S dnešnými novinami si môžete za 49 Sk kúpiť CD s výberom slovenských autorov, medzi ktorých sa dostal aj prvý zahraničný hosť - ruská rokenrolová kapela Messer Chups. Pôvodne medzi nimi mali byť Jana Kirschner a Ventil RG, ale v prvom prípade nedal súhlas vydavateľ a v druhom skupina nestihla pesničku dodať.
Na prehratie hudobnej ukážky kliknite na obrázok.
1. Messer Chups - Hexe Chips
"Keby Tarantino poznal Messer Chups, tak nikdy nepoužil inú hudbu," povedal Mišo Kaščák o tejto ruskej skupine, ktorú tvorí gitarista Oleg Gitarkin a basgitaristka Zombie Girl. Messer Chups hrá pozoruhodný rokenorol, ktorý by kľudne mohol sprevádzať filmy o Jamesovi Bondovi. Niekde na pozadí tónov je cítiť aj tradičnú ruskú melodiku. Jediný zahraničný zástupca na tejto kompilácii.
2. Para - Otec 2
Bratislavská Para v týchto týžďnoch zažíva skvelé obdobie, za čo môže jej posledný rovnomenný album, možno najlepší v ich histórii. Z neho pochádza aj dravá a melodická pieseň Otec 2. Skupina sa už dávno vyšvihla z undergroundu a v súčasnosti patrí medzi najlepšie živé kapely na Slovensku, čo isto potvrdí aj na Pohode.
3. Diego - A Dream With Almost Erotic Content/Spell
Keď sa hovorí o britpope na Slovensku, treba určite spomenúť bratislavskú päťčlennú gitarovku Diego, v ktorej sa stretli členovia známych skupín Le Payaco a Vetroplach. Skupina, ktorá si odvodila meno od futbalistu Maradonu, nedávno vydala svoj debutový album, plný pozoruhodných melódií, ktoré sa vyrovnajú ich britským vzorom.
4. Ďuďovci - Sulachardžom La Romňake
Pod týmto menom sa skrýva súrodenecká dvojica Ferko a Martinka Ďuďovci, známi z projektu Phurikane Giľa, ktorý predstavuje staré rómske piesne. Obaja sú nevidiaci a telesne postihnutí, napriek tomu z ich spevu vyžaruje úžasná sila a radosť zo života. Ich koncert na Pohode sa bude nahrávať na živé CD.
5. Hrdza - Na medzi čerešienka
Ak sa povie Prešov a moderná world music, okamžite viete, že reč je o kapele Hrdza. Tá namiesto folklorizmu a etnografického bádania produkuje hudbu, ktorá síce vychádza zo slovenských ľudových koreňov, s radosťou k nim však primiešava vplyvy z rôznych iných končín. Na konte má dva albumy, ten aktuálny Pod Božími oknami, bol nominovaný na Aurela v kategórii Objav rok.
6. Slavo Solovic - Hádka
Na Pohode budú tento rok hneď dve opery - zo Slovenského národného divadla a z divadla GUnaGU. Tá druhá ponúka neobvyklú hudbu Sláva Solovica, kde znie popri tradičných nástrojoch elektronika, rovnako neobvyklé sú aj texty Viliama Klimáčka. Presvedčiť sa o tom môžete v sobotu dopoludnia (na poslednom predstavení Cirostratusa vôbec!), kde zaznie aj ária s názvom Hádka.
7. Abusus - Ty svina
Abusus je jedným z mnohých projektov vrbovského génia a recesistu Branislava Jobusa. Frontman Karpatských chrbátov a Vrbovských víťazov tu vystupuje sám, kde do elektronickej (!) hudby spieva svoje šialené texty. Pritom sedí zásadne v kresle.
8. Peťo Tázok - Laco Žralok
Keby nejestvoval Peťo Tázok, slovenský rap by si ho musel vymyslieť. Lebo keby nejestvoval Peťo Tázok, domáci rap by sme museli zhodiť zo stola. Lenže ak sa do žánra, v ktorom dnes predávajú pózy a gestá, infiltruje básnik, je to čas vhodný na prehodnocovanie: klišé, stereotypov a nudy. A tiež čas vhodný na strhávanie lacných masiek.
9. Moja Reč - Počíta dni
Momentálne asi najproduktívnejšia domáca hiphopová kapela. Neoficiálny a oficiálny album, dva mixtejpy a pôvod: Handlová. Inteligencia a vtip, pohrávanie sa s popkultúrou, občas príbehy a často excentrický narcizmus. Ale sú kapely, pri ktorých to až tak nevadí. A iné, ktoré tým iba zakrývajú fakt, že nemajú čo povedať.
10. Marián Varga a Moyzesovo kvarteto - Vianočná suita/predohra
Neoficiálnym symbolom festivalu sa stáva (pre mnohých už je) Marián Varga. Tento rok príde s Moyzesovým kvartetom, aby spolu zahrali úpravy niekoľkých jeho legendárnych skladieb. Trochu atmosféry Vianoc v týchto tropických horúčavách môže len pomôcť.
11. Živé kvety - Streliť sa do spánku
„Streliť sa do spánku / zalapať po vánku / odletieť k slnku! / Hľadám si zámienku ako uniknúť / z kruhu tvojho smútku," spieva sa v refréne baladického hitu skupiny, ktorá vzišla z prostredia Stoky. Toto alternatívne divadlo už žiaľ neexistuje, no veľa z jeho atmosféry zostalo v hudbe Živých kvetov.
12. Dano Heriban - Chcel by som mať
Dano Heriban je známy predovšetkým ako divadelný herec. Táto výberovka ho však predstavuje ako speváka a skladateľa, ktorého prirovnávajú k Jarovi Filipovi. Na Slovensku sa rodí nový šansoniér.
13. Ska-pra šupina - Slimaka
Polemic, Sk2tonics a Ska-pra šupina. Veľká trojka slovenského ska, i keď v prípade Ska-pra šupiny by ste sa stretli aj s označením undergroundová popina. Dôležitá je však skôr silná dychová sekcia a tanečná rytmika, lebo na leto je ska ako stvorené. Vlastne, ono naozaj stvorené je: veď teraz sme všetci trochu turbo slimáci.
14. Hudba z Marsu - Nahaj ma!
Kým Hrdza slovenské ľudovky pretavila do súčasnej world music, Hudba z Marsu ich prezliekla do moderného saka rokenrolu a elektroniky. Pozitívne vibrácie a doslova letná nálada, to je Nahaj ma!, úvodná skladba ich posledného albumu Trávnice. Takto nejako by znela matička vrtiaca sa v kroji, keby ju niekto vzal na skúšku do garáže pod bratislavský Prístavný most.
15. Svetozár Stračina - Reč pastierska
Je smutné, že skladateľa, ktorý napísal množstvo skvelej hudby (aj pre filmy), stále mnohí nepoznajú. Z archívov génia symfonického folklóru sa dá čerpať donekonečna a je sympatické, že Pohoda uvádza niekoľko jeho skladieb aj v tomto roku.
Autor: tp, peb, her