Ak novela prejde cez vládu a parlament, mala by platiť od 1. januára 2008. Všetci, ktorí budú v tom čase dostávať predčasný dôchodok a pracovať, to musia oznámiť Sociálnej poisťovni, ktorá im hneď zastaví výplatu dôchodku.
Právnik Tomáš Kamenec hovorí, že návrh je protiústavný, podobne ako bolo protiústavné prehodnocovanie invalidných dôchodkov, s ktorým prišla minulá vláda, o čom rozhodol Ústavný súd.
„Ak bol týmto ľuďom raz priznaný nárok na predčasný dôchodok za istých podmienok, ministerstvo nemá právo im ho zobrať.“
Ministerka práce Viera Tomanová sa chystá urobiť rovnakú chybu, za akú kritizovala svojho predchodcu Ľudovíta Kaníka. On nechal prehodnocovať invalidné dôchodky, ona chce časti dôchodcov zakázať pracovať aj brať dôchodok.
V prípade Kaníkovej zmeny sa to skončilo rozhodnutím Ústavného súdu. Súčasná vláda potom musela najmä bývalým baníkom dôchodky vyplatiť aj spätne.
Aj Tomanovej snaha ušetriť na poberateľoch predčasného dôchodku, ktorí zároveň pracujú, hrozí podľa politikov oboch táborov a viacerých právnikov retroaktivitou.
Kaník, ktorý pripravil pôvodný zákon o sociálnom poistení, hodnotí aktuálny návrh ako hlúposť.
„Tí, čo odišli do predčasného dôchodku, za to platili znížením tohto dôchodku,“ tvrdí. Exminister vysvetľuje, že dôchodcom za jeho úradovania povolili pracovať bez obmedzenia, aby si predĺžili aktívny život tak, ako sa to usilujú všetky západoeurópske krajiny.
„Títo ľudia išli do predčasného dôchodku s vedomím, že budú môcť popri jeho poberaní pracovať,“ hovorí exministerka práce Iveta Radičová (SDKÚ).
Prehodnocovanie priznaných invalidných dôchodkov pritom v minulosti kritizovala nielen ministerka, ale aj premiér. Robert Fico ho označoval za „hrubú chybu predošlej vlády“. Tomanová opakovala, že „došlo k porušeniu ústavných práv poberateľov“.
Klára Sárközy z SMK hovorí, že zákaz pracovať prehĺbi aj regionálne rozdiely. „Do predčasného dôchodku išli najmä tí, ktorí mali problém nájsť si prácu. Mnohým sa až potom podarilo nájsť si sezónne zamestnanie alebo prácu na čiastočný uväzok, aby si prilepšili.“
Retroaktivity sa obávajú aj partneri Smeru. „Môžeme hovoriť o tom, že by sa odobrala možnosť pracovať aj dostávať dôchodok, ale len tým, čo ho dostanú v budúcnosti,“ hovorí Jozef Halecký z HZDS. Rafael Rafaj z SNS hovorí, že „treba obmedziť špekulatívne odchody do predčasného dôchodku, ale retroaktivita nie je riešenie“.
Šéfka komunikačného odboru ministerstva Oľga Škorecová návrh bráni tým, že podmienky na výplatu predčasného dôchodku sú „príliš benevolentné“. Otázka, či je návrh retroaktivívny, je podľa nej „predmetom odbornej diskusie“ a hovoriť o nej možno až do schválenia konečnej podoby zákona.
Poberateľom riadneho starobného dôchodku chce ministerstvo nechať priestor rozhodnúť sa, či chcú pracovať, alebo dostávať dôchodok.
Čo navrhuje
odísť do predčasného starobného dôchodku bude možné nie po 10, ale až po 15 rokoch poistenia,
zároveň musí byť splnená nová podmienka, a to, aby žiadateľovi nezostávali do riadneho dôchodkového veku viac ako dva roky,
popri poberaní predčasného dôchodku nebude možné pracovať,
aj tým, čo už predčasný dôchodok dostávajú a zároveň stále pracujú, ho poisťovňa prestane vyplácať. Odborníci hovoria, že ide o protiústavnú retroaktivitu,
poberateľom predčasného starobného dôchodku chce ministerstvo zakázať aj možnosť platiť si dôchodkové poistenie dobrovoľne.