LONDÝN, PRAHA. Vývoj bankomatov predstavoval jednu z najväčších investícií, ktorú banky v posledných desiatkach rokov vložili do informačných technológií. Prvý bankomat inštalovali v Londýne pred štyridsiatimi rokmi, 27. júna 1967.
Dnes je vo svete približne 1,5 milióna bankomatov. Najviac – vyše 400–tisíc – v Spojených štátoch. Ich počet závratne rastie. V roku 1975 bolo na svete v činnosti vyše päťtisíc bankomatov, v roku 2000 už milión.
Škót alebo Američan?
Za vynálezcu prvého prístroja, ktorý pripomínal bankomat, sa považuje Škót John Shepherd-Barron. Vymyslieť bankomat ho prinútil obmedzený otvárací čas bánk.
„Bolo frustrujúce, že banky mali otvorené len medzi desiatou doobeda a treťou pooobede a pár hodín v sobotu ráno,“ opísal príčinu svojho vynálezu. So svojím nápadom prišiel v roku 1965 k šéfovi banky Barclays.
Prvý automat na peniaze mohli využívať len vybraní klienti banky, ktorí dostali špeciálne dierne štítky. Po zadaní PIN kódu a vložení štítka im prístroj vydal jedinú bankovku v hodnote desať libier. Ak si chceli klienti vybrať väčšiu sumu, museli použiť viac štítkov. Už tento bankomat bol vybavený „displejom“, ktorý zobrazoval inštrukcie zákazníkom.
V nasledujúcom roku boli podobné prístroje inštalované aj vo Francúzsku, Švédsku a Švajčiarsku.
Prvenstvo Britov niekedy spochybňujú Američania, ktorí pripisujú prvenstvo Donu Wetzelovi z Dallasu. V jeho hlave sa v roku 1967 zrodila myšlienka „automatického pokladníka“ (Automated Teller Machine), ktorý vypláca i prijíma peniaze a vykonáva prevody medzi účtami.
Prototyp dali do činnosti v septembri 1969 v pobočke Chemical bank v newyorskom Rockefelerovom centre. Vývoj stál päť miliónov dolárov. Tento vynález však dokázal už prijímať aj plastové karty s magnetickým krúžkom, ktorý obsahoval údaje nutné na identifikáciu účtu klienta a jeho PIN.
U nás až v roku 1989
Obyvatelia Československa sa mohli do roku 1989 stretnúť s bankomatom len v cudzine. Prvý off-line automat bol inštalovaný v pobočke Českej sporiteľni 15. januára 1989 na Václavskom námestí v Prahe. Slúžil však len pre zamestnancov sporiteľne. Prvý on-line bankomat v krajinách bývalého RVHP uviedla do činnosti vo februári 1992 Komerčná banka.
So zahraničnými platobnými kartami sa mohli obyvatelia Československa stretnúť po prvý raz v septembri 1969, keď cestovná kancelária Čedok začala prijímať platby kartami Diners Club.
Počet bankomatov na Slovensku sa za posledných desať rokov viac než zdvojnásobil. V roku 1996 bolo u nás 782 bankomatov. Ku koncu minulého roka mohli majitelia platobných kariet využívať v krajine podľa Združenia pre bankové karty už 2009 bankomatov.