Ministerstvo práce si urobilo bezpečnostnú previerku a zabezpečilo sa za 1,4 milióna korún. Previerky u ministrov pritom podľa uznesenia vlády smie robiť len ochranka ústavných činiteľov.
BRATISLAVA. Na úrade ministerky práce a sociálnych vecí Viery Tomanovej sa tento rok míňali za zvláštnych okolností státisíce korún.
Ministerstvo si nechalo urobiť bezpečnostnú previerku deviatich kancelárií a zabezpečovalo ich proti nelegálnym odpočúvaniam.
Opatrenia „na zabránenie úniku klasifikovaných informácií“ stálo 1,4 milióna korún.
Ministerstvo pritom opakovane tvrdilo, že išlo len o zlomok tejto sumy a odmietlo prezradiť, čo konkrétne sa v kanceláriách vedúcich predstaviteľov rezortu robilo.
Opatrenia taja
„Vykonávali sa opatrenia komplexnej bezpečnostnej politiky na zamedzenie úniku klasifikovaných informácií,“ povedala Tomanovej hovorkyňa Oľga Škorecová.
Tvrdila, že previerka a následné „opatrenia“ boli potrebné a zákazka pre súkromnú firmu Datacorp bola vo výške 112 200 korún. O podozrivú previerku sa zaujímal aj týždenník Žurnál, ktorému Tomanovej rezort priznal inú sumu - 133-tisíc.
Po nástupe Viery Tomanovej na ministerstvo sa v rámci spomenutých opatrení nakupovalo trojo bezpečnostných dverí do kancelárií. Jedny z nich stáli takmer 175–tisíc korún, ďalšie 268-tisíc.
Najvyššou položkou pri zabezpečení úradu však bola bezpečnostná „rekonštrukcia a adaptácia kancelárskych priestorov“. Tá stála 890-tisíc.
Bez previerky
Na zákazku sme sa opýtali aj vo firme Datacorp, ktorú ministerstvo ako jedinú v súvislosti s opatreniami spomenulo. Vedenie firmy odpísalo, že sa k nej vyjadrovať nebude.
Neodpovedalo ani na otázku, či majú previerku Národného bezpečnostného úradu. Datacorp nie je v internetovom zozname firiem s previerkou bezpečnosti. Podľa šéfa kancelárie NBÚ Ivana Goldschmidta, firmy, ktoré nie sú v zozname, previerku nemajú.
Datacorp nie je ani v zozname firiem, ktoré mali previerku v minulosti. Znamená to, že ju nemali ani v čase udelenia zákazky a ani vtedy, keď už na ministerstve bezpečnostné opatrenia robili.
Iní na bezpečnosť nemíňali
Denník SME sa pýtal aj iných ministerstiev, či si nechali preveriť kanceláriu a či na to využili súkromné firmy.
Ministerstvo vnútra, ktoré má zrejme najviac dôvodov na obavy z odpočúvaní, si kancelárie preverilo. Na otázku, či využilo súkromnú firmu, jednoznačne odpovedalo:
„V prípade ústavných činiteľov je na vykonanie takejto činnosti oprávnený len Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií ministerstva vnútra.“ Takýto postup zvolil aj minister Robert Kaliňák.
Žiadnu bezpečnostnú previerku ani úpravy nerobil po svojom nástupe minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Jeho ministerstvo na rozdiel od Tomanovej narába aj so strategickými a prísne tajnými informáciami z našich ambasád.
Ministerstvo hospodárstva, ktoré tiež pracuje s tajnými informáciami, si previerku nechalo urobiť políciou. Aby zabránilo možným odpočúvaniam, do niektorých miestností nechalo namontovať šumové generátory. Ide o prístroje, ktoré by mali stáť oveľa menej peňazí než opatrenia u ministerky Tomanovej. Podobné prehliadky nerobilo ani ministerstvo školstva.
Tomanovú preveruje NKÚ
Hospodárenie na ministerstve práce prešetruje Najvyšší kontrolný úrad. Podnet na to podal v máji poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš. Týka sa ministerkinej cesty do Portugalska, na ktorú sama letela, do Lisabonu však poslala aj prázdne auto.
NKÚ preveruje aj bezpečnostnú previerku a opatrenia proti odpočúvaniam. Zaoberá sa aj analýzou dôsledkov zmien zákonov, ktoré sa týkajú dôchodkov.
Hovorca Najvyššieho kontrolného úradu Peter Tábory detaily o preverovaní ani podklady od Tomanovej nezverejnil s tým, že ide o interné dokumenty ministerstva.
Zariadil si kanceláriu za pol milióna
Vedúcim Tomanovej úradu je človek, ktorý podnikal s miliardárom Andrejom Babišom. Ten mal veľmi dobré vzťahy s českou ČSSD a hovorí sa o ňom aj v súvislosti so Smerom.
Na ministerstve okrem zabezpečenia pred odpočúvaním došlo aj k ďalšiemu podozrivému nákupu.
Riaditeľ služobného úradu ministerstva a okresný predseda Smeru v Šali Stanislav Šimko si nechal v prvom štvrťroku tohto roka zriadiť novú kanceláriu v strednej budove ministerstva.
Kancelária
Kancelária je podľa informácií SME vybavená luxusnou sedacou súpravou a drahým kobercom. Jej zriadenie, teda zrejme iba potrebné stavebné úpravy, stálo necelých 57-tisíc.
Za zariadenie „pracovnej, rokovacej a konferenčnej časti“ kancelárie však išlo zo štátneho takmer 476-tisíc korún.
Vybavenie kancelárie je aj napriek tejto položke „štandardné“, tvrdila Škorecová.
Babišov človek?
Stanislav Šimko je okresný predseda Smeru v Šali. S Tomanovou spolupracoval už v minulosti. Ide o bývalého starostu obce Močenok.
Šimko nastúpil do úradu v decembri minulého roka. Podľa internetovej verzie obchodného registra bol tesne pred nástupom členom dozornej rady Dusla Šaľa.
Vymazaný bol 17. januára 2007. V rovnaký deň ako Stanislav Šimko skončil s funkciou predsedu predstavenstva Dusla zrejme najbohatší Slovák, podnikateľ žijúci dlhodobo v Česku Andrej Babiš. Za jeho éry sa do orgánov Dusla Šaľa Šimko aj dostal.
Babiš a socialisti
Babiš podniká najmä v oblasti poľnohospodárstva a chemického priemyslu. V médiách sa pred voľbami objavili dohady, že patrí medzi ľudí blízkych Smeru. On týždenníku Plus 7 dní povedal, že sa pozná s Robertom Ficom, akékoľvek sponzorstvo alebo finančné prepojenie na Smer však odmietol. Babiš sa v Česku netajil kontaktmi na bývalú vládnu ČSSD, ktorá úzko spolupracuje so Smerom.
Médiá ho dávali do rôzneho vzťahu s niekdajším premiérom Stanislavom Grossom, ale aj s poradcom Miloša Zemana.
V prvej polovici 90. rokov bol Babiš konateľom vo firme Port Service Bratislava spolu s ďalším funkcionárom Smeru - súčasným poslancom Pavlom Pavlisom.
(knm)
Vybavenie kancelárie je štandardné.
Oľga Škorecová, hovorkyňa ministerstva práce
Šimkov Močenok dostal dotáciu
Domov sociálnych služieb v Močenku napriek dlžobám voči Sociálnej poisťovni dostal od Tomanovej ministerstva dotáciu 1,2 milióna. Vedie ho bývalá členka okresnej rady Smeru v Šali Darina Holovičová. Okresným šéfom Smeru v Šali je vedúci služobného úradu ministerstva práce Stanislav Šimko, ktorý bol v rokoch 2002 až 2006 starostom Močenku.
Ministerstvo sa bráni, že dotáciu domovu poskytol aj Tomanovej predchodca. Hovorkyňa ministerstva však zároveň spomenula, že domov poisťovni neplatil do decembra 2005. Ministerstvo mu dotáciu v roku 2006 nedalo, o rok neskôr už áno.
Stĺpček Petra Schutza
Záhady za milión
Je záhadné, prečo štátny orgán zatĺka a švindľuje, keď sa ho pýtajú, koľko investoval do nejakej zákazky, ktorú si objednal v súkromnom sektore. Teda záhadné v prípade, ak vylúčime podozrenie, že inštalácia „opatrení proti úniku klasifikovaných informácií“ na sociálnom ministerstve bola predražená. A nebodaj ešte aj vedome.
To však predpokladať nemôžeme ani vo sne.
Hovoríme predsa o úrade, ktorý šetrí každú jednu korunu, aby dôchodcovia, matky s deťmi a vôbec všetci mali „plné brušká a nôžky v teple“ (Tomanová). Naozaj záhada.
Takisto nejde do hlavy, prečo sa zo všetkých Ficových ministrov práve Viera Tomanová najviac bojí, že jej budova má ušaté steny. Pán Magala má predsa plnú dôveru premiéra, takže my môžeme len špekulovať.
Ministerka sa azda obáva, že by občania usporiadali karneval ako v Riu a predčasne odpadávali od radosti, keby ktosi odpočul „klasifikovanú informáciu“ o tom, aké vysoké navrhuje sociálne dávky.
A to, čo sa nedá pochopiť už vôbec, je, prečo museli na ministerstve osloviť práve firmu, ktorá nemá ani previerku Národného bezpečnostného úradu. Asi preto, lebo lacnejšie previerku majú.
Samé záhady.
![]() |
![]() |