Sme najproduktívnejší vo V4

Napriek najvyššej produktivite v krajinách V4 za prácu dostávame najnižšie mzdy.

Vyššiu produktivitu práce na Slovensko „importujú“ aj zahraniční investori.Vyššiu produktivitu práce na Slovensko „importujú“ aj zahraniční investori. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Pracovníci na Slovensku pracujú efektívnejšie a vyprodukujú za ten istý čas väčšiu hodnotu ako ich kolegovia z Česka, Poľska a Maďarska. Na druhej strane v porovnaní so susedmi z V4 dostávajú za svoju prácu najmenej peňazí.

BRATISLAVA. Slovensko podľa štatistických zistení Medzinárodnej organizácie práce (ILO) dosahuje spomedzi krajín Visegrádskej štvorky najvyššiu produktivitu práce.

Kým slovenskí pracovníci v roku 2006 vyprodukovali výkony v hodnote 28 209 amerických dolárov, Česi, Maďari a Poliaci sa za ten istý čas pohybovali okolo sumy 23,5 tisíca dolárov. Ako prví sme sa zo štátov V4 umiestnili aj v ukazovateli hodinovej produktivity práce. Slovenskí pracujúci dokázali v minulom roku za 60 minút vytvoriť hodnotu do výšky 16,31 dolára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ročnú produktivitu práce podľa ILO možno zjednodušene definovať ako pomer hrubého domáceho produktu danej krajiny k počtu jej pracovníkov. Hodinová produktivita zase lepšie odráža rozdiely v dĺžke pracovného času v jednotlivých krajinách. Kým v produktivite práce na ročnej báze boli na tom minulý rok najhoršie Česi, pri hodinovom ukazovateli už skončili poslední Poliaci.

Ako najproduktívnejší zarábame najmenej

Zatiaľ čo v produktivite práce pracovníci na Slovensku nad svojimi partnermi z V4 jednoznačne vedú, ich mzdy sú na chvoste.

Podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov v tomto protirečení určite netreba hľadať zlý úmysel alebo neochotu zamestnávateľov. Hošták tvrdí, že práve opačný vývoj, keď by mzdy rástli rýchlejšie ako produktivita práce, by spôsobil ľuďom ťažkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Vtedy totiž rastie inflácia, ktorá ohrozuje rast ekonomiky. Za ideálny stav Hošták považuje, keď rast produktivity práce ide ruka v ruke s rastom miezd alebo ho mierne predbieha. „Súčasný rast produktivity práce je predpokladom aj pre neskoršie zvýšenie miezd, ktoré sa spravidla vždy objaví až s určitým oneskorením,“ povedal Hošták.

Priamy súvis neexistuje

Opačné umiestnenie Slovenska v rebríčkoch produktivity práce a odmeny za ňu nepre­kvapuje ani experta pre sociálne poistenie Jozefa Mihála. Podľa neho medzi týmito dvoma parametrami neexistuje priamy súvis, aj keď sa môžu navzájom ovplyvňovať. „Vybraný pracovník môže dosahovať vysokú produktivitu práce, ale koľko mu už za to jeho zamestnávateľ zaplatí, od toho nezávisí,“ upresnil Mihál. Podľa neho pomer produktivity práce a odplaty za ňu je skôr otázkou ponuky a dopytu po pracovných silách.

SkryťVypnúť reklamu

Významná konkurenčná výhoda

Milan Gregor zo Slovenského centra produktivity, ktoré sa v spolupráci so Žilinskou univerzitou venuje jej výskumu, označil zverejnené čísla ILO, hovoriace o našom náskoku v produktivite práce pred susedmi z V4, za veľmi dobrú správu. „Pretože pri porovnávaní konkurencieschopnosti krajín je produktivita práce popri jej cene a napríklad vzdelanostnej úrovni obyvateľov jedným z najdôležitejších parametrov,“ povedal Gregor.

Ten za vyššou produktivitou práce oproti susedom vidí vyšší rast HDP na Slovensku, ktorý je zapríčinený najmä rozvojom automobilového priemyslu a jeho dodávateľskej siete.

Podobne ako Hošták aj Gregor upozornil, že je dôležité, aby mzdy nerástli rýchlejšie ako produktivita práce. „Lebo v tom prípade by jednoducho išlo o prejedanie zdrojov v ekonomike,“ povedal Gregor. Podľa jeho odhadu na budúci rok by sa produktivita práce mala ešte zvýšiť. Emil Machyna z Konfederácie odborových zväzov odmietol, že na súčasnom stave najnižších miezd na Slovensku pri najvyššej produktivite práce v rámci krajín V4 by sa svojím zlyhaním mohli podieľať odbory.

SkryťVypnúť reklamu

„Podľa našich zistení naopak v organizáciách, kde pôsobia odbory, majú zamestnanci v priemere o 7 percent vyššie mzdy,“ povedal odborový predák. Machyna doplnil, že pri rokovaniach so zamestnávateľmi odbory argumentujú popri i­ných ekonomických ukazovateľoch aj údajmi o produktivite práce.

Rast produktivity dovážame

Podľa bývalej ministersky práce Ivety Radičovej výšku mzdy ovplyvňuje predovšetkým dané odvetvie. Ako príklad uvádza odevný priemysel. „Tam môže byť produktivita práce vysoká, no mzda vzhľadom na príslušnosť k odvetviu bude nízka,“ myslí si Radičová.

Podľa nej za súčasnú vysokú produktivitu práce môžu najmä zahraniční investori, ktorí ju modernými technológiami k nám „importujú“ zo svojich krajín. Radičová doplnila, že v minulosti bolo Slovensko známe práve nízkou produktivitou, preto možno posledný vývoj vítať.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo práce k najnovším údajom ILO nechcelo zaujať stanovisko.

Stĺpček Ivana Štulajtera
Šanca

Fakt, že sa Slovensko prebojovalo na špicu v produktivite práce vo V4 a na chvost v odmeňovaní za ňu, je správa s rozporným posolstvom. Vlastníkom kapitálu hovorí, že sa tu oplatí investovať. Odborárom, že by mohli na nich zatlačiť viac. Premiérovi Ficovi otvára príležitosť stupňovať svoj populistický hnev na kapitalistov a bývalú vládu. A čo dáva jej? Hrejivý pocit, že jej reformy zabrali.

Pravdu majú tí ekonómovia, podľa ktorých vzťah medzi zmenami v produktivite práce a zmenami v mzdách nie je banálnym príbehom medzi príčinou a následkom. Záleží v ňom aj na veľkosti domáceho trhu výrobkov a služieb, dopytu a ponuky na pracovnom trhu, úrovne kolektívneho vyjednávania, ale aj na historických faktoroch. Preto nemožno očakávať, že slovenské prvenstvo v produktivite práce znamená automaticky aj prvenstvo v odmeňovaní.

SkryťVypnúť reklamu

Výraznejšie zaostávanie miezd za produktivitou je však stále lepšou správou, ako keby malo Slovensko najnižšiu produktivitu práce a najvyššie mzdy. To prvé je šanca. To druhé by bola pohroma.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 828
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 627
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 524
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 181
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 140
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 836
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 755
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 732
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu