Stredoeurópania z neho vyšli ako tí, ktorí sa zaujímajú úplne najmenej – 72 percent Čechov a 68 percent Poliakov a Slovákov zaškrtlo voľbu „veľmi nie“ pri otázke, či sledujú ruch v krajinách susediacich s Európskou úniou.
Je to vôbec najvyšší nezáujem zo všetkých 27 štátov klubu.
Rozpočet a zámery únie v jej najbližšom okolí prišli na pretras práve včera v Bruseli pri debate desiatok politikov o takzvanej európskej susedskej politike.
Tá ma stabilizovať prstence krajín na vonkajších hraniciach bloku a teraz zahŕňa 16 štátov, počínajúc Marokom na severe Afriky cez Egypt či Izrael a končiac na východe Európy Ukrajinou.
Kým záujem o pokoj u susedov je pre lídrov únie nesporný, nie sú jednotní v tom, kde by sa o neho malo starať predovšetkým.
Francúzsko, Taliansko, Španielsko chcú napnúť sily i financie na sever Afriky, sľubujúc si od toho skrotenie nelegálnej imigrácie do únie.
Višegrádska štvorka a Pobaltie naopak prirodzene poškuľujú po postsovietskom priestore.
Druhí menovaní sú v nevýhode: podpora krajinám okolo Stredozemného mora začala pred viac než dvanástimi rokmi, kým pomoc pre Ukrajinu či Gruzínsko má sotva tri roky.
Dve tretiny z 12 miliárd eur, ktoré v budúcich siedmich rokoch padnú na susedskú politiku, majú mieriť na sever Afriky alebo Blízkeho východu.