BRATISLAVA. Svet podľa premiéra Roberta Fica nie je o nič lepší ako počas 2. svetovej vojny, keď sa začalo Slovenské národné povstanie. Povedal to v sobotu na oslavách 63. výročia SNP na Sekaninách nad Lehotou pod Vtáčnikom. Odvahu bojovať proti fašizmu prirovnal k odvahe postaviť sa globalizácii.
„Povedal som, aby sme ďalej mali odvahu sa proti niektorým takýmto procesom postaviť, aby sme sa zrazu neocitli v krajine, kde síce budeme občanmi nejakého štátu, ale všetko okolo nás, voda, zem, energia, bude patriť niekomu inému. Vyzval som, majme odvahu, pretože svet nie je o nič lepší, aj teraz sa bojuje o suroviny, o moc, o vplyv, len sa používajú iné zbrane. Používa sa globalizácia, liberalizácia, privatizácia. Toto je hlavný odkaz, ktorý si ja beriem, tá odvaha, ktorá musí existovať aj v roku 2007, nie iba v roku 1944,“ povedal Fico podľa Slovenského rozhlasu.
Nešťastné porovnania
Fico je už druhým členom vlády, ktorý si pri pomenúvaní aktuálnych problémov pomáhal fašistickým režimom. Začiatkom apríla po rokovaní vlády o dôchodkoch ministerka práce Viera Tomanová ľudí varovala, aby si spomenuli, že aj Adolf Hitler „zneužil penzijné fondy a vyzbrojil svoju armádu z nich“.
Historik Milan Zemko hovorí, že pred SNP bolo Slovensko spojencom veľkonemeckej ríše, ktorá ho okupovala, bez akejkoľvek perspektívy. „To predsa nie je situácia Slovenska v rámci Európskej únie a severoatlantického spojenectva. Ak si toto predseda vlády naozaj myslí, tak zrejme patrí do úplne iných čias a zmeškal minimálne 20 rokov,“ myslí si Zemko. Fico podľa neho k sebe nezmyselne postavil dve neporovnateľné politické a historické situácie. Akoby porovnával „súhvezdie Orion s čokoládou Orion“.
Podľa politológa Miroslava Kusého je Ficov výrok viac komunistickým pohľadom ako pohľadom modernej európskej sociálnej demokracie.
„Je to ako s golfským prúdom, tiež ho môžeme vyhlásiť za nepriateľa ľudstva, keď ho nevieme využiť a spolupracovať s ním. Alebo môžeme spoznať jeho zákonitosti a naučiť sa ho zužitkovať.“
Porovnanie je neprimerané aj pre Slovenský zväz protifašistických bojovníkov, ktorý inak Fica za postoj k SNP chváli. „V období, keď Slováci vstúpili do SNP, museli nájsť oveľa vyšší stupeň odvahy, aby mohli čeliť nebezpečentvu, pri ktorom bol ohrozený aj ich život. Pri globalizácii, liberalizácii a privatizácii o život určite nejde,“ povedal tajomník zväzu Tomáš Švec.
Prirovnanie boja proti fašizmu k boju proti globalizácii nepovažujú za šťastné ani bývalí ľavicoví lídri. Prekáža im však skôr forma ako obsah.
Opatrná ľavica
Bývalý predseda predchodkyne Smeru Strany demokratickej ľavice Peter Weiss hovorí, že Ficovo prirovnanie je „pokusom vyjadriť veľmi zložitý problém skratkou, čo vždy prináša riziká rôznych interpretácií“.
Podľa bývalého predsedu Mladej demokratickej ľavice Ivana Štefunka bol síce Ficov výrok originálny, ale zároveň nešťastne zvolený. „Nešťastný v tom, že novinári sa budú zaoberať výrokom bez toho, aby rozobrali sivé stránky globalizácie.“
Hovorkyňa vlády včera výhrady k Ficovym slovám komentovať nechcela. „Ak to povedal, určite to považuje za vhodné.“