tento model je stále v hre.

„Keby bol Smer sám vo vláde, tak to vieme urobiť inou rýchlosťou a iným štýlom,“ tvrdil v sobotu v Slovenskom rozhlase.

Ficova snaha môže naraziť na odpor v koalícii. „Momentálne to nie je možné. V budúcnosti bude treba uvažovať o zmene zdravotného systému, ale v tejto situácii to nepripadá do úvahy,“ povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa Urbániho by mohol vzniknúť chaos. Navyše nejde o počet poisťovní, ale o racionálne využitie zdrojov. „Poisťovne by mali poskytovať nové produkty, ktoré neposkytujú. Ony len zoberú peniaze a rozdeľujú.“

SkryťVypnúť reklamu

V SNS sa naopak počíta s podporou Ficovej myšlienky. „My s tým nemáme problém,“ povedala Anna Belousovová. „Pozrite sa, aké majú autá, aké má manažment platy, aké majú budovy,“ hovorila o réžii súkromných poisťovní.

Počas vlády Smeru so SNS a HZDS sa spory už niekoľkokrát uzavreli vetami nemennosti vládneho programu. Takáto zmena poistného systému je však nad jeho rámec. Ak by ju HZDS zablokovalo, neporušilo by ani koaličné dohody. Ľudia zo Smeru a SNS o postoji Mečiarovej strany k poisťovniam vedia už dlhšie.

Podpredsedníčka SDKÚ Iveta Radičová tvrdí, že návrat k systému jednej poisťovne by bol svetovým unikátom. „V krajinách, kde majú jednu poisťovňu, sú dva základné indikátory - kvalita a čakanie na službu - v oveľa nepriaznivejších hodnotách.“ Podľa poslankyne sa napríklad v Británii alebo v Kanade so systémom jednej poisťovne na bežné operácie čaká aj tri a viac rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Právnici tvrdia, že vytvorenie jednej poisťovne by stálo miliardy. Štát by súkromným poisťovniam musel uhradiť nielen vložené investície, ale aj ušlý zisk. „Boli by to zrejme desiatky miliárd korún,“ povedal právnik Marek Benedik. Podľa právnika Tomáša Kamenca mohlo znárodnenie byť v rozpore s ústavou, ak by išlo proti vôli súkromných poisťovní.

Tie z trhu dobrovoľne odísť nechcú. „Zásadne odmietame takéto úvahy,“ reagoval šéf Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč.

Podľa Petra Pažitného z Inštitútu pre zdravotnú politiku ide o dôkaz, že Fico a jeho vláda vôbec nerozumejú zdravotníctvu.

Zdravotné poistenie v Európe

Národná zdravotná služba (z daní) Povinné zdravotné poistenie (poistné príspevky)
Cyprus Len jedna zdravotná poisťovňa Pluralita zdravotných poisťovní
Dánsko Rakúsko Belgicko
Írsko Estónsko Česko
Portugalsko Fínsko Francúzsko
Španielsko Maďarsko Nemecko
Švédsko Island Grécko
Taliansko Litva Luxembursko
Veľká Británia Lotyšsko Lichtenštajnsko
Malta Holandsko
Nórsko Slovensko
Poľsko Švajčiarsko
Slovinsko

Pluralita zdravotníctvu pomáha

Model jednej štátnej zdravotnej poisťovne namiesto dnešných viacerých, na ktorom premiér Robert Fico stále trvá, nedosahuje v Európe najlepšie výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa najnovšieho prieskumu medzinárodného inštitútu Health Consumer Powerhouse, v ktorom sa hodnotila úroveň zdravotnej služby, čakacie lehoty a spokojnosť ľudí so zdravotníctvom, sú v prvej päťke štátov až štyri, ktoré majú pluralitný systém poisťovní. Na čele rebríčka sú Francúzsko, Holandsko a Nemecko. Všade tam funguje viacero zdravotných poisťovní.

„Štúdia len potvrdila, že pluralitný systém je výhodnejší,“ povedal Peter Pažitný z Inštitútu pre zdravotnícku politiku. Súkromné poisťovne podľa neho poskytujú kvalitnejšie služby, majú nižšie čakacie lehoty a lepšiu dostupnosť zdravotných služieb. „Za rovnaké peniaze vie súkromná poisťovňa vytvoriť väčšiu hodnotu pre klienta ako štátna,“ povedal Pažitný.

Fico v sobotu v Slovenskom rozhlase povedal, že presadzuje myšlienku jednej štátnej poisťovne. Ak by to chcel docieliť, musel by sa dohodnúť s poisťovňami na kompenzácii škôd.

SkryťVypnúť reklamu

Poisťovne však Ficov návrh odmietajú. „Takýto návrh považujeme za nenáležitý, pretože odborne aj politicky sme si to v histórii Slovenska už dvakrát vydiskutovali a vždy sme dospeli k pluralitnému systému,“ povedal výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč. Ficovi odporúča, aby dal na odborné rady.

Niektorí právnici upozorňujú, že návrat k jednej poisťovni by nás vyšiel draho. Štát by musel súkromným poisťovniam zaplatiť nielen za investície a majetok, ktorý do podnikania doteraz vložili, ale aj ušlý zisk.

Ficov pokus o vytvorenie jednej zdravotnej poisťovne podľa právnika Mareka Benedika nemožno pomenovať inak ako znárodnenie.

Ak by parlament presadil jednu poisťovňu proti vôli súkromných, bolo by to podľa právnika Tomáša Kamenca v rozpore s ústavou. „Išlo by o zásah do ich práv.“

SkryťVypnúť reklamu

Na výber medzi zdravotnými poisťovňami má vyše 200 miliónov Európanov.

O niečo menej ľudí žije v krajinách, kde sa zdravotníctvo financuje cez dane. Systém s jednou poisťovňou má asi sto miliónov ľudí.

Ľuboš Jančík, knm

Stĺpček Mariána Leška

Keď Ivan Valentovič plnil premiérovo zadanie, aby poistenci štátu prešli do štátnych poisťovní, tak narazil na Úrad vlády - Sekciu ľudských práv. Tá povedala, že je to v rozpore s ústavou. Narazil aj na ministerstvo financií, ktoré upozornilo,

že by išlo o nepriame vyvlastnenie zdravotných poisťovní. Premiér Fico však

v sobotu ministra vyzval, aby vo svojej „Mission Impossible“ pokračoval, a to v ešte nemožnejšej verzii.

Predseda vlády chce od Valentoviča také zákony, aby poisťovne nemohli vytvárať zisk a aby tu zostala iba jedna zdravotná poisťovňa. Inými slovami, Fico chce, aby minister splnil jeho želanie, hoci tým poruší medzinárodné zmluvy a pripraví už nie nepriame, ale priame vyvlastnenie poisťovní.

SkryťVypnúť reklamu

Keby minister splnil zadanie premiéra, tak za to republika zaplatí desiatky miliárd korún. Cena za to, že republika má šéfa kabinetu, ktorý chce od ministra splnenie takejto „misie“, sa zatiaľ ešte vyčísliť nedá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 910
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 769
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 664
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 567
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 980
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 658
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 369
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 578
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu