Nebezpečných výrobkov je naoko viac

Správy o nebezpečných výrobkoch na pultoch pribúdajú. Inšpektori sú dôslednejší, účinnejšie funguje aj výmena informácií medzi krajinami Európskej únie.

Stiahnutiu nebezpečných hračiek z trhu sa nevyhol hračkársky koncern Mattel. Do skladov zamierili bábiky Polly Pocket s doplnkami.Stiahnutiu nebezpečných hračiek z trhu sa nevyhol hračkársky koncern Mattel. Do skladov zamierili bábiky Polly Pocket s doplnkami. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Pravdepodobnosť, že si dnes na slovenskom trhu kúpite výrobok, ktorý o niekoľko dní kontrolné orgány označia za nebezpečný, je vyššia ako pred rokom či dvomi. Nemusí to však nevyhnutne znamenať, že v predaji je oveľa väčší počet zdravie či život ohrozujúcich produktov.

Čoraz častejšie sťahovanie nebezpečného tovaru z pultov sa dá pripísať skôr tomu, že výstražné systémy vzájomného informovania sa krajín Európskej únie o výrobkoch, ktoré môžu spôsobiť spotrebiteľovi zdravotnú ujmu, fungujú rýchlejšie a účinnejšie ako v minulosti. „Kontrolným orgánom sa darí odhaľovať na národnom trhu čím ďalej, tým viac nebezpečných výrobkov,“ tvrdí ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie Nadežda Machútová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prísnejšia kontrola

Slovenská obchodná inšpekcia (SOI), ktorá preveruje bezpečnosť spotrebného tovaru, zaevidovala za prvých osem mesiacov tohto roku na slovenskom trhu 132 nebezpečných výrobkov. To je takmer trojnásobok počtu nebezpečných produktov zachytených v rovnakom období minulého roku (vtedy ich bolo 45). Podľa Machútovej sa pod tento nárast podpísali najmä špeciálne kontrolné akcie, zamerané na bezpečnosť vytipovaných druhov tovaru, napríklad nafukovacích hračiek do vody, detských bicyklov či detského oblečenia.

Podľa skúseností spotrebiteľských združení i inšpekcie trhoviská už nie sú jediným miestom, kde sa dajú nebezpečné výrobky kúpiť. Objavujú sa stále viac aj v kamenných obcho­doch.

Rizikové hračky

Najvýznamnejšie zastúpenie nielen v slovenskej štatistike nebezpečných spotrebiteľských výrobkov, ale aj v databáze trhu EÚ RAPEX majú hračky. V prvom polroku mali na našom trhu takmer 43-percentný a na európskom trhu vyše 35-percentný podiel. Za nimi nasledujú elektrické spotrebiče.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď sa v zákone o ochrane spotrebiteľa vyslovene zakazuje uvádzať na trh a predávať nebezpečné napodobeniny, pravidelne inšpekcia zachytáva výrobky, ktoré patria do tejto kategórie. Či už to bola dekorácia umelohmotného hrozna, alebo v minulosti objavené parafínové sviečky v tvare ovocia, či gumy na gumovanie, ktoré si deti mohli zameniť s cukríkmi.

Všetky nie sú u nás

Spomínaných 132 nebezpečných výrobkov, ktoré tento rok zachytila Slovenská obchodná inšpekcia, sa na slovenskom trhu reálne vyskytovalo a časť z nich sa možno ešte v sloven­ských domácnostiach nachádza. V predaji by sa už na základe pokynov vyskytovať nemali.

Z niekoľkých stoviek nebezpečných výrobkov, ktoré v minulosti zachytil do svojej siete európsky systém RAPEX, sa na slovenskom trhu objavili len maximálne štyri percentá. Vlani inšpekcia v rámci systému RAPEX dostala 653 oznámení. Z nich na slovenskom trhu našla len 15 druhov výrobkov.

SkryťVypnúť reklamu

Dôvod na vrátenie peňazí

Aj keď spotrebiteľovi výrobok, zaradený do kategórie nebezpečných, nespôsobil žiadnu škodu, je v jeho záujme prestať ho používať. Výrobok by mal vrátiť predajcovi. Ten je povinný ho na základe predloženého dokladu o kúpe prevziať a vrátiť spotrebiteľovi peniaze, ktoré za výrobok zaplatil. Zo zákona má na to tri pracovné dni. „Ak vzniknú spotrebiteľovi pri vrátení nebezpečného výrobku účelne vynaložené náklady, je predávajúci povinný mu ich uhradiť. Ale na spotrebiteľa sa vzťahuje povinnosť ich preukázať,“ vraví Machútová. Takýmto nákladom môže byť napríklad cestovné.

Problematickejšia môže byť cesta nebezpečného výrobku do skladu predajne v prípade, že spotrebiteľ nemá o jeho kúpe doklad, a teda nemá ako predajcu presvedčiť o tom, že nebezpečný výrobok objavil práve na jeho pultoch a zaplatil pri jeho pokladnici. V takom prípade sa treba, opäť ako stanovuje spomínaný zákon, s výrobkom obrátiť priamo na jeho výrobcu či dovozcu a nárokovať si vrátenie peňazí u neho.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade, že spotrebiteľ utrpel pri použití nebezpečného výrobku škodu, napríklad sa pri používaní elektrospotrebiča popálil, alebo dokonca vznikol požiar v byte, môže sa refundácie škody domáhať súdnou cestou.

Ako zmenšiť riziko

Hračky

Istejšie je vyberať si tie s čo najmenším množstvom umelohmotných častí, vyhnúť sa hračkám z mäkčeného PVC.

Pre deti do troch rokov predstavujú nebezpečenstvo hračky, ktoré obsahujú drobné časti – koráliky, guľôčky, kolieska.

Keď sa uvoľnia, dieťa ich môže prehltnúť či vdýchnuť.

Elektrospotrebiče

Odporúča sa nákup v špecializovaných elektropredajniach, kde je vyškolený personál.

Platí zásada vyberať výrobky so zrozumiteľným návodom, označením parametrov i menom výrobcu.

Textil a odevy

SkryťVypnúť reklamu

Treba si všímať zloženie oblečenia a piktogramy, ktoré hovoria o spôsobe údržby.

Tričká, mikiny a šaty s našitými flitrami, trblietkami, korálikmi môžu predstavovať nebezpečenstvo pre malé dievčatá v prípade prehltnutia či vdýchnutia týchto ozdôb.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 637
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 118
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 174
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 642
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 282
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 149
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu