BRATISLAVA. Obsah záhadného zakódovaného CD od Vladimíra Mečiara, ktoré rozlúštila SIS, nechce generálny prokurátor Dobroslav Trnka zverejniť.
Predseda HZDS Mečiar tvrdí, že na CD je zoznam významných klientov, medzi nimi aj politikov, ktorí profitovali z nebankových subjektov. Disk neznámeho pôvodu dal prokuratúre v roku 2004 a podal aj trestné oznámenie.
Mečiar včera vyhlásil, že keďže je oznamovateľom, tak mu heslo k zašifrovanému CD musia prezradiť. Potom chce obsah zverejniť. „Ja môžem zverejniť i to, čo prokuratúra a polícia nemôže,“ tvrdí Mečiar.
„Viem si predstaviť, že do takého zoznamu môžu byť zámerne vnesení ľudia, ktorí o tom nemajú ani potuchu,“ povedal bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner.
Na otázku, či bude mať zverejnenie zoznamu dosah na konkrétne osoby, prípadne na politické strany, Mečiar odpovedal: „Je predpoklad, že áno.“ Chýba vraj dôkaz, ktorý „by priamo potvrdil, že kto, ako , kedy, v ktorom Na zozname sú vraj veľké záujmové skupiny, ale Mečiar ani jeho blízki nie.
Nejasné zostáva, či je Mečiar naozaj oznamovateľom a či vôbec vo veci beží trestné stíhanie.
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka mlčí
Trnka na otázku, pre aký trestný čin Mečiar oznámenie podal, odmietol odpovedať.
Nevyjadril sa ani k tomu, prečo obsah jeho CD nezverejní alebo či si myslí, že akýkoľvek zoznam na ňom bude overiteľný.
Polícia totiž 5–ročné účtovníctvo BMG aj s menami klientov zaistila a politikov v ňom nenašla. Povedal to v roku 2005 minister vnútra Národnej rade.
„Neviem, aký trestný čin by to mohol byť,“ povedal SME vyšetrovateľ oboznámený s prípadom.
O CD tiež podľa Mečiara malo záujem „zahraničie“, ale pretože ide o kompromitujúce materiály, tak ho vraj nevydal.
Polícia ešte v roku 2005 označila celú kazetu za Mečiarovu mediálnu bublinu. Mečiar totiž hovorí, že CD mu dal odsúdený konateľ BMG a Horizontu Vladimír Fruni, ktorý to nikdy nepotvrdil.
Pittner si nie je istý, či sa dá CD od Mečiara dôverovať
„Tým, že je za tým pán Mečiar, všeličo človeku napadá,“ povedal bývalý riaditeľ SIS Ladislav Pittner. Obsah sa bude podľa neho dať porovnať so zaisteným účtovníctvom a bude sa dať preveriť aj kvalitnou analýzou. „To nemôže byť len ľubovoľne nahádzaný menoslov, musí to mať nejaké parametre, údaje, na základe ktorých to bude možné verifikovať,“ hovorí Pittner.
Rozhodnutie Trnku a tajnej služby nič nezverejniť považuje za správne. Podpredseda KDH a exminister spravodlivosti Daniel Lipšic povedal, že dnes nikto nevie, či CD bude mať nejaký dosah.
„Nerád by som niekomu apriori pripisoval zlý motív. Máme skúsenosti s tým, čo pán Mečiar robil, ale to neznamená, že aj človek, ktorý sústavne klame, nemôže niekedy povedať pravdu,“ povedal.
Nemyslí si, že obsah CD zostane utajený.
„Na Slovensku sa nič neutají,“ hovorí Lipšic s tým, že overiť prípadný zoznam bude ťažké.
Stĺpček Petra Schutza
Všetko alebo nič
Treba veriť, že nároku Mečiara na kód od „Fruniho“ kazety sa postavia do cesty právne prekážky. Skúsenosť, ako predseda HZDS panvičkuje v akýchsi zoznamoch a zverejňuje údaje, ktoré majú podľa neho „spoločenskú hodnotu“, už našťastie existuje. Spomenú si najmä tí, ktorých agentúrne zväzky nachádzal kedysi ráno na stole.
Čo sa týka tohto CD, účasť na ňom, pokiaľ sú výhry zdanené, nezakladá etický problém. V každom kasíne, ktoré fungovalo legálne, sú výhercovia i porazení. To by sa museli najskôr spovedať politici, ktorí sa štyri roky na pyramídu pozerali. I mediálny svet, ktorého najvýnosnejším reklamným klientom boli – Horizont a BMG. Zverejniť teda možno buď všetko, alebo nič. Akási „stredná cesta“, teda jednotlivci podľa subjektívnej úvahy (Mečiara!!), by len spustila pochybnosti, či niekto „zamlčaný“ nie je práve vydieraný. Výnimkou zo „všetko alebo nič“ sú „víťazi poslednej chvíle“ z kruhov ústavných činiteľov – ak existovali. Tí si publicitu zaslúžia aj selektívne. Ale Mečiar je posledný, kto by mal určovať „spoločenskú hodnotu“klienta a verejnosť informovať.