BRATISLAVA. Vláda je zrejme nespokojná s nedávno schváleným zákonom o urýchlení výstavby diaľnic z dielne ministerstva dopravy. Ministerstvo výstavby vypracovalo ďalší zákon o príprave strategických stavieb. Vracia tak do hry aj tie sporné ustanovenia o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb, ktoré neprešli pripomienkovým konaním rezortu dopravy.
Minister výstavy Marian Janušek (SNS) chce presadiť, aby vláda rozhodovala o strategických stavbách bez toho, aby sa preukazoval verejný záujem konaním stavebného úradu. „Je to taká komplikovaná záležitosť, že niečo s tým musíme robiť. Myslíme si, že to, čo robíme, je správne,“ povedal Janušek.
Podľa jeho slov nie je dotknuté právo občana na súdnu ochranu. „Akonáhle bude rozhodnuté, občan sa môže odvolať na súd,“ povedal Janušek.
Problémom je však to, že súd nemá mať právomoc predbežným opatrením zastaviť vykonateľnosť rozhodnutia o vyvlastnení. Podľa Richarda Drutarovského z občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastňovanie sa tým ruší efektívny nástroj obrany práv vyvlastnených proti rozhodnutiam stavebných úradov.
Strategická stavba môže byť všetko
Strategickou stavbou môže byť podľa návrhu aj taká, o ktorej vláda rozhodne, že je dôležitá na zabezpečenie verejných potrieb. Vláda tak získa právomoc rozhodnúť o vyvlastnení majetku kohokoľvek len na základe uváženia členov vlády, a to aj bez akýchkoľvek kritérií, myslí si Drutarovský.
Zákon zavádza aj hromadné vyvlastňovacie konanie. Jedným rozhodnutím sa bude dať vyvlastniť niekoľko strategických pozemkov naraz.
Verejnosť zákon nepripomienkovala
K návrhu zákona o strategických stavbách sa verejnosť nemohla vyjadriť. Prešiel pripomienkovaním v rámci rezortnej skupiny. „Keďže sa na príprave návrhu zákona spolupodieľali všetky relevantné inštitúcie, nie je v zmysle platnej legislatívy potrebné medzirezortné pripomienkové konanie,“ povedal hovorca rezortu výstavby Miroslav Bátovský.
Podľa advokáta Tomáša Kamenca v návrhu chýba možnosť revízie rozhodnutia vlády. „Aj keď legitimitu vlády nie je možné úplne spochybniť, rozhodnutie by malo podliehať súdnej kontrole a súdnemu prieskumu,“ myslí si Kamenec.
Podľa advokáta a bývalého ústavného sudcu Ernesta Valka návrh zákona vytvára dve kategórie občanov. Jedni budú vyvlastnení podľa stavebného zákona, ostatní podľa zákona o strategických stavbách. „Je otázne, či je táto nerovnosť ústavne prípustná,“ povedal.
Obecná tabuľa na informovanie nestačí
Sporné je aj oboznamovanie občanov s tým, že sa na ich pozemkoch plánujú postaviť strategické stavby. Ich účasť na územnom konaní je pritom dôležitá, lebo ak niektoré námietky nevznesú počas neho, pri vyvlastňovacom konaní už na ne stavebný úrad nebude zo zákona prihliadať. Podľa Kamenca v našom právnom poriadku je to bežné. Treba preto upraviť spôsob informovania vlastníkov. Informovanie vývesnou tabuľou na obecnom úrade, s čím počíta návrh zákona, nie je podľa Kamenca v súčasnosti dostatočné.
Návrh zákona investorom vychádza v ústrety aj v tom, že v územnom konaní nemusia vôbec poskytnúť zoznam pozemkov, ktoré mienia využiť. Nemusia ani uviesť zoznam ich vlastníkov. „Nie je to šťastný krok,“ povedal Kamenec.