BRATISLAVA. Rada STV nie je presvedčená, že vedenie spravodajstva verejnoprávnej televízie zasahuje do reportáží o vládnej koalícii tak, ako to pre denník SME opísali viacerí z odchádzajúcich redaktorov. Po včerajšom, viac ako päťhodinovom rokovaní sa zhodla len na tom, že treba vytvoriť pracovnú skupinu, ktorá preskúma jednotlivé podnety.
VIDEO: Rokovanie Rady STV
Pohľad do zrkadla
Samotné rokovanie rady bolo mimoriadne napäté, vedenie spravodajstva a redaktori sa navzájom obviňovali z nekompetentnosti a neprofesionality. „Keby som tu zostal, nemohol by som sa pozrieť do zrkadla,“ povedal bývalý redaktor STV Jaroslav Barborák.
Spolu s Máriou Ruttkayovou uviedli aj niekoľko konkrétnych príkladov, keď mala televízia problém odvysielať kritické príspevky k činnosti vlády.
Podľa Ruttkayovej sa po nástupe šéfa spravodajstva STV Jána Šmihulu prudko zvýšil aj počet bezvýznamných zahraničných ciest ústavných činiteľov, ktoré museli redaktori proti svojej vôli monitorovať. „Pre začínajúceho redaktora je cesta s prezidentom republiky cťou,“ reagovala šéfka domácej redakcie Zuzana Štukovská. Spolu so Šmihulom však akékoľvek politicky motivované zásahy do spravodajstva odmietli.
O najväčší rozruch sa postaral bývalý dramaturg publicistickej relácie Správy a komentáre Michal Petruška. Na opakovanú otázku predsedu Rady STV Bohumíra Bobockého, či cítil politické tlaky, reagoval slovami: „Nechápem, čo chcete ešte počuť. Veď ich priznal aj samotný riaditeľ Hreha.“
VIDEO: Michal Petruška
VIDEO: Eugen Korda
Viacerých členov rady pobúrilo aj konštatovanie, že nečítal Chartu spravodajstva STV. „Chartou sa len zakrývate, v skutočnosti nemá žiadnu relevanciu.“
Hreha: Nevedel som
Odchádzajúcich redaktorov sa viackrát zastala aj Šmihulova zástupkyňa Miriam Žiaková. „Nestretla som sa síce s priamymi pokynmi, ale situácia je vážna, treba hľadať príčinu. Ak sa to nevyrieši, aj ja budem musieť odísť. Nerobme si ilúzie, konkurz na redaktorov nás nezachráni.“
Riaditeľ Hreha včera tvrdil, že o viacerých sporoch vnútri redakcie nevedel. Odchody redaktorov však nepovažuje za katastrofu.
„Možno príde akýsi nový začiatok a o tri roky budeme mať BBC vo vrecku. Táto nepríjemná epizóda ma nijako nerozhodí. Takéto momenty zvyknú zomknúť zdravé jadro,“ vyhlásil Hreha, čo nahnevalo redaktorku Zuzanu Chudovú. „Aké jadro? Je len otázka času, kedy odídu ďalší,“ vykríkla z publika. Chudová by mala dať výpoveď dnes.
Okrem Barboráka, Ruttkayovej a Petrušku už odišli zo spravodajstva a publicistiky STV aj Mária Ölvedyová, Martina Utešená, Zuzana Suchá, Nora Gubková, Boris Koreň a Marián Škodka. Spolu so Šmihulovou zástupkyňou Žiakovou uvažujú o odchode z STV ešte ďalší štyria ľudia.
Z STV idú ďalší redaktori
Z verejnoprávnej STV odchádza kľúčový človek publicistiky Boris Koreň. Oznámil to na mimoriadnom rokovaní Rady STV, ktorá sa zaoberala politickými zásahmi do spravodajstva.
Aj Koreň hovorí o zásahoch vedenia STV. „Dostal som pokyn urobiť rozhovor s predsedom poslaneckého klubu ČSSD alebo s ministrom výstavby Janušekom (SNS), hoci na to nebol najmenší dôvod.“
Podľa člena Rady STV Miroslava Kollára je spravodajstvo televízie v rozklade.
Dušan Jarjabek (Smer) aj predseda televíznej rady Bohumír Bobocký hovoria skôr o „generačnom konflikte“ medzi redaktormi a vedením STV.
(vag)