Osemminútové amatérske video, ktorého autorom je americký turista Dave Budzinski, si na populárnej stránke YouTube pozrelo už vyše trinásť miliónov návštevníkov. Zachytáva spontánny zápas šeliem v Krugerovom národnom parku.
Idylickú zvieraciu scénku pri napájadle naruší skupina levov, ktorá bez varovania napadne neďaleké stádo byvolov. Byvoly sa po útoku levov najskôr rozpŕchnu. Vrátia sa však zachrániť dvojmesačné teliatko. Do bitky levov oň sa po chvíli zapojí aj krokodíl, ktorý zápas dovtedy pozoroval z napájadla.
Vo finále sa z napájadla vynorí byvolie teliatko, ktoré zázrakom prežilo útok levov a krokodíla a zo scény odchádza po svojich. Spontánnosť videa potvrdil jeho autor, ktorý neďaleko napájadla skúšal novú kameru.
„Je to neuveriteľné. Niečo také sa jednoducho nemôže stať,” reagoval na video známy juhoafrický sprievodca po safari Frank Watts.
Hoci sa počítajú k slávnej Veľkej päťke (Big Five), byvoly sa podľa neho v hierarchii zvierat nachádzajú pod levmi, na ktoré vo vlastnom záujme neútočia. „To, čo sme videli na videu, odporuje prírodným zákonom,” tvrdí Watts.
Za neobyčajné považuje aj to, že na skupinku levov si trúfol jediný krokodíl. „Ale úplne najneuveriteľnejšie je to, že bitku prežilo byvolie teliatko,” priznáva Watts. O nezvyčajnom zápase na videu už týždeň špekulujú psychológovia zvierat aj juhoafrické mediá.
„Tradičné rozloženie síl v africkej prírode sa dnes dramaticky mení,” konštatuje psychológ zvierat Jan Joubert.
Krugerov národný park, v ktorom vo voľnej prírode žije asi 200 tisíc zvierat, je jedným z najväčších na svete.
Video: Boj v Kruger parku
Autor: Roman Lipták, Johannesburg