Z Glasgowa vedie stopa do Martina

Ďalší podozrivý terorista sa spája so Slovenskom. Polícia zatiaľ nepotvrdila, či muž, ktorý skončil medicínu na Slovensku, je ten istý, ktorý zaútočil vo Veľkej Británii.

V Británii platia už vyše týždňa sprísnené bezpečnostné opatrenia na letiskách a vo verejnej doprave.V Británii platia už vyše týždňa sprísnené bezpečnostné opatrenia na letiskách a vo verejnej doprave. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA, MARTIN. Britský denník Daily Telegraph v stredu napísal, že Khálid Ahmed, ktorý vrazil autom do letiska v škótskom Glasgowe, vyštudoval v roku 2001 medicínu v Bratislave.

Ministerstvo vnútra oznámilo, že muž s rovnakým menom vyštudoval medicínu v Martine.

Išlo by už o tretieho muža podozrivého z terorizmu, ktorý je spájaný so Slovenskom. Podľa Daily Telegraph má Khálid 27 rokov. Útok prežil, leží však v nemocnici v kritickom stave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Svedectvo

Denník SME má k dispozícii svedectvo muža, ktorý spolu s Khálidom študoval na Slovensku a stretával sa s ním aj neskôr v Londýne. Neverí, že by jeho priateľ bol terorista. Nikdy sa tak podľa neho nesprával, ako lekár počínanie teroristov odsudzoval.

SkryťVypnúť reklamu

Svedok, ktorý pod podmienkou anonymity, vypovedal pre SME, že pochádza z Palestíny a pravidelne cestuje medzi Slovenskom a Britániou.

Chodil do mešity, ale nevyhýbal sa ani bežnému študentskému životu. Podľa jeho informácií sa už o Khálida u priateľov informovali aj zložky slovenského ministerstva vnútra. To isté očakáva aj od britského Scotland Yardu.

Žiaden zo slovenských lekárov, čo študovali v rokoch 1995 až 2001 na Jesseniovej fakulte v Martine a SME sa ich podarilo včera osloviť, si na Khálida spomenúť nevedel.

Ani bývalý dekan Jesseniovej fakulty Ján Danko, ani šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ktorý v Martine prednáša.

Preverovanie totožnosti

Slovenská polícia včera nevedela potvrdiť, či je atentátnik zo Škótska totožný s bývalým študentom zo Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

„Môžeme len potvrdiť, že človek s menom Ahmed Khálid študoval v roku 1995 až 2001 medicínu v Martine,“ povedal hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš.

Khálid mal povolenie na pobyt, aby tu študoval, a po roku 2001 o ňom naša hraničná a cudzinecká polícia nemá bližšie informácie.

To, či ide o glasgowského teroristu, zistí ministerstvo možno dnes, keď sa spojí s britskou políciou.

Informácie sú čiast­kové a niekedy rozporné. Podľa niektorých informácií má mať Khálid 27 rokov. To nesedí s informáciou o študentovi zo Slovenska. Khálid, ktorý v Martine štúdium medicíny dokončil, musí mať viac ako 30 rokov. Väčšina informácií sa zhoduje, že sa narodil v Londýne, jeho rodičia pochádzajú zo Saudskej Arábie a má súrodencov.

To pre SME potvrdil aj jeho spolužiak z martinskej medicíny, ktorý sa s ním naposledy stretol asi pred rokom. Podľa BBC by jeho rodina mohla žiť momentálne v Indii.

SkryťVypnúť reklamu

Ministri: Nič sa nedeje

To, že o Slovensku sa znovu píše v súvislosti s terorizmom, podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka aj jeho predchodcu Vladimíra Palka nič neznamená. „Nepripisujem tomu žiaden význam. Keby sme urobili štatistiku o osobách, o ktorých sa hovorí v súvislosti s terorizmom, dospeli by sme k stovkám mien,“ povedal Palko.

„Aj polícia, aj SIS pravidelne, systematicky a dlhoročne takéto osoby monitorujú,“ povedal exminister. V sloven­ských bezpečnostných zložkách ide podľa neho o dlhoročnú tradíciu. „Považujem za správne monitorovať v súvislosti s terorizmom isté etnické menšiny, islamskú komunitu,“ dodal.

Tretí v krátkom čase?

Slovensko s podozrivými osobami na našom území už má skúsenosti. Pred dvoma mesiacmi sme na našom území zatkli Mustafa Labsiho, ktorého z terorizmu obviňuje Alžírsko. Predtým bol väznený v iných európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu

V Justičnom paláci teraz čaká na to, či ho do Alžírska vydáme. V roku 2002 zase na Slovensku dlhodobo žil Rabah Kadri. Mal tu aj manželku. Vďaka našim bezpečnostným zložkám ho neskôr zatkli vo Veľkej Británii.

VIDEO - Exminister vnútra Vladimír Palko: Slovensko bezprostredne nie je ohrozené



Kaliňák o Khálidovi

O tom, prečo sú teroristi na Slovensku, sme hovorili s ministrom vnútra ROBERTOM KALIŇÁKOM.

Je to tretí terorista v krátkom čase, ktorý sa spája so Sloveskom. Prečo sme pre nich zaujímaví?

„Československo bolo tradičným študijným miestom pre študentov z arabských krajín. To, že sme sa pred sedemnástimi rokmi oddelili od socializmu, nehrá rolu. Cena štúdia tu bola vždy neporovnateľne menšia oproti Európe. Cieľovou krajinou sme pre nich zrejme nikdy neboli.“

SkryťVypnúť reklamu

Nie je Slovensko krajinou, kde sa môžu istý čas dobre ukrývať?

„To určite nie je. Pokiaľ niekto nespácha trestný čin, voľne si môže žiť aj v Nemecku. Kto môže predpokladať, že niekto po skončení štúdia narazí džípom do letiska? Len to, že tu bol, nič neznamená. To by sme všetkých, ktorí pochádzajú z istého štátu, označili za teroristov, to už hraničí s intoleranciou. Ani odborník vám možno nepovie, za aký krátky čas v pobyte nejakej komunite ste schopný vykonať útok. U nás rozhodne žiadna liaheň nie je. Toto bol jeho prvý čin.“

Slovenskí Rómovia vraj v Anglicku predávajú svoje pasy, na ktoré potom teroristi cestujú po EÚ. Riešili ste tento problém?

„Nie je to len náš problém. To sa týka bulharských Turkov alebo Rumunov, kde je príbuzná fyziognómia. Odstránime to biometrickými pasmi.“

SkryťVypnúť reklamu

(mož)

Pre Arabov sme priateľský svet

Zahraniční študenti na Slovenku pred nástupom na školu absolvujú jazykovú prípravu v Ústave jazykovej a odbornej prípravy v Bratislave, Modre alebo v Košiciach.

„Chodia študovať do Európy najmä medicínu, pretože to pre nich z finančných dôvodov nie je až také drahé,“ hovorí bývalá učiteľka z ústavu. „Je ich veľa aj v Čechách a určite aj v Maďarsku a Poľsku. Stredná a východná Európa je lacnejšia ako západná, ale tí zámožnejší chodia aj do západnej Európy.“

Súvisí to podľa nej aj s tým, že kedysi bolo pre nich Československo priateľská krajina. „Niektorí tu mali rodičov a tí im povedali, že sa sem oplatí prísť,“ dodala. O terorizme sa podľa nej v škole nikdy nehovorilo.

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Prezývali ho Boss. Pretože bol malý

Boss, takú prezývku vraj mal Khálid Ahmed medzi spolužiakmi na martinskej medicíne. Po arabsky je to Zaejm. „Bolo to zo žartu, pretože bol malý. Nie preto, že by viedol nejakú skupinu. Poznám ho ako slušného človeka,“ hovorí Palestínčan so slovenským občianstvom, ktorý pre SME pod podmienkou anonymity hovoril o ich priateľstve.

O niekoľko dní odchádza do Anglicka a je presvedčený, že ho bude kontaktovať Scotland Yard alebo Slovenská informačná služba. S Khálidom Ahmadom bol v styku aj po jeho odchode zo Slovenska. Ešte pred pár rokmi si telefonovali a stretávali sa v Londýne na káve. Stretnutia s bezpečnostnými zložkami sa neobáva, skôr ho očakáva.

V čase útoku bol Palestínčan v Anglicku. Až z novín sa dozvedel, že útočníkom mal byť Khálid Ahmed. Doktor zatiaľ nevidel fotografiu údajného atentátnika.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol to normálny človek, žiaden fanatik, chodil s nami do baru. Nie je to konzervatívny človek, ktorý sa drží absolútne čistého života a vyhýba sa hriešnym veciam. No nemôžem povedať, že pil, alebo hral hazardné hry.“ Stále nemôže uveriť, že to bol skutočne jeho priateľ, ktorý šoféroval auto atentátnikov.

Najprv býval chvíľu na internáte, a potom sa s kamarátmi presťahovali do nejakého bytu. Po skončení školy išiel najprv do Saudskej Arábie na nejaký čas, potom prišiel na návštevu na Slovensko a odišiel naspäť do Anglicka,“ spomína si lekár.

Po odchode zo Slovenska sa palestínsky lekár s Khálidom Ahmedom niekoľkokrát stretol v Londýne. Nespozoroval žiaden náznak extrémistických názorov. Vie len, že ho hnevalo, že ako britský občan si nevie zohnať adekvátne zamestnanie.

SkryťVypnúť reklamu

„Dva roky pôsobím v Anglicku ako lekár a osobne sme sa stretli. Nemôžem na neho povedať jedno zlé slovo. Viem len, že bol veľmi nahnevaný, že si ako britský občan nemôže nájsť prácu vo vlastnej krajine. Bol nezamestnaný. Bolo to asi pred dvomi rokmi.“

(wm)

Dlho žil ako ostatní. A potom udrel

Nebol ničím podozrivý, normálne vychádzal s kolegami a nikto ho nepovažoval za prehnane veriaceho. Khálid Ahmed – tak ho vykresľujú britské médiá.

V sobotu spolu s irackým priateľom nasadol do strieborného džípu a vrazil do terminálu letiska v Glasgowe. Pri útoku utrpel popáleniny na 90 percentách tela a pri zatýkaní podľa svedkov kričal Alah, Alah. Británia vzápätí vyhlásila najvyšší stupeň pohotovosti.

V súčasnosti Khálid leží v kráľovskej nemocnici v Paisley, v tom istom zariadení, kde ako lekár pracoval. Budovu museli na čas evakuovať, pretože mal okolo pása podozrivé zariadenie, a polícia sa obávala, že ide o samovražedný opasok. Nepotvrdilo sa to.

SkryťVypnúť reklamu

Khálid žil v prenajatom typickom britskom dvojdome v dedine Houston spoločne s irackým lekárom Bilal Abdullom (27), s ktorým sa pokúsili o útoky. Polícia tvrdí, že ich dom bol ako „továreň na výrobu výbušnín“. V izbách našli litre benzínu, plynu a klincov. Ich susedia pre denník Daily Telegpraph povedali, že v posledných mesiacoch bolo pred ich domom rušno a parkovalo tam veľa cudzích áut.

Vyšetrovatelia tvrdia, že okrem Glasgowa sú obaja zodpovední aj za útoky v Londýne. Práve oni mali zaparkovať dva mercedesy naložené výbušninami vo West Ende. Potom nasadli na vlak a zamierili do Škótska.

Polícia zadržala v Liverpoole aj jeho mladšieho brata Sabeela, ktorý je tiež doktor. Jeho rodičia sú rovnako lekári a žijú v indickom Bangalore. Jeho matka BBC prezradila, že si so synom pravidelne telefonovala. „Hovorili sme iba o jeho pacientoch a o tom, ako sa mu darí,“ tvrdí Zakia Amed, podľa ktorej ide o nedorozumenie a jej syn je nevinný.

SkryťVypnúť reklamu

(hud)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 835
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 635
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 530
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 199
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 078
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 845
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 742
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 717
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu