Budapešť sa bojí o Hedvigu

Maďarskí socialisti sa spojili s Fideszom, aby kritizovali Slovensko v kauze Hedvigy Malinovej. Slovenská koalícia a opozícia sa spojili v kritike za to, že sa miešajú do našich záležitostí.

Hedvigu Malinovú v minulosti zastupoval advokát a poslanec za SMK Gábor Gál.Hedvigu Malinovú v minulosti zastupoval advokát a poslanec za SMK Gábor Gál. (Zdroj: ČTK)
Maďarskí socialisti sa spojili s Fideszom, aby kritizovali Slovensko v kauze Hedvigy Malinovej. Slovenská koalícia a opozícia sa spojili v kritike za to, že sa miešajú do našich záležitostí.

BRATISLAVA. Predseda zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolt Németh a jeho podpredseda Vilmos Szabó včera na spoločnej tlačovej besede vyhlásili, že chcú od Slovenska nezávislý proces v prípade študentky Hedvigy Malinovej. Tá tvrdí, že ju v auguste napadli preto, že hovorila po maďarsky, polícia naopak hovorí, že si to vymyslela, a Malinovú obvinila z krivej výpovede.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Je poburujúce, že v tejto záležitosti Slovensko pripravuje vykonštruovaný súdny proces, ktorý slúži záujmom politickej moci,“ povedal predseda výboru Zsolt Németh z pravicového Fideszu.

Podpredseda Vilmos Szabó zo socialistickej strany bol miernejší. „Napriek tomu, že nepochybujeme o tom, že Slovensko je právny štát a má nezávislé súdnictvo, proces Hedvigy Malinovej bude toho testom.“

Hlavná opozičná a koaličná strana sa nespojili od jesene minulého roku. Dlhodobo na seba útočia.

Fico: Je to nehorázne

„Je to nehorázne zasahovanie politických síl z Budapešti do práce slovenských nezávislých orgánov činných v trestnom konaní,“ reagoval premiér Robert Fico. Podľa neho je ich cieľom „za každú cenu vyvolať napätie“.

SkryťVypnúť reklamu

„Výzvy našich maďarských partnerov sú nenáležité a pokojne si ich mohli odpustiť,“ hovorí aj exminister zahraničných vecí Eduard Kukan z SDKÚ­. Odmietnuť chce hlavne slová o tom, že by sa celá kauza mohla odraziť na úrovni slovensko-maďarských vzťahov. V to, že to tieto vzťahy nezaťaží, dúfa aj Szabó.

Naopak, predseda SMK Pál Csáky si myslí, že vyjadrenia poslancov sú vhodné. V Košiciach vyhlásil že sa obáva, aby celý prípad Malinovej nebol ako proces v päťdesiatych rokoch. Csáky hovorí, že slovenská polícia urobila také kroky, ktoré vzbudzujú oprávnené pochybnosti. „Potom sa nikto nesmie čudovať, že sú tlmočené aj takouto formou.“ Celý prípad podľa neho nie je zaujímavý tým, že o ňom hovoria politici v iných kraji­nách, ale preto, lebo polícia koná nepresvedčivo.

SkryťVypnúť reklamu

„Malo by to znepokojovať predovšetkým občanov slovenského štátu. Je to test právneho štátu,“ myslí si Csáky. Po vypuknutí kauzy Malinovú krátko obhajoval poslanec SMK Gábor Gál.

Politológ Miroslav Kusý hovorí, že aj jemu sa zdá, akoby celá kauza bola vyšetrená prirýchlo a povrchne, „ale nemalo by to ísť cez maďarský parlament“. Myslí si, že ide o naše vnútorné záležitosti.

„Toto len rozdúchava vášne. Aj oni však majú boj o maďarského voliča, tak sa snažia získavať body a ukázať, že sa starajú o zahraničných Maďarov,“ povedal Kusý.

Bútora: Podstatná je pravda

Bývalý diplomat Martin Bútora hovorí, že vyjadrenia sú síce neobvyklé, ale môže za to aj premiér s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom, ktorí o vyšetrovaní v minulosti podrobne informovali.

SkryťVypnúť reklamu

„Takýto záujem o avizované súdne konanie svedčí o tom, že nad jeho stopercentnou kvalitou sa kladú otázniky. Nebýva to zvykom, že sa takéto otázniky kladú v prípade krajiny, ktorá spĺňa kritériá demokracie vrátane nezávislosti súdov,“ myslí si Bútora. Za vážne označil zistenia časopisu .týždeň, ktorý upozornil na nové skutočnosti v prípade.

Bez ohľadu na reakcie zahraničia musí podľa Bútoru Slovensku záležať na tom, aby bol prípadný súdny proces nespochybniteľný. Myslí si, že tieto vyjadrenia by nemali odviesť pozornosť od podstaty veci – odhalenia pravdy.

Analýza
Slovensko opäť spojilo maďarských politikov

Maďarské médiá si včera všimli hlavne to, že téma Hedvigy Malinovej spojila vládnych a opozičných politikov. Zsolt Németh obvinil slovenskú vládu, že sa snaží nedemokratickými prostriedkami diskriminovať maďarskú menšinu. Hovoril o dotáciách v oblasti samospráv, poľnohospodárstva a ochrany životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Vilmosa Szabóa sú na Slovensku síce nie fundamentálne, ale citeľné problémy s demokraciou a voči Maďarom naozaj cítiť diskrimináciu. Vláda by vraj chcela, aby sa slovenský a maďarský premiér stretli, nedokáže však povedať, kedy by sa to mohlo uskutočniť.

Ukážka jednoty

Spoločná tlačovka má byť dôkazom toho, že v prípade Malinovej vystupuje Maďarsko jednotne a rozhodne. Súhlas s postupom Fideszu a socialistov (MSZP) vyjadrila druhá opozičná strana MDF. Od minulej jesene sa nestalo, že by politik hlavnej vládnej a hlavnej opozičnej strany mali spoločnú tlačovku, na ktorej by spolu súhlasili. Fidesz považuje od zverejnenia prejavu premiéra Ferenca Gyur­csánya, v ktorom sa priznal ku klamstvám, vládu za nelegitímnu a demonštratívne ju ignoruje. To platí aj pre oblasť menšinovej politiky, kde Fidesz stále trvá na požiadavke dvojakého občianstva pre menšinových Maďarov, čo vláda odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Už ich spojil Duray

Naposledy vládni a opoziční politici vystupovali spolu v menšinovej otázke vlani v lete, keď začala slovenská polícia vyšetrovať podpredsedu SMK Miklósa Duraya pre jeho vyjadrenie na jednej budapeštianskej konferencii, že kosovskí Albánci skôr uplatnia svoje právo na sebaurčenie, ako Maďari na Slovensku. Vtedy proti postupu slovenskej polície a prokuratúry spoločne protestovali politici Fideszu a vládnych liberálov zo Zväzu slobodných demokratov.

Németh a Szabó patria medzi najvýznamnejších maďarských politikov, ktorí sa zaoberajú menšinami. Németh, známy radikálnejšími vyjadreniami, bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničia vo vláde Viktora Orbána a je tvorcom menšinovej politiky Fideszu. K maďarskej menšine na Slovensku a k Sedmohradsku ho viažu aj rodinné väzby. Szabó bol v rokoch 2002 až 2006 za vlády Pétera Medgyessyho a prvej Gyurcsányovej vlády štátnym tajomníkom Úradu vlády, ktorý mal na starosti menšinových Maďarov.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Morvay

Stĺpček Petra Schutza
Nie sme Líbya

Maďarskí socialisti a Fidesz, ktorí sa vzájomne obviňujú

z úmyslov zničiť krajinu, objavili po polroku prvú zhodu – žiadajú nezávislý proces, bez politických vplyvov, pre Hedvigu Malinovú. Toto je kauza, ktorá vyvolala v Maďarsku vec nevídanú – spoločnú tlačovú konferenciu socialistov a Fideszu.

Pochybnosti, či sa prípad zbitej študentky vyšetroval korektne a bez politických zásahov, sú i na Slovensku. My však nie sme v Líbyi ani na Kube. Neexistuje dôvod, aby zahraničný výbor maďarského parlamentu prijímal rezolúcie, ktoré nemajú iné ako vnútropolitické určenie. Jediným výsledkom bude vyššie medzištátne napätie a rozoštvávanie Maďarov a Slovákov.

Nezávislý súd a medzinárodné inštancie sú pre Hedvigu dostatočné záruky. Verejné pojednávanie ukáže, kde je pravda. Presne tak ako v kauze policajného vyšetrovateľa, ktorého nedávno oslobodil maďarský súd

SkryťVypnúť reklamu

po tom, čo sa prokuratúra pod politickým vplyvom Fideszu tri roky snažila dostať ho do väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 047
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 7 791
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 054
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 429
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 105
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 549
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 199
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu