BRATISLAVA. Situáciou v spravodajstve verejnoprávnej televízie sa zrejme bude zaoberať Rada STV.
Jeden z jej členov Miroslav Kollár chce iniciovať mimoriadne rokovanie, keďže rada sa plánovala stretnúť až koncom augusta. Dôvodom sú politické zásahy v prospech súčasnej vládnej koalície, ktoré denníku SME potvrdili štyria odchádzajúci redaktori STV.
„Myslím, že situácia je natoľko vážna, že keby sa to stalo v minulom volebnom období, všetky občianske iniciatívy by boli okamžite na nohách a rada by zasadla do 24 hodín,“ hovorí Kollár. Podľa neho by mal zároveň odstúpiť šéfredaktor spravodajstva STV Ján Šmihula.
„Je absurdné, keď zastaví príspevok po tom, čo mu zavolá hovorca ministerstva. Šéfredaktor má byť autonómna osobnosť. Toto nie je nezávislé a sebavedomé spravodajstvo verejnoprávnej televízie.“
Takýto prípad opísal v denníku SME bývalý redaktor STV Jaroslav Barborák. Podobné zásahy do obsahu príspevkov potvrdili aj ďalší redaktori spravodajstva.
Malec: Som zhrozený
Podobný názor má aj ďalší člen Rady STV Peter Malec, ktorý na ovplyvňovanie spravodajstva upozorňoval už v júni na svojom blogu.
„Určite by sme sa tým mali zaoberať. Nakopilo sa príliš veľa zásahov, ktoré neboli adekvátne,“ myslí si. Hovorí, že Šmihulovým rozhovorom pre sobotné vydanie SME bol zhrozený. „V podstate priznal všetky zásahy, hoci tvrdí, že žiadne neboli. Z jeho vyjadrení cítim obrovskú neprofesionalitu.“
S vyjadreniami odchádzajúcich redaktorov sa nestotožňuje predseda Rady STV Bohumír Bobocký.
Problém vidí skôr v tom, že spravodajstvo je stále „nesystémové a chaotické, pričom cítim tendenciu jeho postupnej bulvarizácie“. „Ak niekto predloží dôkazy o cenzúre tak, ako to urobil v minulosti Ivan Brada, budem prvý, kto bude iniciovať rokovanie rady,“ povedal Bobocký. Vzápätí pripustil, že ak sa nájdu štyria členovia rady, ktorí chcú jej rokovanie v skoršom termíne, pridá sa aj on. Zvolanie rady musí iniciovať päť členov.
Rafaj: Dôverujem STV
S veľkým znepokojením vníma informácie o politických zásahoch v prospech súčasnej vlády člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Tomáš Galbavý (SDKÚ).
„Ide o vážne signály, ktoré nemôžeme ignorovať.“ Podľa neho by sa mali situáciou v STV zaoberať na najbližšom rokovaní výboru v septembri.
Podľa poslanca Daniela Lipšica sa STV správa ako v polovici 90. rokov, keď bola „hrubo zneužívaná na stranícke ciele“. „Zatiaľ to má kultivovanejšiu formu, keďže neexistujú satirické relácie proti opozícii.“
Podľa poslanca Rafaela Rafaja (SNS) je vo verejnoprávnej televízii všetko v poriadku. „Medzi kolegami som sa stretol skôr s názormi, že STV je k vláde rovnako kritická ako iné médiá. Dôverujem súčasnému vedeniu STV,“ povedal Rafaj.
Podobný názor má aj vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer). „Možno existujú nejaké sporné prípady, ale nezdá sa mi, že televízia slúži tejto vláde.“
Čaplovič však nemá problém s tým, aby sa vyjadreniami odchádzajúcich redaktorov zaoberala Rada STV. „Nech si pozvú šéfa spravodajstva aj generálneho riaditeľa, aby im to vysvetlili.“
Šmihula tlaky odmieta
Denník SME v sobotu informoval, že bývalí redaktori spravodajstva Martina Ruttkayová, Mária Ölvedyová a Jaroslav Barborák odchádzajú z STV pre politické zásahy v prospech Ficovej vlády. Z podobných dôvodov odišla v júni aj moderátorka Nora Gubková a dramaturg publicistiky Michal Petruška. Šéfredaktor spravodajstva Šmihula však akékoľvek zásahy odmieta.