Keď talianska vojenská hliadka v utorok večer našla pri brehoch ostrova Lampedusa ďalšie mŕtve telá Afričanov utekajúcich za lepším životom, nikoho na ostrove neďaleko afrického pobrežia to neprekvapilo.
Utopených afrických utečencov nachádzajú hliadky a rybárske lode stále častejšie. Len za posledný týžden to už bol tretí prípad, keď polícia objavila mŕtvych utečencov, respektíve ich niekoľko počas záchrannej akcie na mori zachránila.
More utečencov
Väčšina imigrantov z čierneho kontinentu sa nakoniec na talianske, španielske či portugalské brehy dostane. Len Taliani od začiatku tohto roka zaregistrovali osemtisíc ilegálnych imigrantov. Na Kanárske ostrovy ich prišlo päťtisíc.
S návalom imigrantov zápasí aj maličká Malta. Vlani sa ich tam vylodilo skoro dvetisíc, čo je trikrát viac ako v roku 2003. Ostrovný štát si s utečencami nevie poradiť, žiada o pomoc Európsku úniu.
Tá kritizuje Maltu za prípady, keď rybári odmietli pomôcť utečencom, ktorí sa snažili dostať na ich loď, alebo sa zamotali do rybárskych sietí. Brusel aspoň pomáha Malte hliadkovať, keďže sama na to nestačí.
Nájdených Afričanov potom vyzbroja jedlom, vodou a dekami a snažia sa ich vrátiť tam, odkiaľ prišli. A tých, čo sa dostanú na pevninu, držia zavretých aj niekoľko mesiacov, kým dostanú povolenie na pobyt.
Život v záchytných táboroch však nie je žiaden med. „Hladovali ste aj doma v Senegale, tak čo?! Buďte radi, že vám tu dávame aspoň niečo zjesť,“ takéto slová si podľa Human Rights Watch (HRW) môžu vypočuť deti v táboroch v Španielsku.
„Jedného chlapca raz odvliekli do sprchy a zbili ho. Ústa mal plné krvi aj celé oblečenie mal krvavé,“ povedal Reuters 17-ročný chlapec v utečeneckom tábore La Esperanza na Kanárskych ostrovoch.
Neznesiteľné podmienky ani riziko smrti však Afričanov od cesty do Európy neodradia. Tá ich stojí zvyčajne celý majetok.
Do Španielska, na Maltu a do Talianska sa imigranti plavia na rybárskych člnoch z Líbye, Mauritánie či Maroka.
Európa už dlhšie žiada severoafrických lídrov, aby prúd utečencov smerom do Európy zastavili. Prvý náznak vyslala Západoafrická ekonomická a menová únia, ktorá chce na zlepšenie života mladých ľudí v Západnej Afrike investovať šesť miliárd dolárov . „Táto imigračná vlna je pre Afriku hotová tragédia,“ povedal BBC Amadou Diop z únie. „Je potrebné zlepšiť situáciu ľudí. Potom budú mať mladí dôvod zostať doma.“
Kliknite - obrázok zväčšíte.Autor: Jana Hoffstädterová – Hoschek