BRATISLAVA. Na stretnutí so zástupcami dôchodkových správcovských spoločností (DSS) minulý týždeň mal premiér Robert Fico podľa nemenovaného zdroja navrhnúť, aby sa percento príspevku do II. piliera na prechodné obdobie znížilo. „Nebudeme to potvrdzovať ani vyvracať,“ povedala hovorkyňa vlády Silvia Glendová.
DSS žiadajú garanciu v ústavnom zákone
Dôchodkové spoločnosti o stretnutí nechceli informovať s tým, že šlo o neformálne stretnutie. „Rokovania prebiehajú na rôznych úrovniach a zatiaľ sme k ničomu nedospeli,“ povedal šéf Axa DSS Peter Socha.
Podľa kuloárnych informácií mali v prípade zníženia príspevkovej sadzby požadovať garanciu ústavného zákona, že sa do II. piliera už nebude viac zasahovať.
Podľa denníka Pravda o možnosti znížiť príspevok do II. piliera z 9 na 6 percent na tri roky prebehlo aj rokovanie medzi ministerstvom práce a ministerstvom financií.
Do parlamentu sa dostal vládny návrh zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorý na pol roka otvára II. pilier. Štát zároveň už nemá platiť príspevky do II. piliera za rodičov na materskej, invalidov či občanov starajúcich sa o dlhodobo choré deti. DSS s návrhom nesúhlasia.
Vláda podľa Glendovej hľadá cesty, ako mimoriadne zvýšiť záruky pre sporiteľa a znížiť deficit spôsobený vytvorením druhého piliera. „Je pochopiteľné, že DSS sa o návrhy zaujímajú. Obsah rokovaní nemôžeme komentovať,“ povedala Glendová.
Ani Allianz-Slovenská DSS nechcela komentovať kuloárne informácie o tom, že rokovala s premiérom o znížení odvodov do II. piliera. Podľa týchto informácií mala byť práve Allianz-Slovenská DSS ako jediná dôchodková spoločnosť prípustná tomu, aby odvody klesli a dôchodkové firmy by za to na odplatu získali od koalície možnosť účtovať si vyššie poplatky z odvedených príspevkov. „Nechcem sa k tomu vyjadrovať,“ povedal šéf spoločnosti AllianzSlovenská DSS Jozef Paška.
Zníženie odvodov do druhého piliera by znamenalo, že ľudia si v DSS nasporia menej peňazí na penziu. Na druhej strane by sa im podľa zákona mohol zvýšiť dôchodok z prvého piliera. Väčšina vyspelých krajín však čelí demografickej kríze, čo v praxi znamená, že na penzistov pracuje čoraz menej ľudí v aktívnom veku. Znamená to, že penzie z prvého piliera by napriek zákonným nárokom mohli byť ohrozené a ľudia by z priebežného systému nedostali to, čo im sľubujú zákony.
Podľa SNS sa nájde kompromis
Zatiaľ nie sú jasné nálady v koalícii. Šéf SNS Ján Slota je presvedčený, že pri navrhovaných zmenách v II. pilieri dôjde k dohode. Povedal, že v uplynulých dňoch sa rokovalo aj s DSS v Národnej banke. „Dôjde ku kompromisu, nehovorím, že bude ideálny, ale bude pre všetkých optimálny. Nemôžem ho konkretizovať, lebo sa stále rokuje,“ povedal Slota. Podľa neho to bude taký kompromis, ktorý bude vyhovovať DSS aj výkonnej moci. Zákon sa presunie na koniec parlamentnej schôdze, na jeho prerokovanie treba ešte čas.
Podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara zásadné rozhovory o návrhu zákona o starobnom dôchodkovom sporení neboli. Strana návrh považuje za predčasný, preto by sa podľa nej mal zákon odložiť alebo zaradiť na koniec rokovania, aby bol priestor na rozhovory. Ak by podľa Mečiara došlo k dočasným reguláciám v druhom pilieri, nemusí byť spochybnený druhý pilier.
„Nestotožňujeme sa s týmito názormi a nie je nutný existenčný zápas, ani zneisťovanie občanov o peniaze uložené pre druhý pilier,“ citovala Mečiara agentúra SITA.
Exminister práce Ľudovít Kaník si myslí, že všetky navrhované zmeny, o ktorých sa na stretnutí hovorilo, sú neprijateľné a škodlivé pre sporiteľov. „Sú to nebezpečné, zbytočné hry. Určite to nie je správna cesta,“ povedal Kaník.
Autor: ľja