BRATISLAVA. Ste zamestnanec, v živote ste nepodnikali a myslíte si, že vás nemôže "prelustrovať" daňový kontrolór? Ak áno, mýlite sa podobne ako Lukáš z Bratislavy. Nedávno mu daňový úrad oznámil, že príde k nemu kontrola, a to rovno do bytu. Daňováci majú na to právo, a pritom sa nemusia nikoho pýtať. Prax je však taká, že ak po krátkom šoku z toho, čo vám to poštou došlo, zavoláte na daňový úrad, väčšinou vám pracovníci vyjdú v ústrety.
Kontrola tak vôbec nemusí byť u vás doma. Dá sa presunúť aj termín stretnutia s kontrolórmi. "Ľudia z daňových úradov sú dokonca radšej, keď daňovník príde na úrad s príslušnými dokladmi a oni nemusia nikam chodiť," hovorí zo skúsenosti Karol Borik z poradenskej firmy McGrath & Arthur. Zmenu času aj miesta však treba dohodnúť najneskôr do ôsmich dní od doručenia oznámenia o kontrole.
Daňovník musí spolupracovať
Daňovník podľa zákona nemôže v žiadnom prípade kontrolu odmietnuť a musí s úradom spolupracovať. "Daňový úrad môže kontrolovať každého človeka, ktorý má príjmy podliehajúce ktorejkoľvek dani," povedal Borik. Bežného zamestnanca nepodnikateľa môže daňová kontrola zastihnúť, ak napríklad predal nehnuteľnosť a úrad má pochybnosti, či splnil podmienky oslobodenia od dane. Pri predaji treba splniť jednu z podmienok - vlastniť nehnuteľnosť aspoň päť rokov alebo aj menej, ale v takom prípade treba v nej mať trvalý pobyt najmenej dva roky.
Tipy na kontrolu získavajú daňové úrady z udaní od iných ľudí, alebo si "obeť" vyberú náhodne. "Vo viacerých prípadoch sme zistili, že napríklad daňový bonus si uplatňovali obidvaja manželia," povedala hovorkyňa Daňového riaditeľstva Iveta Adamíková. Väčšinou na to narazili, keď robili kontrolu u zamestnávateľa.
Ignorancia sa nevyplatí
Problémy si môže daňovník narobiť, ak sa kontrolu rozhodne ignorovať. Daňový úrad môže potom svojím spôsobom takisto ignorovať jeho. Ak sa totiž správca dane s daňovníkom nedohodne, môže podľa zákona začať kontrolu bez súhlasu do 40 dní od doručenia oznámenia. Daňovník sa síce môže proti tomu odvolať, no to, že nespolupracoval, mu priťaží. "V prípade nepredloženia dokladov k daňovej kontrole je správca dane oprávnený určiť daň podľa pomôcok," povedala hovorkyňa Adamíková.
V praxi to znamená, že môže napríklad k príjmom priradiť paušálne výdavky 40 percent, hoci skutočné výdavky daňovníka sú oveľa vyššie. V takom prípade mu vyjde vyšší daňový základ a teda aj daň ako v prípade, keby s úradom spolupracoval.
Vo výnimočných prípadoch daňové úrady kontrolu nemusia vôbec oznámiť. "Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia, ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní alebo hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené či pozmenené," povedala Adamíková. V takýchto prípadoch daňový inšpektor povolenie na kontrolu nepotrebuje. Musí mať však písomné poverenie od svojich nadriadených.
Čo je daňová kontrola
Daňovou kontrolou správca dane preveruje správnosť základu dane uvedeného v daňovom priznaní, zisťuje a skúma aj iné skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo vznik daňovej povinnosti.
Kliknite - obrázok zväčšíte.