BRATISLAVA. Medveď hnedý je premnožený a treba uľahčiť jeho odstrel, zhodli sa generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Ján Mizerák a Juraj Ciberej z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.
Dôkazom premnoženia sú podľa nich aj posledné prípady, keď 60-kilový mladý medveď vyhľadával potravu v kontajneroch v Tatranskej Lomnici a ďalší pohrýzol do lýtka ženu z Jastrabej v okrese Žiar nad Hronom.
Lesoochranárski aktivisti aj Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV. Poľovnícke štatistiky ukazujú, že na Slovensku je až 1483 medveďov, ministerstvo životného prostredia však priznáva, že počet je zveličený a populácia medveďov sa pohybuje okolo 800 až 850 kusov. Saniga upozorňuje, že nijaké výskumy sa nerobia a skutočný počet môže byť len 500 až 600 kusov.
Mizerák však hovorí, že kým minimálne teritórium medveďa by malo by okolo 2000 hektárov, na Slovensku je to len 800 až 900 hektárov. Legislatívne podmienky na reguláciu medveďov by sa preto podľa neho mali zjednodušiť.
Ministerstvo životného prostredia povoľuje odstrel asi 70 medveďov ročne. V skutočnosti ich však zväčša ulovia menej ako 30. Lesoochranári totiž s väčšinou odstrelov nesúhlasia, a proti povoleniam sa odvolávajú.
„Spôsob, akým možno realizovať výnimku, je pomerne komplikovaný, treba preto zmeniť organizovanie regulačného lovu,“ tvrdí Mizerák. Ciberej dokonca navrhuje, aby sa za odvolanie proti výnimke na usmrtenie medveďa platil 50-tisícový poplatok.
Erik Baláž z Lesoochranárskeho zoskupenia Vlk hovorí, že ochranári nie sú proti všetkým odstrelom medveďov, len proti tým, kde sa nevyskúšajú iné opatrenia ako predchádzať vzniku škôd. „Napríklad v Tatranskej Lomnici boli neuzamknuté kontajnery a hneď chceli medveďa strieľať. My sme vstúpili do konania a povedali sme, najskôr uzamknite kontajnery a ak budú problémy pokračovať, potom môžete pristúpiť k odchyteniu alebo odstrelu.“