BRATISLAVA. Keď parlament minulý rok schválil Robertovi Ficovi zvýšenie rezervy predsedu vlády z 50 na 125 miliónov korún, odôvodňovala to jeho hovorkyňa nárastom počtu žiadateľov o pomoc. „Ide o žiadosti škôl, detských domovov či sociálne slabých rodín o príspevok od premiéra,“ povedala.
Fico doteraz z rezervy vyčerpal 36 a pol milióna korún a okrem pomoci sociálne slabým ju využíva najmä na podporu spolustraníkov.
Starostovia za Smer
Doteraz Fico prispel 231 žiadateľom – z toho 64 rôznym združeniam, 74 fyzickým osobám prevažne na liečbu a 93 obciam.
Z obcí, podobne ako pri dotáciách na viacúčelové ihriská, podporuje najmä tie, kde sú starostovia za Smer, prípadne za vládne strany. Iba päť percent obcí, ktoré podporil, má starostov z opozície.
Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová odmieta, že by bola stranícka príslušnosť starostu kritériom, podľa ktorého sa Fico rozhoduje. Na 90 percent podľa nej vychádza v ústrety všetkým žiadateľom z obcí. „Odmieta len žiadosti na veľmi vysoké finančné príspevky,“ povedala Glendová. Fico sa podľa nej rozhoduje aj podľa toho, či obec alebo región navštívil.
Obľúbený Prešov
Najviac dotácií Fico pridelil do Prešovského kraja, kde mal Smer najlepší volebný výsledok. Z okresov dostal najviac príspevkov Stropkov, kde Smer dostal vo voľbách zhruba 41 percent.
Glendová povedala, že Fico o dotácii rozhoduje sám. Úlohu pritom zohráva podľa nej aj to, či je žiadosť naliehavá. Úrad vlády tiež skúma, či sa žiadosti neopakujú.
Na Mercedes
Rezerva predsedu vlády sa podľa zákona o rozpočtových pravidlách môže použiť na „krytie nepredvídaných výdavkov nevyhnutných na zabezpečenie rozpočtového hospodárenia alebo na krytie zníženia rozpočtovaných príjmov“.
Fico dal pritom štvrtú najvyššiu dotáciu, pol milióna korún, Jánovi Berkymu–Mrenicovi mladšiemu na kúpu nového Mercedesu pre orchester Diabolské husle.
Huslista v minulých voľbách kandidoval za HZD a šéf HZD Jozef Grapa je dnes Ficovým poradcom. Mrenicova sestra je novou splnomocnenkyňou vlády pre rómsku problematiku.
„Čo to má spoločné s HZD, ktoré už prakticky neexistuje?“ spýtala sa Glendová. Fico podľa nej z rezervy môže podporiť aj projekty, ktorých cieľom je skvalitňovanie kultúry.
Mercedes je podľa nej „nevyhnutným prostriedkom na to, aby bol orchester plne mobilný, mohol cestovať do rôznych kútov našej vlasti i zahraničia a poskytovať možnosť kvalitného kultúrneho vyžitia pre čo najširší okruh ľudí“. Propaguje tiež podľa nej Slovensko v zahraničí.
Promotér Pavol Maruščák, ktorý v Bratislave organizuje koncerty, tvrdí, že honoráre Diabolských huslí sa pohybujú okolo 60–tisíc korún za koncert. Podľa neho záleží aj na tom, či ide o vystúpenie v STV, kde sú honoráre minimálne, alebo na firemnom večierku, kde sa platí oveľa viac. „Príde mi choré, keď štát dá niekomu miliónové auto, aby mohol reprezentovať krajinu. Kopec súborov koncertuje v zahraničí a nedostáva takéto darčeky,“ povedal.
Fico prispeje miliónom aj na záchranu archeologickej pamiatky z tretieho storočia nášho letopočtu vykopanej pri Poprade. „Bude denník SME skúmať stranícku príslušnosť aj 1700 rokov pochovaného bojovníka?“ spýtala sa Glendová.
Rezerva ako odmena
Pavel Nechala z Transparency International povedal, že vláda rezervu povýšila na odmenu. Problém je podľa neho aj v tom, že zákon pravidlá striktne neurčuje. Považuje za otázne, či je auto nevyhnutný výdavok, porovnateľný s ľudským nešťastím.
„Je to rozdeľovanie predsedu vlády, a nie predsedu strany. Ak chce strana podporiť svojich starostov, nemala by to robiť zo štátneho rozpočtu,“ hovorí Nechala. Monika Žemlová, her
Dzurinda rozdával podobne
BRATISLAVA. Rovnako ako Robert Fico podporoval obce so „svojimi“ starostami aj predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Na rozdeľovanie mal 50 miliónov korún.
Mesto Vráble, kde bol primátorom bývalý vedúci úradu vlády Tibor Tóth, ktorý bol zároveň poslancom SDKÚ, dostalo od Dzurindu niekoľko dotácií, raz to bolo 700–tisíc korún.
Dvakrát Dzurinda podporil aj svoju rodnú obec Spišský Štvrtok.
Takmer tri milióny korún dal na komediálny seriál Bud Bindi. Vystupoval v ňom herec Stano Dančiak, ktorý moderoval mítingy SDKÚ.
Dzurindov hovorca Martin Maruška vtedy v Hospodárskych novinách argumentoval, podobne ako dnes Silvia Glendová pri dotácii pre huslistu Berkyho–Mrenicu ml., že projekt „úspešne reprezentuje našu filmovú tvorbu v zahraničí“.
Dzurinda podporil vydanie tejto grotesky na DVD.
Sociológ Pavel Haulik hovorí, že podpora stranícky spriazneným obciam alebo regiónom politikom nepomôže. „Informácia od koho pomoc je, sa k voličom aj tak nedostane,“ myslí si.
Rezerva teda podľa neho slúži skôr na odmeny pre straníkov.
(mož)
Berky: Mercedes bol nevyhnutný
O dotácii sme hovorili s Jánom Berkym Mrenicom mladším.
Bola dotácia, ktorú ste dostali, na nevyhnutné účely?
„Áno, na základe žiadosti, je to v poriadku. Keby nechcel, tak to nedá. Zdokladovali sme to, je to dávno skončené.“
Aké auto ste si kúpili?
„Mercedes, Sprinter, deväťmiestny. Užívame ho, lebo by sme sa nemali ako dopravovať do práce. Auto, ktoré sme mali predtým, malo najazdených už 490–tisíc kilometrov. Bolo nás osem, už nás je deväť. Museli sme zohnať väčšie, tak sme hľadali cesty, kto nám ako pomôže. Reprezentujeme Slovensko. Chodíme ním po svete, teraz sa chystáme až do Fínska. To auto bolo nemorálne drahé, ale je to nevyhnutnosť. Ešte z neho splácame 20–tisíc korún mesačne a päť rokov budeme.“
Váš orchester nie je taký ziskový, že by si auto mohol kúpiť sám?
„Bláznite? Ktorý orchester je ziskový? Čo je ziskové v kultúre? Uvedomujete si vôbec, za koľko my musíme chodiť hrávať, aby ľudia mali na Slovensku nejakú kultúru? Ja niekedy viac precestujem ako zarobím. Zistite si, koľko zarábajú muzikanti. Pozrite si, koľko iných projektov sa financuje. Slovenské filmy, ako sú roztočené už 15 rokov, a zožralo to 30 miliónov. Toto sú halierové veci v rámci rezervy.“
Pomohlo vám pri získaní dotácie to, že ste kandidovali za HZD? Šéf HZD teraz radí premiérovi.
„To s tým nič nemá.“
S premiérom sa poznáte?
„Videl som ho dvakrát v živote, z toho raz, keď som bol za ním. My sme menšinový žáner, ktorý sa nehrá ani v rádiu, ani v televízii, my sa musíme obracať, aby sme prežili. Pri náhodnom stretnutí po koncerte premiér prišiel poďakovať a povedal, že keď niečo potrebujem, aby som šiel za ním. Potrebovali sme auto.“
(mož)
Kliknite - obrázok zväčšíte.