BRATISLAVA. Nezisková organizácia Privilégium sa možno dopustila trestného činu subvenčného podvodu.
V čestnom vyhlásení ministerstvu tvrdilo, že nemá žiadne dlhy voči štátu. Privilégium pritom neplatilo dane.
Žiadne dlhy voči štátu sú podmienkou na získanie dotácie.
Za zdaňovacie obdobie 2004 malo Privilégium nedoplatok na daniach viac ako 312-tisíc korún. V roku 2005 to už bolo 933-tisíc a v roku 2006 viac ako 1,514 milióna. Vyplýva to z potvrdenia daňového úradu v Bratislave, ktoré si vyžiadal denník SME.
Zakladatelia Privilégia sa tak podľa Lucie Gazarekovej z Katedry trestného práva Univerzity Komenského mohli dopustiť subvenčného podvodu.
Gazareková si myslí, že orgány činné v trestnom konaní by mali prípad preveriť, a to aj bez oficiálneho podnetu.
Dotáciu budú možno vymáhať
Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii minulý týždeň povedal, že dotáciu schválili v súlade so zákonom a v súlade s výnosom ministerstva práce. „Nič sa neporušilo. Ak by to tak bolo, tú dotáciu zoberieme späť,“ povedal.
Úrad vlády včera na otázky, či si premiér teraz myslí, že by Privilégium malo dotáciu vrátiť, neodpovedal.
Podľa hovorkyne ministerstva práce Oľgy Škorecovej čestné vyhlásenie podpísal riaditeľ Privilégia Miroslav Mečíř. Včera sa nám s ním nepodarilo spojiť. Škorecová tiež povedala, že ak čestné vyhlásenie nebolo pravdivé, „dotácia sa bude vymáhať späť“.
„Vo firme prebieha kontrola, nemôžem sa s nikým vybavovať. Tieto finančné otázky nemôžem teraz zodpovedať,“ povedala spoluzakladateľka Privilégia Štěpánka Mádlová.
Ministerka Viera Tomanová poslala do Privilégia v piatok kontrolu. Podľa exministerky Ivety Radičovej to však urobila neskoro. „Mala hneď reagovať,“ povedala Radičová.
Vyhlásenia nepreverujú
Výnos ministerstva práce zakazuje, aby bola dotácia poskytnutá „žiadateľovi, ktorý nemá usporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom“.
Ministerstvo však pravdivosť čestných vyhlásení žiadateľov nepreveruje. „Za pravdivosť vyhlásenia je plne zodpovedný žiadateľ. Ministerstvo bez podnetu nemá dôvod skúmať jeho pravdivosť,“ povedala Škorecová.
S tým súhlasí aj Radičová. Podľa nej existuje systém pravidelných priebežných kontrol a okrem toho aj kontrol, ktoré museli prebehnúť na základe akéhokoľvek podnetu.
Radičová si nemyslí, že systém prideľovania dotácií je zlý. Ak by sa podľa nej mali kontrolovať všetky čestné vyhlásenia, mohlo by to systém „úplne znefunkčniť“.
Neúspešná exekúcia
Privilégium má vyše 17–miliónový dlh voči Sociálnej poisťovni. Tá podľa informácie denníka SME v marci tohto roku podala štyrikrát návrh na exekúciu voči Privilégiu, aby vymohla 7,1 milióna korún. Vymohla však len 2,9 milióna. Koncom júna a začiatkom júla poisťovňa exekúciu zastavila. Dôvod nechce povedať. Mádlová povedala, že tak poisťovňa urobila preto, lebo o to požiadali. Exminister Ľudovít Kaník si myslí, že aj za tým bola Viera Tomanová.
Subvenčný podvod
Kto vyláka od iného dotáciu, subvenciu, príspevok alebo iné plnenie zo štátneho rozpočtu, z rozpočtu verejnoprávnej inštitúcie, rozpočtu štátneho fondu, rozpočtu VÚC alebo rozpočtu obce, ktorých poskytnutie alebo použitie je podľa všeobecne záväzného právneho predpisu viazané na podmienky, ktoré nespĺňa, a to tým, že ho uvedie do omylu v otázke ich splnenia, potrestá sa odňatím slobody na jeden až päť rokov.
Páchateľovi hrozí trest päť až dvanásť rokov, ak ním spôsobí značnú škodu.
Zdroj: Trestný zákon, paragraf 225, krátené
Privilégium: Od dlhu k podvodu
Kauzu neziskovej organizácie Privilégium odštartoval pred takmer dvoma týždňami týždenník Plus 7 dní, keď zverejnil, že ministerka Viera Tomanová pracovala pred nástupom do funkcie ako manažérka v organizácii, ktorá má 17 miliónový dlh voči Sociálnej poisťovni.
Denník SME následne zverejnil, že Privilégium dostalo v októbri 2006, po nástupe Tomanovej do funkcie, od ministerstva práce dvojmiliónovú dotáciu.
Tomanová dotáciu obhajovala, že bola v súlade so zákonom. Dlh voči Sociálnej poisťovni totiž nie je dlhom voči štátnemu rozpočtu. Existencia dlhu voči štátu získanie dotácie vylučuje.
Sociálna poisťovňa SME potvrdila, že dlh voči Privilégiu kedysi vymáhala aj pomocou exekúcie, ale neskôr ju zastavila. Dôvod neuviedla. Šéfka Privilégia Štěpánka Mádlová tvrdí, že exekúciu zastavili preto, lebo o to Sociálnu poisťovňu požiadali.
Privilégium dlhuje peniaze aj zdravotnej poisťovni.
Denník Pravda zverejnil, že Mádlová a aj ďalší šéf Privilégia kedysi neúspešne kandidovali za Smer v obecných voľbách, a takisto, že Tomanová sa zúčastnila na rokovaní o Privilégiu na obecnom zastupiteľstve vo Vrakuni.
Mádlová v rozhovore pre SME povedala, že Privilégium nie je organizácia pre chudobných, ale pre solventných klientov. Mesačný pobyt v nej stojí niekedy aj 25tisíc korún. Premiér Robert Fico pritom tvrdil, že dotácia išla pre úplných chudákov.
Denník Nový Čas odfotografoval Mádlovú ako nasadá do svojho luxusného Mercedesu a napísal, že strávila luxusné dovolenky na Bali a v Mexiku. Mádlová to nepoprela, tvrdila, že išlo o výhodnú kúpu.
Robert Fico na dvoch tlačových besedách obvinil novinárov, že o kauze píšu len preto, lebo si to želajú dôchodcovské správcovské spoločnosti. Povedal, že dotácia nebola ani preňho, ani pre ministerku alebo jej príbuzných, a preto nejde o klientelizmus. Boli jasne splnené podmienky výnosu aj zákona a išlo to na postele pre ľudí, ktorí to potrebujú. „Neviem už, čo už viac k tým posteliam. Nikdy žiadne postele neboli tak rozobraté v živote - do šróbika ich rozoberáte. Pokračujte ďalej, až na struny môžete pokračovať,“ vyhlásil Fico.
Tomanová: Robili to aj moji predchodcovia
Ministerka odpovedala opozícii, ktorá ju chce odvolať, tvrdením, že robí to, čo jej predchodcovia.
Ministerka práce Viera Tomanová bude v parlamente čeliť opozičnému pokusu vysloviť jej nedôveru. Bráni sa tým, že podobné dotácie ako dala organizácii Privilégium, rozdávali aj jej predchodcovia Ľudovít Kaník a Iveta Radičová.
Na otázky však Tomanová neodpovedala a so slovami „ja som už všetko povedala“, odišla z tlačovej besedy hneď po tom, ako prečítala svoje stanovisko.
VIDEO: Ministerka Tomanová a členovia opozície na separátnych tlačových konferenciách
VIDEO: Eugen Korda
„Pokiaľ pridelenie dotácie neziskovej organizácii Privilégium na nákup polohovateľných postelí má byť dôvodom na moje odvolanie, považujem za nevyhnutné upozorniť médiá a predsedov SDKÚ-DS, KDH a SMK na nasledujúce skutočnosti,“ povedala Tomanová a vymenovala dotácie pre nadácie S.P.A.C.E. a Socia. Konateľkou prvej bola podľa nej Kaníkova poradkyňa Iveta Radičová.
„Chcela by som poprosiť, keby ste otázky adresovali pánom Dzurindovi, Hrušovskému, Csákymu,“ povedala novinárom Tomanovej hovorkyňa.
Tomanová dala vyhlásenie pred stretnutím predsedov opozičných strán, na ktorom sa zhodli, že sa ju pokúsia odvolať začiatkom septembra. Mikuláš Dzurinda označil jej informácie za „zúfalý pokus odpútať pozornosť“. Povedal, že odvolať ju chcú, pretože je nekompetentná a nezodpovedná. S.P.A.C.E. na rozdiel od Privilégia pôsobí v rómskych osadách - nie je pre privilegovaných, tvrdil.
Kaník povedal, že dotácie pre S.P.A.C.E. a Privilégium sa nedajú porovnávať. Povedal, že v čase podania prihlášky Radičová už nebola jeho poradkyňou, a on – na rozdiel od Tomanovej v Privilégiu – sa v S.P.A.C.E. neangažoval. Radičová povedala, že dotáciám pre S.P.A.C.E. sa obšírne venovali v čase jej ministrovania. Z 1,8 milióna navyše podľa nej organizácia vyčerpala len 60-tisíc korún.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Tomanovej reakcie nie sú v poriadku. To, že odmieta odpovedať na otázky, pripisuje jej argumentačnej slabosti. „Jej udržateľnosť v pozícii ministerky pod takýmto tlakom začína byť otázna.“
(knm)
Stĺpček Ivana Štulajtera
Detektor
Bývalý zamestnávateľ ministerky Tomanovej, neziskovka Privilégium, nemá miliónové dlhy len za nezaplatené odvody, ale aj za nezaplatené dane. Už teda neplatia slová premiéra Fica, že Privilégium dvojmiliónovú dotáciu dostalo v súlade s výnosom ministerstva.
Onen výnos totiž hovorí, že podmienkou na získanie dotácie sú usporiadané finančné vzťahy so štátnym rozpočtom. Daňové dlhy Privilégia jasne dokazujú, že žiadne usporiadané vzťahy nemalo. Preto existuje dôvodné podozrenie, že čestné vyhlásenie, ktorým neziskovka ministerstvu práce tvrdila opak, je podvod.
Bývalej manažérke Privilégia Tomanovej zatiaľ nik nedokázal, že o sekerách svojho zamestnávateľa vedela skôr, ako sa o nich dočítala v novinách. To ju chráni od priameho podozrenia zo spolupáchateľstva. Lenže pochybnosti jestvujú. Preto by mala prejsť detektorom schopnosti konať ako ústavný činiteľ, nie ako spolupáchateľ. Situácia totiž od nej vyžaduje trestné oznámenie na zástupcov Privilégia, žiadosť o vrátenie dotácie a sprísnenie pravidiel ich poskytovania.
Kliknite - obrázok zväčšíte.