Sú skazení od kosti alebo sú len „obete“ väčšinovej spoločnosti, ktorá sa na imigrantov pozerá cez prsty? Pýta sa Izrael po tom, čo policajti zatkli v Petach Tikva ôsmich neonacistov.
Všetci pochádzajú z bývalého Sovietského zväzu. Práve tento fakt a ich pochybný vzťah k všetkému židovskému vyprovokoval niektorých izraelských politikov k tomu, aby začali hovoriť o zmene zákona zaručujúceho právo na návrat.
Podľa neho sa každý, kto vie preukázať aspoň jedného židovského starého rodiča, môže stať občanom Izraela. Teda aj ten, čo o židovstve nič nevie, necíti sa byť Židom a dokonca Židov nenávidí. Tak ako neonacisti z Petach Tikva.
Brutálne útoky na webe
Izraelská polícia tvrdí, že v židovskom štáte žije niekoľko desiatok neonacistov. Tí sa podobne ako dolapení mladíci „zabávajú“ brutálnym bitím a ponižovaním zahraničných robotníkov, drogovo závislých, homosexuálov, bezdomovcov a nábožných židov.
Zo svojich akcií si vyrábajú „klipy“ a zvejňujú ich na internete. Policajti sľúbili, že ich čoskoro odhalia. Pomôcť by im mali aj údaje z počítačov, ktoré zhabali v domoch ôsmich neonacistov. Po tejto bunke išli policajti rok od momentu, keď zdevastovala synagógu. Jej nezrealizovaným plánom bolo osláviť narodeniny Adolfa Hitlera v múzeu obetí holokaustu Jad Vašem.
Líder skupiny potetovaný neonacistickými symbolmi a prezývaný Eli pri zatýkaní povedal, že je nacista a bude ním, až kým „ich všetkých nepozabíja“.
Jeho matka, podobne ako niektoré imigrantské organizácie naznačuje, že Eli je len „obeťou“ systému, ktorý diskriminuje imigrantov. Hlavne tých z bývalého Sovietského zväzu.
Rusi na periférii
Politici zase vyzývajú, aby ľudia nesúdili všetkých podľa jednej skupiny. V Izraeli je milión Rusov, tisíce z nich patria medzi elitných hudobníkov, lekárov, vedcov.
Desaťtisíce zase žijú na periférii a pracujú na zle platených miestach. Údajne aj preto, že sa odmietajú viac integrovať do spoločnosti.
Eli nemá vzdelanie, lebo ako tvrdí jeho matka, keď ho v škole pobodali Arabi, polícia s tým nič neurobila. Zalman Giličinsky z organizácie Damir, ktorá pomáha obetiam antisemitizmu, povedal pre denník Haarec, že takéto vysvetlenie neobstojí.
„Aj advokát neonacistu, čo pobodal deväť ľudí v moskovskej synagóge, ho bránil ako nešťastnú osobu vyrastajúcu v kultúrnom vákuu.“
Mladíkov paradoxne nebudú mocť obviniť z neonacizmu (za – to im hrozí obvinenie z rasizmu či ťažkého ublíženia na zdraví), lebo ten v Izraeli nie je trestný, keďže nikto nepredpokladal, že sa raz v židovskom štáte objaví.
Autor: Tel Aviv