NITRA. Unikátne pohrebisko z prelomu 10. a 11. storočia našli archeológovia v centre Nitry pod Piaristickým kostolom. Je to jediné pohrebisko v Nitre z obdobia, keď sa rozpadávala Veľká Morava a vznikal Uhorský štát. Doteraz v ňom našli 26 hrobov na mieste, kde onedlho postavia hotel.
„V hroboch nie sú milodary, čo napovedá, že sú kresťanské. Pri kostrách sú uložené len predmety dennej potreby ako náramky, náhrdelníky či prstene,“ povedal vedúci výskumu Matej Ruttkay z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre. Práve tie spolu so zvyškami keramiky napomáhajú datovanie nálezu.
Niektoré hroby sú porušené výkopmi, prepadnuté a zapustené do seba. Jednej kostre chýba pravá ruka, noha a kus panvy. Nebožtíkovi z 11. storočia o dvesto rokov neskôr oddelili nohu, keď kopali iný hrob. Pohrebisko má viac vrstiev a bolo dlho funkčné, pretože ľudia si uloženie hrobov nepamätali.
Hroby porušili v 13. a 14. storočí výkopom odpadovej jamy. Archeológovia v nej našli aj stovku opracovaných i neopracovaných kravských rohov, čo napovedá, že blízko bola dielňa na výrobu opaskov, hracích kociek a rozličných ženských ozdôb. Zo vzoriek hliny z odpadovej jamy v laboratóriu zistia, čo ľudia pestovali, jedli, aká bola vtedy klíma.
„Vtedajší ľudia mali priemernú výšku ako my. Zomierali mladí, dožívali sa priemerne päťdesiatky. „Na prvý pohľad mali mnohí zdravé zuby a krivú chrbticu. Jeden mal vyliečenú zlomeninu, čo je dôkaz úrovne vtedajšieho liečiteľstva. Kostry budú odborníci skúmať v antropologickom laboratóriu,“ dodal vedúci výskumu.
Okrem kostier dospelých ľudí tu bolo aj niekoľko detských skeletov, dokonca aj čerstvého novorodenca. Detské hroby boli plytšie a viac pôdy tejto úrovne sa nezachovalo.
Najnovšie výsledky výskumu stredovekého cintorína predstavia archeológovia verejnosti v júli na výstave v Ponitrianskom múzeu .
Autor: Jana Beňová (sita)