BRATISLAVA. Premiér Robert Fico nedávno na tlačovej besede ku kauze Privilégium na otázku SME, prečo práve táto organizácia dostala najväčšiu dotáciu zo všetkých, povedal, že vláda nemôže dať všetkým.
Ako príklad uviedol projekt 50 ihrísk, ktoré chce vláda postaviť spolu s Nadáciou SPP pre obce. „Nám došli stovky žiadostí. Museli sme rozhodnúť o 50. Jednoducho, sú nejaké toky peňazí, ktoré máme. Ale peniaze boli použité na ten najhumánnejší charakter...,“ tvrdil premiér.
Lenže nepovedal, že postupoval podobne ako ministerka práce Viera Tomanová.
Privilégium, ktoré od nej dostalo dotáciu, viedli členovia strany Smer.
Dotácie na viacúčelové ihriská dostanú tiež hlavne obce, ktoré vedú starostovia za Smer alebo za súčasnú vládnu kolíciu.
Len vládnym
Zo zoznamu obcí, ktorý je zverejnený na internetovej stránke splnomocnenca vlády Dušana Galisa vyplýva, že z 50 obcí dostane tento rok dotáciu milión korún 25, ktoré vedú starostovia za Smer, 4 za HZDS, 5 za vládnu koalícu SNS–HZDS– Smer, jeden za SMK, jeden za SDKÚ a jeden za Stranu zelených. Zvyšných 13 je nezávislých.
O dotáciu žiadalo spolu 330 obcí.
Ak by rozdelenie malo kopírovať výsledky volieb starostov a primátorov v roku 2006, rozdelenie by muselo byť iné. Vládne strany majú 37 percent starostov a opozičné 20.
„Predseda vlády neprijímal žiadne rozhodnutie o pridelení dotácie,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová. Rozhoduje o tom vraj pracovná komisia, kde sú zástupcovia z kancelárie splnomocnenca Galisa a Nadácie SPP.
Dotáciu dostali aj obec Stará Bystrica a Košice – Dargovských hrdinov, kde sú starostami poslanci Smeru – Ján Podmanický a Monika Smolková.
Odborné kritériá?
„Ide o rozhodovanie na základe odborných kritérií a relevantných potrieb obcí, pričom sa zohľadňuje aj princíp proporcionálneho rozdelenia do jednotlivých regiónov Slovenska,“ povedala Glendová. Komisia spolupracuje so Slovenským futbalovým zväzom, ktorý stavia podobné ihriská, ale len na futbal. Galisove ihriská sú použiteľné na basketbal, hádzanú, tenis aj futbal.
Na otázku, či podľa premiéra nejde o politický klientelizmus, neodpovedala.
Na jedno ihrisko, ktoré stojí 1,5 milióna, ide z rezervy predsedu vlády 300–tisíc, z Nadácie SPP 700–tisíc a 500–tisíc dá obec.
Vláda chce stavať ihriská každý rok, do konca roku 2010 ich chce mať tristo až štyristo.
Transparency: Je to aj o politickej kultúre
Prezidentka Transparency International Emília Sičáková–Beblavá hovorí, že analýza prideľovania dotácií „indikuje stranícky klientelizmus“.
Verejné peniaze by podľa nej nemali slúžiť len jednej politickej strane na upevňovanie svojej moci. „Samozrejme, je to aj vecou politickej kultúry.“
Športovať budú všetci voliči
Na otázky SME odpovedal poslanec Smeru JÁN PODMANICKÝ,ktorý je zároveň starostom obce Stará Bystrica.
Vaša obec dostala dotáciu na ihrisko. Zohrala v tom úlohu vaša stranícka príslušnosť?
„Neviem. Normálne sme o ňu požiadali. Už štvrtý rok sme žiadali aj o dotáciu zo Slovenského futbalového zväzu. Nepodarilo sa nám ju dostať, hoci naši mladší, starší žiaci a aj mužstvo hrajú tretiu ligu. Myslím, že bol najvyšší čas, aby aj naša obec dostala dotáciu na podporu športu.“
V strane sa o tom nehovorilo?
„Vôbec.“
Je to v poriadku, ak väčšina starostov je za Smer alebo SNS a HZDS?
„Drvivá väčšina starostov po voľbách je práve za túto koalíciu. Ak by sme mali byť spravodliví, tak by mali práve starostovia z týchto koalícií dostať najviac.“
Je tam iba jedna starostka za opozičnú stranu.
„V priebehu štyroch rokov má byť postavených možno až 400 ihrísk, tak si myslím, že budú riešení aj iní starostovia z iných strán. Skôr sa berie do úvahy počet obyvateľov, počet mladých zapojených do športu.“
Nie je to uprednostňovanie starostov za Smer?
„Nestaviame to pre seba. Nebudem na ňom hrať futbal ja, ale občania zo všetkých strán. Pri vstupe na ihrisko sa nerobí rozdiel, aký je to volič. Je to pre ľudí. Počítame, že budúci rok už nič nedostaneme.“
Starostka za SMK: Asi šťastie
Starostovia hovoria, že po straníckej linke dotáciu nevybavovali.
Starostovia víťazných obcí hovoria, že dotáciu nevybavovali ani v strane, ani na Úrade vlády.
To, že stranícka príslušnosť nezohrala pri výbere obcí žiadnu úlohu, si myslí starosta obce Kračúnovce a kandidát Smeru Branislav Baran. „Úlohu zohralo skôr to, či už obec nejaké ihrisko má. Dotáciu dostali skôr tie väčšie, pretože ju musia spolufinancovať,“ povedal. Kračúnovce sú najväčšou obcou v okrese Svidník.
Dotáciu vraj nijako nevybavovala ani starostka obce Hrochoť Anna Čerhýňová. „Nie som ani členka Smeru, iba sympatizantka,“ hovorí. „Myslím si, že to bola úplná náhoda. Podala som v apríli žiadosť, napísala projekt.“
O možnosti získať dotáciu sa dozvedela v obecných novinách. Hrochoť už má ihrisko na futbal s prirodzeným trávnikom, vybudovala ho obec. Nové bude slúžiť škole.
Starosta Sklených Teplíc, tiež kandidát Smeru, Ľubomír Meliš hovorí, že ich obec si zaslúži pozdvihnúť v športovej oblasti, aby mladí nesedeli v krčmách. „Hrá sa u nás veľmi dobrý futbal.“ Povedal, že po straníckej linke nič nevybavoval.
Jednou z dvoch „opozičných“ obcí sú Nitrianske Hrnčiarovce. Starostka Anna Vrábelová kandidovala za SMK.
„Asi som mala šťastie,“ hovorí. Na úrade je nová, v obci nemajú žiadnu telocvičňu, čím trpí aj základná škola. Dúfa, že politici nerozmýšľajú na základe straníckej príslušnosti. „Sledujem všetko a čo sa dá, aj na naše pomery, tak sa usilujem,“ povedala.
„Viem, že politika hrá veľkú úlohu, ale v takýchto malých obciach to hrať úlohu nemôže. Nie som národniarka ani v jednom smere. Môj manžel nevie ani slovo po maďarsky,“ povedala Vrábelová. V obci je 17percentná maďarská menšina. Starostka hovorí, že sa stará aj o miestnych Rómov.
(mož)
Stĺpček Mariána Leška
Od nás k našim
Pred desiatimi dňami sa Monika Žemlová premiéra spýtala, prečo zo všetkých žiadateľov o dotáciu dostalo práve Privilégium najviac.
Predseda vlády jej odpovedal príkladom: „Napríklad sme rozhodovali o rozdeľovaní zdrojov na výstavbu futbalových ihrísk... Nám došli stovky žiadostí. Na základe týchto žiadostí sme museli rozhodnúť o štyridsiatich piatich alebo päťdesiatich. Jednoducho, sú nejaké toky peňazí, ktoré máme.“
Teraz sa ukázalo, že aj v prípade ihrísk boli tie „toky“ presmerované. Presmerované ako pri Privilégiu. Aby tiekli - takpovediac - od „nás“, vo vláde, k „našim“ ľuďom v mestách a obciach. Možnosť rozhodovať o verejných zdrojoch využívajú vládne strany na to, aby dali čo najviac predovšetkým a najmä svojim ľuďom. Môžu to popierať, ale čísla jednoducho nepustia.
Politici, ktorí nie sú takí „naivní“, aby považovali politiku za správu vecí verejných vo verejnom záujme, pracujú na tom, aby skôr či neskôr vyliečili z naivity aj verejnosť.