Na naše stretnutie prišiel oproti pôvodnej dohode neskôr a odišiel skôr, pretože ho čakal ďalší rozhovor pre BBC. Ťažbu v Tichej a Kôprovej doline nepovažuje za dobré riešenie, nášmu ministrovi dokonca ponúkol pomoc, ten však neprejavil záujem. Novú knihu Václava Klausa považuje za brak a ohľadne amerického radaru trvá na podmienke, že musí byť súčasťou systému NATO. Minister životného prostredia českej vlády MARTIN BURSÍK.
Prečo ste sa začali zaujímať o životné prostredie?
Už na strednej škole v Prahe som mal vedľa seba spolužiakov herpetológov (herpetológia je veda, zaoberajúca sa plazmi a obojživelníkmi, pozn. autora), s ktorými sme chodili loviť užovky na rybník, ďalší kamarát bol entomológ, s tým sme pomocou sieťky chytali hmyz, iný zase ichtyológ (ichtyológia je veda o rybách, pozn. autora), ja som tiež choval nejaké rybky. Prvý impulz však asi prišiel zo skautského oddielu. Vstúpil som do neho v roku 1968 a odvtedy som trávil polovičku prázdnin v táboroch, časť z toho bolo v horách, neskôr som začal liezť.
Boli ste členom KSČ?
Nie, dokonca ani SZM. To nepripadalo do úvahy, som z rodiny, ktorá bola v tomto dosť principiálna. Môj brat v roku 1983 emigroval cez Juhosláviu do Nemecka aj preto, že sa tu cítil neslobodný, nemohol sa - obrazne povedané - nadýchnuť a roztiahnuť krídla. Nechodil na prvomájové sprievody, začal tým robiť problémy svojim nadriadeným, ktorých si vážil. Ja som bol na tom podobne. Na jar 1989 som podpísal prehlásenie Hnutia za občiansku slobodu.
Po revolúcii ste boli členom množstva politických strán a zoskupení, napočítal som ich minimálne päť. Nie je ich na principiálneho politika priveľa?
Je ich pomerne dosť. Priamo z Hnutia za občiansku slobodu som plynule prešiel do Občianskeho fóra, kde sme s komunistami vyjednávali o odovzdaní moci. To fórum sa neskôr rozdelilo na Občianske hnutie, do ktorého som prešiel aj ja, a ODS. OH sa potom premenilo na Stranu slobodných demokratov, takže som bol stále akoby v jednom politickom telese.
A čo Únia pre Prahu, KDU-ČSL a teraz Strana zelených?
Od slobodných demokratov som odišiel z protestu, pretože tolerovali zjavne xenofóbny a rasistický
postoj podnikateľa Baránka, ktorý si vo svojom hoteli vystavil nápis „Cigáňom vstup zakázaný". Bol s nami na spoločnej kandidátke a ja som povedal, že takéto niečo neunesiem, že to v liberálnej strane nie je možné. Neboli však schopní to riešiť, tak som odišiel z politiky, kým ma pán Tošovský v roku 1998 nezavolal do vlády ako ministra životného prostredia.
Únia pre Prahu bola združením štyroch strán, kandidoval som proti pánovi Koukalovi, ale ako nezávislý. Mali sme 29,5 percenta, boli sme druhou najúspešnejšou stranou, ale v Prahe vznikla veľká koalícia ODS a ČSSD, tak som sa z politiky opäť stiahol.
Tá veľká koalícia vznikla údajne aj pre vašu ješitnosť a nadštandardné požiadavky, ktoré neboli vaši partneri ochotní akceptovať.
To bola legenda, ktorú púšťal niekto z ODS a ďalší ľudia, vôbec to nebola pravda. Šlo o ohováranie.
Čiže vtedy ODS klamala?
Bolo to už dávno, v roku 1998, a bolo to od nich nekorektné.
Vlastniť majetky je viac starosť ako radosť
V roku 1991 si váš otec uplatnil reštitučný nárok na viaceré hodnotné nehnuteľnosti. Zdedili ste ich vy a váš brat. Pražský primátor Bém tvrdil, že ste tie nehnuteľnosti získali bez riadnych podkladov. Dodnes sa o ne s vami súdi váš bratranec z Venezuely. Ako to bolo?
Od Béma to bola „sprosťárna". Tam šlo najmä o to, že kritizoval dotácie na rekonštrukciu jedného nášho pamiatkovo chráneneho domu. Na takom dome musíte pri oprave dodržiavať určité podmienky. Požiadali sme o dotáciu a on vtedy začal tvrdiť, že sme ju dostali rýchlo a nadštandardne, čo nebola pravda.
Tvrdil a spolu s ním aj jeho námestník a tiež starosta Prahy 1, že ste tie nehnuteľnosti získali bez riadnych podkladov.
No, tak si k tomu pridal aj ďalšie veci. Ten reštitučný spor vznikol z toho, že nám bol vydaný majetok. Neskôr však Ústavný súd rozhodol, že sa rušia určité podmienky pre emigrantov, pričom jednou z nich bolo trvalé bydlisko. Zrazu sa zjavil vzdialený príbuzný z Venezuely, ktorý si ten nárok začal uplatňovať tiež. My tvrdíme, že retroaktívne do toho zasahovať nemožno. Sme vo fáze, keď dolaďujeme detaily dohody a dúfam, že to bude o chvíľu za nami. V predvolebnej kampani bola snaha na mňa niečo nájsť, tak si našli toto, na čom sa dala vcelku dobre rozohrať téma závisti. Keď totiž napíšete, že niekto má majetky v desiatkach miliónoch, ľudia si povedia, že „to je ale darebák". Pritom sú tie majetky v nehnuteľnostiach, kde je našou rodovou povinnosťou opraviť ich a odovzdať tak svojim deťom. Je to viac starosť ako radosť.
Každopádne ste milionár.
To určite som.
Aký je plat ministra životného prostredia?
Asi stoštyridsaťtisíc. Neviem to presne, počíta sa to zložito. Nejaké časti z toho sú nezdaniteľné paušály. Ja som nešiel do politiky kvôli platu, prišiel som z podnikateľskej sféry a to je po finančnej stránke veľký prepad smerom nadol.
Myslíte, že ste dobrým politikom?
Pýtate sa, či mám na túto prácu dostatočnú kvalifikáciu?
Nie. Pýtam sa, či si vy o sebe myslíte, že ste dobrým politikom.
Na to vám pozitívne odpovie len ten, kto je namyslený a kto v sebe nemá aspoň základnú pokoru. Ja ju v sebe mám a neprislúcha mi tak hodnotiť moju prácu. Keď som sa stal prvýkrát ministrom v roku 1998, ministerstvo bolo piatym kolom u voza, pretože tu boli slabí ministri. Mne šlo o to, aby malo autoritu a bolo partnerom ostatným rezortom. Na druhej strane - keby som si myslel, že to robím zle, odišiel by som robiť niečo iné.
Nestojí dnes autorita vášho ministerstva len na tom, že bez vás ODS nemôže vládnuť?
Nemyslím. Zelené témy naberajú na vážnosti, lebo spoločnosť dozrieva. Našim hlavným cieľom je prehĺbiť kompetencie v množstve tém, napríklad v odpadovom hospodárstve, pri autovrakoch, elektrošrote, bioodpade a kompostovaní a podobne. V mnohých veciach totiž ide o preteky s časom.
Jedným z vašich sľubov bolo obmedzenie kamiónovej dopravy. Už ste s ňou niečo spravili?
Podarilo sa nám to presadiť do programového vyhlásenia vlády. Je tam niekoľko bodov - že vláda presadí obmedzenie kamiónov v piatok popoludní, v sobotu doobeda a počas väčšiny nedieľ a sviatkov. Je to explicitne napísané v koaličnej zmluve.
To je len papier. Kedy to začne platiť?
Kompetenčne to má na starosti ministerstvo dopravy. Malo to byť hotové do konca roku, ale nestíhajú pripraviť analýzy, tak sme prikývli na odklad do jari budúceho roku. Vtedy by už mala byť hotová priamo novela zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách.
Čiže to začne platiť najskôr v roku 2009?
Pravdepodobne. Možno by sa to dalo stihnúť tak, aby to začalo platiť od polovice roka 2008, nechávam to otvorené.
Mám odlišný názor ako váš minister
Na Slovensku rezonuje téma ťažby v Tichej a Kôprovej doline. Čo si o tom konflikte myslíte?
Telefonicky som hovoril s vašim ministrom životného prostredia Jaroslavom Izákom a ponúkol som mu spoluprácu, ponúkli sme expertov a ani nám nenapadlo, že s takým časovým odstupom zrazu dôjde v takej zóne národného parku k ťažbe. Argumentuje sa lykožrútom, ale je to čudné.
Čiže ste proti ťažbe?
Podľa mňa to nie je dobré riešenie. My máme analogickú situáciu na Šumave, lykožrúta považujeme za prirodzenú súčasť cyklu obnovy lesa. Aj keď ten les zdanlivo a na prvý pohľad vyzerá ako odumretý, v skutočnosti sa už dole uchytávajú semená, listnaté stromy, darí sa zmeniť štruktúru lesa, ktorý je stabilný a ktorý nám pomôže viac zadržiavať vodu v krajine. Toto máme veľmi dobre odargumentované a rozhodli sme, že na Šumave ponecháme osemnásť percent lesov prirodzenému vývoju. To je riešenie, ktoré by sme my hľadali aj v Tichej a Kôprovej doline.
Kamera: Samo Jaško
Ako si vysvetľujete, že minister životného prostredia jedného štátu má odlišný názor ako minister na rovnakej stoličke iného štátu?
Mrzí ma to. Poznám to tam veľmi dobre, ako malý chlapec som tam bol v tábore. U vás je hlavným problémom, že to tam spravujú Štátne lesy. U nás sme to spravili tak, že lesy v národných parkoch spravuje správa národného parku. Lesníci s pílami ostali rovnakí, ale ich šéfom sa stal riaditeľ Národného parku. Ten im dáva úlohy, aby hospodárili šetrne, aby mali k prírode blízko, aby sa na to nepozerali len cez peniaze.
Čiže u nás ide o biznis a lykožrút je len náhradným zdôvodnením?
Až tak podrobne do toho nevidím. Aj u nás na Šumave boli politické tlaky v prospech ťažby. Ja som vášmu ministrovi navrhoval, že by som tam prišiel, pomohol mu sprostredkovať stretnutia s tými mimovládnymi organizáciami, ponúkol som mu našich expertov, ale neprejavil záujem. Je mi to veľmi ľúto.
Údajne sa v tej veci ešte chystáte angažovať.
Neviem ako. Skutočne neviem, ako by som sa v tom ešte mohol angažovať. Odborný názor máme s vašim ministrom odlišný. Možno sa ešte uvidíme na Rade ministrov v Nemecku a určite si tam s ním o tom pohovorím, pretože ide o vec, ktorá ma vnútorne trápi.
Odvolať Čunka môže iba premiér Topolánek
Českú politickú scénu trápi kauza vicepremiéra Čunka, ktorý je jednak obvinený z brania úplatku, jednak sa vyjadruje rasisticky voči Rómom. Prečo s takým človekom sedíte vo vláde napriek tomu, že ho opakovane kritizujete?
Predovšetkým treba povedať, že to, čo urobil Jiří Čunek vo Vsetíne, bolo ešte pred zostavením tejto vlády. Ako zelení sme ho za to vtedy veľmi kritizovali. Medzi mnou a budúcim premiérom Topolánkom bola tiež dohoda, že Čunek nebude mať kompetencie, ktoré sa týkajú rómskej problematiky. A to sa podarilo, ošetrili sme to, až na to, že on občas uletí a vyjadruje sa k tomu. Požiadali sme premiéra, aby zaistil, že to nebude robiť. Vláda má totiž odlišnú politiku ako Čunek.
Ešte raz - Čunek je obvinený z korupcie a vyjadruje sa ako rasista. Prečo ste s ním vo vláde?
Myslíme si, že by v tej vláde už dávno nemal byť, pretože ju to poškodzuje.
Budete požadovať jeho odvolanie?
Nikdy sme nedávali ultimátum, že buď Čunek alebo my. Ten problém má Čunek, jeho strana KDÚ-ČSL a ODS ako strana, ktorá má premiéra. Ten má kompetenciu odvolávať.
Čiže to žiadať nebudete.
Rozhodujúcim momentom bude deň, v ktorý by sa štátny zástupca rozhodol obžalovať ho, pretože od Čunka, a už vôbec nie od KDÚ-ČSL, nemôžme čakať, že odíde sám.
Prečo nedáte jeho odchod ako svoju podmienku?
Ako to môžme?
Veď na vás tá vláda stojí a padá.
No dobre, my by sme povedali, že buď Čunek alebo my, a vláda by padla. A potom čo?
Strana KDÚ-ČSL, ktorá je rada, že vôbec vládne, ani Topolánek, nenechajú padnúť vládu kvôli jednej osobe.
Kompetenciu na odvolanie ministra má predseda vlády. KDÚ-ČSL má vnútorné problémy a nie je schopná na ten problém pozerať optikou koalície a uvedomiť si, že jej to škodí. Keby boli schopní Čunkovi povedať, že mu garantujú miesto vo vláde v prípade, že sa mu podarí v tej veci očistiť, my by sme s Topolánkom spravili to isté.
Čunek je rasista, v tom sa asi zhodneme.
Áno, my si to myslíme tiež, aj keď musím povedať, že si to on sám zrejme neuvedomuje. Zlomovým momentom bude rozhodnutie štátneho zástupcu v kauze podplácania a tá chvíľa sa blíži. Ak tú vec zástupca odloží, Čunek sa obháji a zostane vo vláde. Musíme si však dohovoriť modus vivendi, že nebude hovoriť do vecí, ktoré sa týkajú rómskej problematiky, a bude rešpektovať, že v tomto má kompetencie niekto iný. Druhá varianta je, že štátny zástupca vznesie obžalobu a v takom prípade musí ísť z vlády preč. Buď odíde sám, pretože by bolo neúnosné mať podpredsedu vlády, ktorý je už na súde, alebo bude odvolaný premiérom. Tento moment reálne vyrieši celú situáciu.
Dotácia knihy Al Gora bola správna
Vaše ministerstvo dotáciou podporilo knižku Al Gora „Nepríjemná pravda", ktorého názory vám konvenujú.
Áno, na to som veľmi pyšný.
Prezident Klaus má na environmentálne problémy iný názor, vydavateľ jeho knihy „Modrá, nikoli zelená planeta" dotáciu nedostal.
Pretože nás nepožiadal. Nás nežiadajú ani Al Gore, ani Klaus, ale vydavatelia. Ministerstvo má na podporu týchto aktivít rôzne programy. V čase, keď sme podporili Al Gorovu knihu, ani sme netušili, že Klaus príde s inou a jej témou bude klíma. Dôležité je, že sme nedali peniaze Al Gorovi, ako písali niektoré médiá, ale poskytli sme stotisícovú dotáciu vydavateľovi, ktorý vydal preklad tej knihy.
Jedna aj druhá kniha sú bestsellery. Akú má logiku zo štátneho dotovať čosi, čo si dokáže zarobiť aj samo?
Pretože by tá kniha nevyšla. Vydavateľ o dotáciu požiadal, pretože vydanie takejto knihy nie je práve vecou, ktorá by bola lacná.
Chcete tým povedať, že bez dotácie by bestseller v Česku nevyšiel?
Nám pripadá tá kniha veľmi dôležitá. Je to podstatný moment, ktorý pomáha získať verejnosť, vyburcovať, zvýšiť citlivosť a povedomie o téme globálnych klimatických zmien. Zatiaľ v tom prehrávame závod s časom. Každým dňom, kedy to neriešime, sa stávame chudobnejšími a v budúcnosti budú riešenia ešte nákladnejšie. Až sa možno dostaneme do bodu zlomu, keď to už ani nepôjde. Tá kniha je významná tým, že ju napísal viceprezident USA a je autentická v tom, že sa životnému prostrediu ten človek venuje desaťročia. Tento titul si podporu zaslúžil.
Podporili by ste aj Klausovu knihu, keby o to vydavateľ požiadal?
Nie. Asi nie. Pretože obsahovo je to brak.
Čiže toho, kto vám názorovo nesedí, jednoducho nepodporíte?
Tu predsa nejde o stret názorov. Vás možno mätie, že v oboch prípadoch ide o politika. Na strane Al Gora však máte človeka, ktorý vychádza z exaktných dát a ktorý sa opiera o správy medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu, v ktorom je takmer dvetisíc klimatológov z celého sveta. Klaus prichádza so svojimi rozporuplnými provokatívnymi tézami, ktoré spochybňujú samotnú podstatu globálnych klimatických zmien.
Napísal to zámerne alebo tomu podľa vás nerozumie?
Oboje. Chce na seba upozorniť, provokuje. Mňa to trochu trápi, lebo nám to robí v zahraničí hanbu a nie je obvyklé, aby hlava štátu poňala tú tému takýmto spôsobom, nikoho takého na svete nepoznám. On pre ten svoj dialóg ani nemá partnera.
Strany zelených vo svete obvykle operujú naľavo od stredu, vy vládnete s pravicou. Ste pravičiar alebo ľavičiar?
Ja som zelený. Máme svoju ideológiu, hodnoty a princípy a niet dôvodu, aby sme sa niekde zaraďovali a aby sme potom hrali druhé husle veľkým politickým blokom, ktoré medzi sebou obvykle vedú zápas na život a na smrť. Máme otvorený koaličný potenciál a sme ochotní rokovať s kýmkoľvek okrem komunistov.
Podmienka, že radar musí byť začlenený v systéme NATO, platí
V zásade nie ste proti umiestneniu amerického radaru v Česku, pokiaľ bude začlenený do systému NATO. Tvrdíte, že ste to tak formulovali aj v odpovedi USA. Neformálny šéf opozície vo vašej strane Stropnický však tvrdí, že tú odpoveď videl a že je to tam ako vaša prosba, nie ako podmienka.
Ten pán má dvadsaťtri rokov a dostal sa do výkonnej funkcie. Keď kandidoval, povedal, že sa zmení. A my na to stále čakáme. V opozícii máte väčšie možnosti kritizovať, ale keď ste miestopredsedom republikovej rady, tak to už znamená aj nejakú zodpovednosť. Snáď mu to rýchlo dôjde. Do tej nóty sa nám podarilo začleniť princíp, že tu môže byť ten radar za predpokladu, že bude začlenený do systému spoločného velenia NATO.
Je to tam ako bezpodmienečná požiadavka zelených?
Čo je z toho bezpodmienečné? Proste sme povedali naše podmienky rokovaní, a kto to sleduje, vidí, že sa nám darí. Jednala o tom Rada NATO, vláda USA prostredníctvom ministerstva obrany reagovala, že počítajú s tým, že to bude v rámci NATO, rokoval o tom Európsky parlament za prítomnosti Solanu... Myslím, že je okolo toho veľa emócií. Pred nejakými desiatimi dňami som bol v USA a ukázalo sa, že existencia toho projektu ešte vôbec nie je priamo na pôde Kongresu jasná. Viedol som tam rokovania a povedal som, že Česká republika nerozhodne skôr, ako politické rozhodnutie urobia oni sami.
Nevylučujete však, že ten radar podporíte aj v prípade, že vaša požiadavka nebude splnená?
Nie, to vylučujem. Naša podmienka je daná. Pokiaľ sa vôbec dostaneme tak ďaleko. A tu hovorím: nebuďme netrpezliví, počkajme, čo sa bude diať v USA, pretože môžme vyznieť ako hlupáci. My tu dohodneme nejakú zmluvu, pritom v USA sa čakajú prezidentské voľby... ktovie, ako to dopadne. Je to ešte otázka viac ako roku a tak by som ordinoval pokoj. Naša podmienka je však jednoznačná.
Predchádzajúce rozhovory si môžte prečítať tu.
Na SME.sk pripravujeme:
FEDOR GÁL, bývalý politik, sociológ, podnikateľ, autor kníh
GABINA WEISSOVÁ, blogerka o anorexii, písaní i Novinárskej cene
VAŠO PATEJDL o Eláne, eláne, podnikaní a spievaní
BORIS FILAN - textár, spisovateľ a cestovateľ o knihách, textoch a humore
Poznáte vo svojom okolí zaujímavých ľudí, ktorí nie sú mediálne známi? Poznáte skutočné osobnosti? Ak áno, zašlite nám svoje tipy mailom na adresu karol.sudor@smeonline.sk a pomôžte nám zviditeľniť tých, ktorí si to zaslúžia.