Rezort vnútra priznal chybu, keď predčasne označil Chálida Ahmedaza útočníka na glasgowské letisko. Ten sa chce aj tak súdiť.
BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra sa ospravedlňuje Chálidovi Ahmedovi za to, že ho v stredu označilo za útočníka na glasgowské letisko.
„Trváme na tom, že stanovisko poskytnuté všetkým slovenským médiám bolo presné a korektné. Výnimkou bol len prvý telefonický rozhovor v TA 3, počas ktorého sme v rámci snahy o rýchlu a ústretovú reakciu zvolili neopatrné vyjadrenia, za ktoré sa doktorovi Chálidovi Ahmedovi ospravedlňujeme,“ povedal včera hovorca ministerstva Erik Tomáš. „Celú záležitosť mu chceme vysvetliť osobne.“
Chce peniaze
Chálid Ahmed včera pre SME povedal, že ospravedlnenie mu nestačí. „Budem žiadať aj finančné odškodnenie, pretože to, čo sa stalo, je neospravedlniteľné,“ vyhlásil.
Chce, aby celá jeho univerzita, profesori, čo ho učili, vedeli, že je nevinný.
Ministerstvo na prípadnú žalobu hovorí, že každý má právo brániť sa spôsobom, aký uzná za vhodný. „Myslíme si však, že keď si podrobne a seriózne zanalyzuje všetky naše vystúpenia, pochopí, že naším úmyslom nebolo poškodiť jeho meno,“ povedal Erik Tomáš.
Právnik Tomáš Kamenec hovorí, že podľa Občianskeho zákonníka má každý právo na morálne odškodnenie a ak nestačí, tak aj na finančné. „Je to na zvážení súdu.“
Súd by napríklad posudzoval, nakoľko je Chálid Ahmed na Slovensku známy, či si ľudia dokážu spojiť jeho meno s tvárou a možno by musel prostredníctvom svedkov morálnu ujmu preukazovať. „Teoreticky sa môže súdiť o milióny, otázne je, či mu ich súd prizná,“ povedal Kamenec.
Čaplovič: Za chybu sa treba ospravedlniť
Vladimíra Hrebeňáková z ministerstva vnútra v stredu TA 3 povedala, že Chálid Ahmed je „určite“ muž, ktorý autom narazil do glasgowského letiska a nazvala ho útočníkom. Ako zaujímavosť povedala, že cestoval do Saudskej Arábie. Jej nadriadený Erik Tomáš vo štvrtok jej tvrdenie poopravil a povedal, že zatiaľ môžu povedať len to, že muž s takýmto menom v rokoch 1995 – 2001 študoval na Slovensku.
Ospravedlnenie ocenil podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič. „V štandardnej demokracii to považujem za štandardný prvok. Veci si treba najprv dôkladne preveriť,“ povedal Čaplovič.
Hovorcovia si už chcú dať pozor
Asociácia hovorcov Slovenska sľubuje,že v budúcnosti si budú dávať v citlivých kauzách veľký pozor na jazyk.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš nepovedal, či za chybné vyhlásenie o Chálidovi Ahmedovi, ktorého označila za útočníka v Londýne, Vladimíru Hrebeňákovú nejako potrestá. „Vyriešime si to vnútri komunikačného odboru,“ povedal.
Minister vnútra Róbert Kaliňák chybu komentovať nechcel a povedal, že jeho názor je rovnaký ako oficiálne stanovisko ministerstva.
Predseda Asociácie hovorcov Slovenska Peter Švec povedal, že preňho je dôležité, že zlá informácia išla len do jedného média, a že sa za ňu ministerstvo ospravedlnilo.
„Nepovažujem to za zásadnú chybu, ale nemalo by sa to stávať. Nie je to niečo, čo by spochybňovalo profesionalitu komunikačného oddelenia a v tejto chvíli to považujem za uzavretú vec,“ vyhlásil Švec. Aj hovorcovia sú podľa neho len ľudia a takéto veci sa stávajú. „Všetky ostatné médiá dostali vzápätí korektnú a správnu informáciu.“
Asociácia sa prípadom oficiálne zaoberať nebude, ale berie ho ako výkričník, že si hovorcovia majú pri kauzách, ktoré sú veľmi citlivé, dávať pozor.
O Chálidovi Ahmedovi v stredu informoval britský denník Daily Telegraph. Napísal, že vyštudoval v Bratislave medicínu.
Ministerstvo vnútra potom TA3 potvrdilo, že ide o útočníka, neštudoval však v Bratislave, ale v Martine. Vo štvrtok nevychádzali žiadne noviny, pretože bol štátny sviatok a zlú informáciu teda neprebrali.
Vo štvrtok už ministerstvo reagovalo opatrnejšie a oznámilo, že to, či je Chálid Ahmed útočník, nemôže potvrdiť.
Minulý týždeň sa na slovenskú políciu obrátili aj britské vyšetrovacie orgány so žiadosťou o podrobnejšie informácie.
Oficiálne výsledky preverovania budú podľa ministerstva vnútra známe zrejme už dnes.
Monika Žemlová
Stĺpček Petra Schutza
Táravé vnútro
Ministerstvo vnútra vyrobilo lapsus, ktorý znesie porovnanie aj s vystúpením jeho šéfa v kauze Hedviga. Na základe takej povrchnej znalosti faktov, akou disponovalo tlačové oddelenie, sa nesmie potvrdzovať identita ani páchateľa vreckovej krádeže, nieto azda najvážnejšieho trestného činu, aký existuje. To je typická situácia na „no comment“. Občan poplatník môže už len hádať, či útvar pána Tomáša pracuje vždy tak odborne, alebo iba vtedy, keď ich vyzvú na súčinnosť z Londýna.
Je dosť neisté, či Chálid Ahmed získa aj finančné zadosťučinenie, ak sa naozaj rozhodne obrátiť na súd. Ospravedlnenie, ktoré prišlo obratom, je v tejto chvíli medializované silnejšie ako „identifikácia“, takže nielen „jeho univerzita a všetci profesori“ už vedia, že je nevinný človek. Vieme to všetci, ktorí sme o existencii pána Ahmeda a jeho štúdiách
v Martine doteraz nemali ani tušenie. Keby bola nálada
na žartovanie, dalo by sa povedať, že sa mu práve pootvorili dvere do nejakej reality šou.