BRATISLAVA. Spravodajstvo Slovenskej televízie po nástupe nového vedenia výrazne zvýšilo počet informácií o činnosti vlády. Z monitoringu združenia Memo 98 vyplýva, že vláde za šéfredaktora Jána Šmihulu venovalo až 74,1 percenta času.
Rovnaké monitoringy z čias predchádzajuceho vedenia ukázali, že spravodajstvo STV v júli 2006 Ficovej vláde venovalo 45,7 percenta a v apríli 2006 Dzurindovej vláde 39,6 percenta času. Pod 50 percent to bolo väčšinu času za minulej vlády.
Vláde sa v sledovanom období viac ako obvykle venovali aj iné televízie. STV však napríklad Markízu predbehla zhruba o tri percentá, hoci v minulom období sa najmä Markíza, ale aj TA3 vládou zaoberali viac ako verejnoprávna televízia.
Nebývalé
Analytik Memo 98 Ivan Godársky čas, ktorý STV venovala vláde, považuje za nebývalo veľký a sám si na takýto priestor nepamätá od roku 1998, keď začali monitoringy robiť.
VIDEO: Analytik Memo 98 Ivan Godársky
Myslí si, že spravodajsto STV je „sterilné“ a je v ňom minimum kritických pripomienok k práci vlády. „Istú servilnosť v istých momentoch tam môžeme badať,“ tvrdí.
STV odvysielala zo všetkých médií aj najviac pozitívnych informácií o vláde. „Všetky ostatné médiá informovali o vláde kritickejšie, predovšetkým TV Joj, v menšej miere aj TA3 a TV Markíza,“ píše Memo 98.
Spravodajstvo STV je podľa združenia opatrné v spôsobe, akým prezentuje aktivity vládnej moci, čo pripomína skôr minulosť, keď nebolo prvoradým kritériom aktuálne, nekompromisné a kritické informovanie, ale skôr sa zohľadňovali priority a záujmy politikov.
Nováky vláde pomohli
Okrem STV Memo sledovalo spravodajstvo Markízy, Joj, TA3, Slovenského rozhlasu a Rádia Expres.
Vo februári a marci na výsledky mohlo vplývať aj to, že koncom sledovaného obdobia došlo k tragédii v Novákoch. Aj preto zrejme dostal najväčší priestor s pozitívnymi informáciami minister obrany František Kašický, ktorý po výbuchu ponúkol svoju demisiu. Výsledky však zrejme neovplyvnil výrazne. K explózii len 5 dní pred koncom trojtýždňového monitoringu.
STV a Slovenský rozhlas mali tiež najväčší podiel neutrálnych a najmenší podiel kritických informácií o politických stranách.
Premiér Robert Fico dostal najviac priestoru vo všetkých médiách, zároveň bol však najviac kritizovaným politikom.
Jedinou „pozitívne zobrazenou“ politickou stranou v sledovaných médiách je HZDS.
Najmenej kritickými médiami pri všetkých politických informáciách boli opäť STV a Slovenský rozhlas.
Šmihulu sa nám včera nepodarilo zohnať, STV sa k monitoringu podľa hovorkyne vyjadrí, až keď si ho dôkladnejšie preštuduje.
Licenčná rada má iný výsledok
BRATISLAVA. Až 74–percentný podiel vysielacieho času pre vládu v spravodajstve STV prekvapil niektorých členov Rady STV. Politických analytikov nie.
„Po príchode nového šéfa spravodajstva cítiť istú opatrnosť voči vláde. Ten tón je menej kritický, než by si zaslúžil byť,“ myslí si politológ Grigorij Mesežnikov.
Analytik Miroslav Kusý hovorí, že spravodajstvo STV nie je dnes príliš vyvážené. „Šéfredaktor Šmihula sa zdá človek veľmi pochybný ako predstaviteľ žurnalistiky. Zo všetkých ohlasov sa mi zdá, že je veľmi neobjektívny.“ Zo spravodajstva podľa Kusého cítiť opatrnosť a snahu nikde nenaraziť.
Výsledok prekvapil členku rady Naďu Lazarovú, ktorej sa zdá podiel času pre vládu príliš vysoký. Poukázala na monitoring Rady pre vysielanie a retransmisiu z 15. marca až 15. apríla. Podľa neho STV vláde venovala len 37 percent času, kým televízia Markíza 39 percent. Výsledky od Memo 98 mohli byť podľa nej len výnimočným prípadom.
„Aj keby sme zohľadnili toleranciu 10 percent za výbuch v Novákoch, je to veľmi veľa,“ myslí si ďalší člen rady Peter Malec. Spravodajstvo STV je podľa neho „vlažné“, pre obrovskú opatrnosť pri spracúvaní tém a zároveň tlak politikov i podnikateľského prostredia. „Čo mi chýba najviac, je vízia spravodajstva.“
Občianske združenie MEMO 98 vzniklo pred voľbami 1998. Na projekte spolupracovali Helsinské občianske zhromaždenie, Združenie na podporu lokálnej demokracie a Národný demokratický inštitút.