Vládu trápi Tomanová a pes

Parlament do noci odvolával Tomanovú za Privilégium, Fico prijímal uznesenia k novinárom.

Ministerka práce Viera Tomanová počúva v parlamente dôvody na svoje odvolanie.Ministerka práce Viera Tomanová počúva v parlamente dôvody na svoje odvolanie. (Zdroj: SME – PAVOL FUNTÁL)

BRATISLAVA. Kým parlament búrlivo diskutoval o prešľapoch ministeky práce Viery Tomanovej, Robert Fico zvolal už druhé rokovanie vlády.

Prvé bolo ráno a odmietlo odvolanie ministerky z funkcie. Druhé poobede Fico zvolal k novinárom.

Vláda vyzvala generálneho prokurátora, aby prešetril to, že nejaký fotograf preskočil Tomanovej plot a uspal jej psa. Tlačová rada má zase prešetriť výlet v Alpách.

Premiér Fico číta v parlamente návrh prešetriť novinárov

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Video: Eugen Korda

„Odpútavate pozornosť, nezaujíma nás vaše paranoidné videnie mediálnej scény,“ povedal Ficovi predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda po tom, čo sa Fico vrátil do parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

Dzurinda mu odporučil, nech zavedie cenzúru nielen doma, ale aj v zahraničí, keďže podľa prieskumu píšu zahraničné médiá od nástupu Fica do vlády o Slovensku negatívnejšie.

„Nebudem robiť takú politiku, aby ma hladkali po hlave vo Washingtone alebo v Bruseli,“ odpovedal mu Fico.

Premiér pritom o preskakovaní plota hovoril už v nedeľu v STV a o výlete do Álp pred niekoľkými týždňami. Prečo zvolal vládu až na včerajšie popoludnie, nevysvetlil.

Premiér Fico o novinároch a reakcie poslancov Mikuláša Dzurindu a Daniela Lipšica

Video: Eugen Korda

Tomanová podľa opozície ohrozuje dôchodky budúcich dôchodcov, nezodpovedne hospodári s verejnými financiami, diskriminuje skupiny obyvateľov, demotivuje sociálne slab­ších, uchyľuje sa ku klamstvám, podporuje klientelizmus a korupciu a ohrozuje prijatie eura k 1. 1. 2009.

SkryťVypnúť reklamu

Kritika nielen za Privilégium

Opozícia poukazovala aj na jej cestu do Portugalska, kam si poslala služobné auto, hoci sama letela, na kauzu dotácie pre jej bývalého zamestnávateľa spoločnosť Privilégium a na miliónové zabezpečenie ministerstva proti úniku tajných informácií, ktoré si objednalo u súkromnej firmy.

Podpredseda SDKÚ Milan Hort povedal, že Tomanová „dlhodobo ukazuje svoju neschopnosť a nekompetentnosť“ a mala by byť odvolaná.

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš zasa tvrdil, že Tomanová „z prvého piliera robí pyramídovú hru“.

Poslanec z KDH Július Brocka v rozprave povedal, že premiér Robert Fico Tomanovú aj tak nakoniec odvolá, lebo mu škodí. Ministerku bránil najmä vicepremiér za Smer Dušan Čaplovič, ktorý mal viac ako hodinový príhovor, za čo ho opozícia tvrdo skritizovala.

SkryťVypnúť reklamu

Pokus o jej odvolanie nazval „odpútavaním pozornosti od asociálnej politiky“ predchádzajúcej vlády.

Dzurindovu koalíciu obvinil z „uvrhávania ľudí do biedy“ a z toho, že spôsobila nepokoje Rómov na východnom Slovensku pred 5 rokmi.

Niektorí ministri chýbali

Tomanovú prišli podporiť všetci členovia vlády, okrem ministrov obrany a zahraničia za Smer Františka Kašického a Jána Kubiša. Ešte počas predpoludnia sa však väčšina z nich vytratila a popoludní sa ukázali už iba niektorí. Fico vystúpil popoludní. Tomanovú priamo nebránil, ale hovoril o jej „škandalizácii“ v médiách.

Tomanová dostala zbraň na opozíciu

Poslanec za SNS Emil Vestenický daroval Tomanovej „osobnú zbraň“. Neskôr sa ukázalo, že v darčekovej taške bol kameň.

SkryťVypnúť reklamu

Sama ministerka sa až do neskorého večera k návrhu opozície nevyjadrila. Mala tak urobiť až na konci rozpravy.

Opozícia nemá dosť hlasov, aby mohla Tomanovej vysloviť nedôveru – podržať ju chceli aj koaliční partneri Smeru.

Invalidní baníci kričali z balkóna

Najostrejšie sa poslanci včera povadili pre skupinku invalidných dôchodcov, bývalých baníkov z Hornej Nitry, ktorí na balkóne mávali papiermi s nápismi, že podporujú Tomanovú a obviňovali jej predchodcov Ivetu Radičovú a Ľudovíta Kaníka.

VIDEO: Baníci na balkóne


„Radšej jednu Vieru ako 5 Ivet a jedného Kaníka", stálo na jednom plagáte. Baníci do vystúpení opozície pokrikovali a Smeru tlieskali.

„Nie sme na mítingu strany Smer," protestoval Daniel Lipšic z KDH. Ivan Mikloš z SDKÚ chcel, aby z balkóna zmizli transparenty a aby sa odtiaľ „nešírili ani zvuky".

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda parlamentu Miroslav Číž však tvrdil, že transparenty nevidel a zvuky nepočul. „Žiadam, aby túto schôdzu viedol pán predseda, lebo vy nevidíte," kontrovala Mária Sabolová z KDH.

Keď schôdzu prerušili, To­manová išla za baníkmi. „Jediná, ktorá má sociálne cítenie s baníkmi, je ona," chválila ju manželka jedného z nich­ Anna Magulová. „Prepáčte nám, my nemáme vysoké školy, my sme obyčajné banícke ženy a baníci invalidní, ktorí kým ostatní študovali, razili metre uhlia, aby vysokoškolákom bolo teplučko.“

(knm)

Ministri nevedeli, o čom má rokovať vláda

Kabinet vyzval generálneho prokurátora, aby si všímal praktiky médií.

Premiér Robert Fico včera zvolal na pol štvrtú mimoriadne rokovanie vlády o novinároch. Ministri sa pritom stretli aj ráno o ôsmej kvôli ministerke Viere Tomanovej.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda popoludní prijala uznesenie o neznámom fotografovi, ktorý preskočil plot domu ministerky Tomanovej a uspal jej psa. Generálneho prokurátora žiada, aby incident prešetril.

Niektorí ministri cestou na zasadanie ani nevedeli, o čom budú hlasovať. „Všimli ste si, že sme šli s pánom podpredsedom Čaplovičom na jednom motorovom vozidle? Som zvedavý, či budete o tom písať, ako šetríme prostriedky,“ odpovedal minister spravodlivosti Štefan Harabin na otázku, prečo prišiel. „Volali mi zo sekretariátu, “ povedal zase minister zdravotníctva Ivan Valentovič.

„Prišiel len fax na jeden riadok, takže obsah ešte neviem,“ ponáhľal sa minister školstva Ján Mikolaj.

„Vôbec neviem, nechám sa prekvapiť,“ usmieval sa minister výstavby Marián Janušek.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemám dôvod hodnotiť médiá, vychádzam s nimi celkom normálne,“ povedal po rokovaní vlády generálny prokurátor Dobroslav Trnka.

Minister dopravy Ľubomír Vážny za Ficove uznesenie hlasoval, ale on sám by vraj situá­ciu, keď mu novinár preskočí plot, neriešil na mimoriadnom zasadnutí vlády.

„Dá sa to riešiť možno aj inak, ale čo sa vám na tom nepozdáva?“ pýtal sa minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.

Harabin po rokovaní vlády povedal, že je „s prácou médií spokojný, upozornili ma na mnohé nedostatky“. Dodal, že problémy s nimi rieši žalobami.

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda Ficovi povedal, že zvolanie vlády bol priehľadný pokus odviesť pozornosť. „Zaveďte cenzúru,“ odporučil mu ironicky. „Keď novinárili odhalili niečo v Amerike, prezident odstúpil, keď u nás, tak sa im vyhrážame,“ povedal poslanec SDKÚ Štefan Kužma. Podpredseda KDH Daniel Lipšic povedal, že za také uznesenie by sa nemuselo hanbiť ani komunistické Bielorusko.

SkryťVypnúť reklamu

Monika Žemlová

O Tomanovej rokovali aj v noci

Rozprava o odvolávaní ministerky práce Viery Tomanovej pokračovala aj v nočných hodinách. Poslanci vládnej koalície si totiž odhlasovali, že neprerušia schôdzu o siedmej večer. Debata bola v noci ešte ostrejšia ako cez deň. Najviac sa pochytili Daniel Lipšic z KDH a podpredseda parlamentu za Smer Miroslav Číž. Po výmene názorov na tému, či je príspevok k veci, Číž počas Lipšicovej reči povedal, že vyhlasuje prestávku a išiel k technikom, ktorí poslancovi z KDH vypli mikrofón. Zapol mu ho až po piatich minútach predseda parlamentu Pavol Paška. Číž potom hovoril o útokoch na slušnosť v parlamente.

(knm)

Nočné rokovanie parlamentu

Video: Miroslav Kern

Stĺpček Mariána Leška
Podporný spolok?

SkryťVypnúť reklamu

Včera ráno premiér nepovažoval podozrenia z neetických a nezákonných praktík niektorých médií za také naliehavé, aby s nimi oboznámil členov vlády.

Popoludní toto „podozrenie“ až tak znaliehavelo, že s ním nemohol počkať­ do dnešného riadneho zasadania a ministri museli naklusať na úrad vlády znovu, ako keby nemali inú robotu.

Mimoriadne rokovanie a obsah stanoviska, ktoré inicioval Robert Fico, svedčia o dvoch veciach. Keď ide o ministerku práce, premiér sa dopúšťa ťažkej nadpráce. Kritizovanú členku kabinetu len v auguste bránil tromi oficiálnymi stanoviskami, v ktorých obvinil médiá, že klamú, manipulujú a šikanujú Vieru Tomanovú. Teraz k tomu pridal aj stanovisko vlády.

Premiérovi už zjavne nestačí, ak hovorí v mene vlády, ale do svojho mediálneho stihomamu zapája aj ostatných členov kabinetu. Keby mu podľahli aj ministri, tak by ich to dosť vyrušovalo v práci. Od vlády sa očakáva, že bude vrcholným orgánom výkonnej moci, a nie podporným spolkom na kritiku praktík médií.

SkryťVypnúť reklamu

UZNESENIE VLÁDY SLOVENSKEJ REPUBLIKY č. zo 4. septembra 2007

Vláda

A. odporúča

generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky prešetriť incidenty z 21. augusta 2007 a 29. augusta 2007 hrubo zasahujúce do domovej slobody ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky; --5ývaa pozornosť.republiky hrdíivot na Slovensku upný právny dokumentment najvyššej právnej sily. rany, či Programové vyhláseni

B. žiada

Tlačovú radu Slovenskej republiky ako nezávislý orgán dohliadajúci na dodržiavanie etických zásad novinárskej práce v periodikách vydávaných na Slovensku a Radu pre vysielanie a retransmisiu ako nezávislý orgán dbajúci o uchovanie plurality v oblasti vysielania, aby zaujali stanovisko k podnetom upozorňujúcim na podozrenia z hrubého porušovania etických zásad novinárskej práce v prípadoch poskytovania neoprávnených peňažných a nepeňažných výhod novinárom súkromnými obchodnými spoločnosťami pôsobiacimi v oblastiach spadajúcich pod pôsobnosť Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky a k prípadom novinárskych praktík zasahujúcich do domovej slobody ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Slovenskej republiky dlhodobo upozorňuje na skutočnosť, že niektoré printové a elektronické médiá prekračujú zákonný rámec pôsobenia tlače a ostatných médií v demokratickej spoločnosti. Je to najmä narastajúci počet nepravdivých, pravdu skresľujúcich a škandalizujúcich informácií na adresu vlády Slovenskej republiky a jej predstaviteľov. Niektoré slovenské médiá preberajú úlohu politickej opozície a šíria neobjektívne a jednostranné informácie alebo zatajujú elementárne informácie o činnosti vlády Slovenskej republiky.

Vláda Slovenskej republiky s veľkým znepokojením sleduje, že v období prípravy návrhu novelizácie zákona č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov v rezorte práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky sa objavujú podozrenia z hrubého porušovania zásad novinárskej etiky. Ide predovšetkým o prípady poskytovania neoprávnených peňažných a nepeňažných výhod novinárom súkromnými obchodnými spoločnosťami pôsobiacimi v oblastiach spadajúcich práve pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Vláda Slovenskej republiky nechápe, prečo ani jeden z nezávislých kontrolných orgánov printových a elektronických médií - Tlačová rada Slovenskej republiky a Rada pre vysielanie a rentrasmisiu - nereagoval na potvrdené údaje o prinajmenšom jednom prípade neoprávneného peňažného plnenia v prospech 18 novinárov, ktorí v prvej polovici roku 2007 na pozvanie súkromnej obchodnej spoločnosti pôsobiacej v druhom dôchodkovom kapitalizačnom pilieri absolvovali bezplatný výlet do rakúskych Álp spojený s ubytovaním, lyžovaním a stravovaním a krátkym školením o výhodách súkromného kapitalizačného piliera. Vláda Slovenskej republiky považuje rovnako za nepochopiteľné, prečo uvedené orgány, prinajmenšom Tlačová rada Slovenskej republiky, nekoná, ak priamo médiá (týždenník Žurnál z 28. augusta 2007, str. 10) informujú a zverejňujú podnety o neetických praktikách, do ktorých sú zapojení niektorí ekonomickí novinári. Citovaný týždenník uviedol: „K nie celkom čistej spolupráci s firmami či PR agentúrami sa priznali viacerí, ale len pod podmienkou anonymity. „Ponúkali to za mesačný paušál, okolo 20-tisíc. Stačilo sa podpísať pod dodané komentáre, či články. Boli dosť odborné, takže človek ešte k tomu vyzeral aj celkom fundovane," opísal praktiky jednej poisťovne pôsobiacej na Slovensku ekonomický novinár."

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Slovenskej republiky rovnako odporúča Generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky, aby prešetril vážne incidenty do domovej slobody ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky V. Tomanovej, ku ktorým došlo 21. a 29. augusta 2007 vo večerných, resp. nočných hodinách. V uvedené dni neznámy fotograf neoprávnene vstúpil na ohradený pozemok ministerky Tomanovej, pričom prinajmenšom 21. augusta 2007 došlo aj k podaniu omamných prostriedkov strážnemu psovi. Pri opakovanom incidente 29. augusta 2007 ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky okamžite informovala políciu.

Vláda Slovenskej republiky dôrazne odmieta aj praktiky médií smerujúce k škandalizovaniu rodinných príslušníkov ministerky V. Tomanovej, ktorí nie sú nijakým spôsobom zapojení do práce príslušného rezortu a nevykonávajú žiadnu verejnú funkciu a neporušujú žiadne právne predpisy.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda Slovenskej republiky od svojho vymenovania 4. júla 2006 nepodnikla žiadne kroky, ani administratívne, ani legislatívne, ktoré by smerovali proti médiám. Rešpektuje úlohu médií v demokratickej spoločnosti, ale nebude rešpektovať podozrenia z prepojenia médií na súkromné obchodné spoločnosti presadzujúce si svoje úzke podnikateľské záujmy v oblastiach pod pôsobnosťou rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Rovnako nebude rešpektovať metódy práce médií zjavne podporujúcich uvedené súkromné záujmy, pokiaľ budú hrubým spôsobom prekračovať všetky existujúce zásady novinárskej etiky.

Vzhľadom na vyššie uvedené argumenty, vláda Slovenskej republiky prijíma uznesenie, v ktorom príslušným orgánom odporúča, resp. ich žiada, aby na podozrenie z hrubého porušovania etických zásad novinárskej práce reagovali a prijali nevyhnutné opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 8 910
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 756
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 729
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 177
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 786
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 739
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 521
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 420
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu