BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva vydáva každý štvrťrok zoznam liekov a liečiv hradených úplne alebo čiastočne zo zdravotného poistenia. V prílohe zákona sa nachádza 115 skupín liečiv, v ktorých musí byť aspoň jeden liek plne hradený zo zdravotného poistenia. Podľa údajov Health Policy Institute na Slovensku je dostupných 110 týchto skupín. V dvanástich skupinách však v aprílovej kategórizácii chýbajú lieky, ktoré by boli plne hradené.
Ministerstvo neeviduje podnet
Rezort zdravotníctva sa bráni tým, že v kategorizácii s účinnosťou od apríla tohto roku je z celkového počtu 5065 liekov až 1696 liekov bez doplatku pacienta. „Je to oveľa vyšší počet liekov, ako ukladá zákon,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková. V odpovedi však ministerstvo nevysvetlilo, prečo bezplatné lieky chýbajú v skupinách, ktoré určuje zákon.
Kategorizačná komisia podľa Balázsikovej v pravidelných intervaloch kontroluje, či v týchto skupinách uvedených v prílohe zákona je najmenej jeden liek bez doplatku. „V prípade konkrétneho upozornenia ministerstvo vždy prijme opatrenie na nápravu stavu. V súčasnosti neevidujeme konkrétny podnet na nedodržanie predmetného zákonného ustanovenia,“ povedala Balázsiková.
Ak ministerstvo zistí, že to tak nie je, nápravu urobí pri najbližšej kategorizácii.
Ďalšie porušovanie zákona?
Pri určovaní ceny liekov je rozhodujúca účinná látka, tzv. hlavná molekula, ktorá sa nachádza v lieku. Tú majú rovnakú originálne lieky aj generiká. Zo zákona vyplýva, že lieky s rovnakou účinnou látkou majú mať zo zdravotného poistenia rovnakú výšku úhrad.
V najnovšej kategorizácii liekov to však pri niektorých účinných látkach neplatí. Z verejnych zdrojov sú tak lieky s rovnakou učinnosťou raz hradené drahšie, raz lacnejšie.
Ministerstvo zdravotníctva to vysvetľuje dôsledkami aprílového plošného znižovania cien liekov o 6,6 percenta.
Tento rozdiel vo výške úhrady za rovnaké liečivo podľa nej vznikol v záujme toho, aby pacienti na znižovaní cien liekov získali aj znížením ich doplatku. Pri liekoch oslobodených od znižovania ceny sa neznižovala ani celková cena lieku, ani doplatok pacienta. „Preto vznikli rozdielne výšky úhrad za rovnaké liečivá,“ povedala Balázsiková.
Podľa nej nebol porušený zákon ani Európska smernica o transparentnosti.
Angelika Szalayová z Health Policy Institute reaguje konštatovaním, že odpoveď ministerstva nevysvetľuje, prečo bol porušený zákon, a nie je to ani ospravedlnenie porušenia zákona.
Poisťovne podľa prepočtov Szalayovej tak zaplatia ročne viac ako 200 miliónov korún. Je to odhad zvýšených nákladov na základe minuloročnej spotreby. „Tieto zdroje sa mohli použiť inde - v lepších platbách nemocniciam a ambulanciám,“ povedala Szalayová.
Vďaka rôznej výške úhrady za tú istú účinnú látku sa stráca podľa nej transparentnosť systému a demotivuje to výrobcov znižovať ceny liekov.