Položia drogy 'Ndranghetu?

Jedna z najmocnejších mafiánskych skupín sveta, talianska 'Ndrangheta, je zároveň jednou z najmenej známych. To sa však teraz môže zmeniť, pretože peniaze z obchodu s drogami začali podkopávať tradičné korene klanu, a zradcovia začali "spievať". V porovn

Z vraždy talianskeho ľavicového politika Francesca Fortugna, podpredsedu kalábrijského krajského parlamentu, bol obvinení aj Alessandro ,Celentano' Marciano.Z vraždy talianskeho ľavicového politika Francesca Fortugna, podpredsedu kalábrijského krajského parlamentu, bol obvinení aj Alessandro ,Celentano' Marciano. (Zdroj: SITA)

Jedna z najmocnejších mafiánskych skupín sveta, talianska 'Ndrangheta, je zároveň jednou z najmenej známych. To sa však teraz môže zmeniť, pretože peniaze z obchodu s drogami začali podkopávať tradičné korene klanu, a zradcovia začali "spievať".

V porovnaní s mediálnou horúčkou sprevádzajúcou minuloročné zatknutie Bernarda Provenzana, šéfa šéfov (capo di tutti capi) sicílskej mafie, bolo minulomesačné zatknutie Giuseppeho Bellocca, vrchného dona mafie 'Ndrangheta v susednej Kalábrii, iba okrajovou záležitosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bellocca, ktorého usvedčili z vraždy a ktorý bol na talianskom zozname najhľadanejších osôb, obkľúčili špeciálne policajné jednotky, kým predsedal zhromaždeniu miestnych donov 'Ndranghety. Utiekol, ale objavili ho, ako sa ukrýva v podzemnom bunkri pod válovom na farme.

Zatiaľ čo námestník ministra vnútra Marco Mihnuti opísal zaktnutie ako "mimoriandy úder" proti 'Ndranghete, v skutočnosti ho tlač mimo Talianska v podstate ignorovala. Koniec koncov, väčšina Netalianov nikdy ani nepočula o gangu, ktorého názov je odvodený z gréckeho slova znamenajúceho česť a ešte menej ľudí ho dokáže vysloviť en-dran-gej-ta.

Menej známy, ale mocnejší

Ak je 'Ndrangheta "mimoriadna", je to preto, že prebrala pozíciu sicílskej Cosa Nostry ako najpočetnejšej a najsilnejšej talianskej skupiny organizovaného zločinu. Jej činnosť, ktorej ročná v hodnota je 35 miliárd eur, sa prevažne zakladá na pašovaní kokaínu. Odhaduje sa, že skupina má momentálne po celom svete 10-tisíc členov, silné pobočky v Kanade, USA a tiež v Austrálii. Cosa Nostra má na porovnanie asi 5-tisíc členov.

SkryťVypnúť reklamu

"'Ndrangheta je najhlbšie zakorenená, najmocnejšia a najagresívnejšia z talianskych zločineckých organizácií," povedal Enzo Macri z talianskeho štátneho protimafiánskeho komisariátu v roku 2006.

Najsilnejšou výhodou 'Ndranghety je oddanosť jej ľudí. Iné talianske mafiánske organizácie sú organizované na základe hierarchie moci a jednotlivé "rodiny" môžu mať stovky členov, ktorých jediným vzájomným prepojením je tajná prísaha omerta (sľub mlčanlivosti a poslušnosti). Príslušníci, ktorí sa cítia zradení organizáciou, teda môžu mať len chabý pocit viny, ak sa obrátia na políciu; zvlášť Cosa Nostra utrpela strašné údery pre dôkazy, ktoré poskytli títo pentiti (informátori).

Naproti tomu 'Ndrangheta sa skladá z 50 až 200 pokrvne príbuzných rodín, takže len v Kalábrii má celkovo 6-tisíc členov. Niektoré z týchto rodín sa sobášili medzi sebou štyri generácie za sebou; od synov sa očakáva, a niekdy priam vyžaduje, aby prevzali "obchod" po otcoch. Berie sa ako samozrejmosť, že nikto nič nehovorí polícii.

SkryťVypnúť reklamu

"Kalábrijský člen gangu, ktorý zvažuje spoluprácu s políciou, sa musí vyrovnať s faktom, že zradí možno 200 svojich príbuzných," vysvetlil Nicola Gratteri, kalábrijský prokurátor.

V marci 2006 boli talianske médiá plné správ o zatknutí Giovanniho Morabita, 24-ročného príslušníka 'Ndranghety, ktorý strelil svojej sestre do tváre brokovnicou a nechal ju zomrieť, lebo opustila svojho kalábrijského manžela a mala dieťa s iným mužom.

Guiseppe Marciano, ďalší zatknutý v kauze Fortuga, ktorá sa pre 'Ndranghetu stala osudnou. FOTO - SITA

Jedna vražda navyše

No aj 'Ndrangheta robí chyby. 16. októbra 2005 strelil talianskeho ľavicového politika Francesca Fortugna, podpredsedu kalábrijského krajského parlamentu, atentátnik päť ráz do chrbta, kým hlasoval vo voľbách, ktoré vyniesli k moci socialistov Romana Prodiho. Vražda primala taliansku vládu, aby rozpútala bezprecedentnú kampaň proti 'Ndranghete.

SkryťVypnúť reklamu

"Vražda Fortugna bola vyhlásením vojny 'Ndranghety inštitucionálnemu systému," povedal predseda Eurispes Gian Maria Fara. "Neslobodno nechať Kalábriu v tomto boji osamotenú."

Nezostala osamotená. 'Ndranghete zavarilo zabitie Fortugna takmer tak, ako neuvážená vražda sudcov Falconeho a Borsellina z rúk Cosa Nostry o desať rokov skôr. Na pohrebe, ktorého sa zúčastnili davy ľudí vrátane štátnych politikov a starostov z celého Talianska, povedal kalábrijský biskup Giancarlo Bregnatini: "Tu nejde len o Kalábriu. V hre je celá politická autonómia Talianska."

Od zavraždenia Fortugna sa polícia agresívnejšie zamerala na 'Ndranghetu. K ich úspechom možno rátať vyše sto zatknutí za vraždy a obchod s kokaínom vrátane zatknutia Dona Giuseppeho Bellocca.

SkryťVypnúť reklamu

Aj takmer dokonalú mlčanlivosť 'Ndranghety sa podarilo zlomiť. 17. júla začal nemecko-taliansky mafiózo menom Giorgio Basile, ktorý priznal zavraždenie vyše 30 ľudí, svedčiť v rámci drogového procesu v Norimbergu proti trom členom 'Ndranghety. Basile, bývalý don klanu 'Ndranghety z Carelli, bol od roku 1998 v programe na ochranu svedkov a doteraz pomohol usvedčiť vyše 50 svojich bývalých kolegov.

Rozhodnutie Basileho svedčiť vychádza z jeho pocitu, že ho zradila 'Ndrangheta ako celok. "Nikdy nedodrží svoje sľuby," sťažoval sa životopiscovi Angelovi Guriovi v roku 2005. "Láka mladých mužov na prísľuby moci, peňazí a žien. Využije ich, potom ich zabije akoby to boli mravce."

SkryťVypnúť reklamu

Priveľa peňazí?

Možno samotný úspech 'Ndranghety obsahuje zárodok jej konca.

Ako tradičná talianska mafiánska organizácia založená v19. storočí, kalábrijskí Muži cti nikdy neboli zameraní výlučne na zisk. Ešte dôležitejšie bolo uplatňovanie politickej nadvlády nad ich územím, prijímanie pocty a repšektu zo strany "podriadených" a ponúkanie spoločenskej a kultúrnej alternatívy k dominancii talianskeho štátu.

Teraz však, pri fantastických ziskoch, aké prináša obchod s drogami, sa ekonomické ciele dostali nad všetko ostatné. A v spoločnosti, kde peniaze zavážia viac ako moc a česť, stráca podľa istého talianskeho akademika "mafiánsky podsvet význam - svoju príťažlivú a vysvetľujúcu moc".

SkryťVypnúť reklamu

Znamená to, že 'Ndrangheta bude nasledovať dinosaurov? Nie vo finančnom zmysle, ak veríte kolumbijskému veľvyslancovi v Taliansku Sabasovi Preteltovi de la Vega, ktorý minulý mesiac povedal, že syndikát "podniká ilegálne akcie v Kolumbii, ktoré majú výnosy asi 100 miliárd eur ročne".

No z rovnakého dôvodu ich to možno zredukuje na kultúrnu úroveň Cosa Nostry: urobí ich to zraniteľnými voči vnútorným zradám zo strany pentiti a napokon ich to odsúdi na policajné zatknutie, tak ako v prípade Dona Giuseppeho Bellocca.

Zdroje: Andreas Ulrich, "Angel Face" (životopis Giorgia Basileho), 2005; Cecil Kirby and Thomas Renner, "Mafia Assassin", 1986; "Move Over, Cosa Nostra ", June 8, 2006, The Guardian; Mafioso Shoots Sister Over 'Dishonour', The Independent, March 27, 2006.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejšie talianske skupiny mafie 'Ndrangheta

Podľa správy talianskeho výskumného inštitútu Erispes zarobila 'Ndrangheta v roku 2004 36- miliárd eur, viac než akákoľvek iná talianska mafiánska skupina. Väčšina peňazí (22,3 miliardy) pochádzala z obchodovania s drogami a polícia teraz odhaduje, že 'Ndrangheta ovláda 80 percent kokaínu prichádzajúceho do Európy. Na porovnanie: všetky štyri talianske skupiny organizovaného zločinu zarobili spolu len 43 miliárd eur od roku 1999 do roku 2003.

Rovnako ako ich slávnejší bratia v Cosa Nostre, aj 'Ndrangheta je vidiecka organizácia, ktorá odvodzuje svoju moc od ovládania miestneho územia a všetkého, čo sa tam deje vrátane politiky.

V období rokov 1991 až 2005 muselo napríklad byť rozpustených 19 miestnych vlád v Kalábrii vzhľadom na infiltráciu 'Ndranghetou, zatiaľ čo v rokoch 2000 až 2004 bolo nahlásených asi 230 prípadov zastrašovania miestnych politikov.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od Cosa Nostry sa 'Ndrangheta dôsledne vyhýba provokovaniu talianskeho štátu, už od svojho vzniku ako alternatívnej formy vidieckej spoločenskej organizácie v 60. rokoch 19. storočia. Zatiaľ čo "kápovia" Cosa Nostry ako Toto Riino vyhadzovali do vzduchu protimafiánskych policajných sudcov Giuseppeho Falconeho a Paola Borsellina v 90. rokoch, 'Ndranghete stačilo, že zaistila svojim členom posty v rade.

Taliansky minister vnútra Giuseppe Pisanu premýšľa po svojom prejave v Senáte v Ríme 20. októbra 2005, v ktorom varoval pred rastúcim medzinárodným vplyvom 'Ndranghety. FOTO - TASR/AP

Cosa Nostra

Vznikla v 19. storočí na Sicílii v spoločenskom chaose po Garibaldiho invázii a zjednotení Talianska. Najznámejšia svetová skupina organizovaného zločinu vzhľadom na odhalenia Hollywoodu a na vývoz mafiánskych aktivít do USA. V súčasnosti na ústupe vinou zrád na vysokých postoch a agresívnej politiky konfrontácie s talianskym štátom. Capo di tutti capi, najvyšší šéf Bernardo "Traktor" Provenzano, bol minulý rok zatknutý po 30 rokoch na úteku. Hlavnou aktivitou je vyberanie peňazí zo štátnych pracovných zákaziek.

SkryťVypnúť reklamu

Camorra

Sídli v Neapole a od začiatku bola zasadená do tohto mesta, na rozdiel od vidieckej Cosa Nostry a 'Ndranghety. V minulosti využívala Camorra rímskokatolícku cirkev ako pláštik. Pašovala heroín na obchody sicílskej mafie od 70. rokov minulého storočia. Pomerne nedávno mala prepojenia na gangy v bývalom Sovietskom zväze a vyšetrujú ju pre pašovanie ruských zbraní a dokonca jadrového materiálu. V roku 1993 sa odhadovalo, že Camorra má 111 fungujúcich rodín so 6700 členmi.

Sacra Corona Unita

Nová zločinecká skupina sa objavila v roku 1983, má náboženskú symboliku podobnú Camorre a pyramídovú štruktúru. Je prepojená na Kolumbijčanov a na ďalšie talianske zločinecké skupiny a tiež na ruské a ázijské skupiny organizovaného zločinu. Stála za pašovaním tisícok Albáncov do Talianska a nazývali ju "moderní otrokári".

SkryťVypnúť reklamu

Zdroj: Antonio Nicaso and Lee Lamothe, "The Global Mafia: The New World Order of Organized Crime", 1995.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 070
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 588
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 178
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 632
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 615
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 272
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu