Heslom politických debát v Grécku pred nedeľňajšími predčasnými voľbami do parlamentu je oheň. A ten, koho môže najviac popáliť, sedí v premiérskom kresle.
Kostas Karamanlis mal pritom do predvolebnej kampane prichystané tromfy, ktoré mu opozičný líder George Papandreu mohol len závidieť.
Vládna Nová demokracia od roku 2004 znížila deficit rozpočtu na 2,6 percenta HDP, štvorpercentný hospodársky rast patrí k jedným z najvyšších v eurozóne a nezamestnanosť tiež klesá. A to ešte Karamanlis nehovoril o plánoch pustiť sa do penzijnej reformy a skresať dane.
Pravici hralo všetko do karát až do vypuknutia augustových požiarov, ktoré po sebe zanechali tisícky hektárov spálenej zeme a 65 ľudských obetí.
Bilancia, ktorej mohla vláda podľa opozície a väčšej časti gréckej verejnosti predísť.
Zhoria reformy v ohni?
Po požiaroch, ktoré ohrozovali aj slávny Olymp, je opozícia znovu na nohách. A nielen prívrženci hlavnej opozičnej sily Panhelénskeho socialistického hnutia (Pasok). Z popola vstali aj ultrapravičiari, pre ktorých sa nespokojní grécki voliči stali ľahkou korisťou.
Keďže v nedeľu bude stačiť na vstup do parlamentu len trojpercentný volebný zisk, po prvý raz by sa mohla radovať nacionalistická a xenofóbna Ľudová ortodoxná výzva (LAOS) na čele s populistom Jorgosom Karadzaferisom.
Prieskumy dávajú dvom hlavným politickým silám v krajine rovnakú šancu. Jedenpercentný rozdiel v prospech Novej demokracie však naznačuje, že sformovať vládu vôbec nemusí byť ľahké, a to aj napriek štedrému bonusu 40 kresiel pre víťaznú stranu.
Okrem požiarov hýbu Gréckom ešte dve veľké témy. Dôchodkový systém a reforma školstva. „Gréci míňajú na dôchodky viac, ako je európsky priemer, a Brusel apeluje na Atény, aby prestavali svoj nevýkonný penzijný systém,“ napísal britský The Economist.
Líder opozície Papandreu v tejto súvislosti rád pripomína, že viac než 50 úradníkov penzijného fondu, ktorých menoval minister sociálnych vecí, bude zrejme obvinených zo sprenevery peňazí. A pokusy premiéra o modernizáciu štátnych univerzít odložila vláda po trojmesačných násilných protestoch študentov (na snímke ČTK/AP) na neurčito .