S eurom môže byť problém

Štatistický úrad Európskej únie prehodnocuje slovenský rozpočet. Ak zvýši deficit, mohlo by to ohroziť zavedenie eura.

Stále nie je isté, či sa bude od januára 2009 platiť eurom aj na Slovensku.Stále nie je isté, či sa bude od januára 2009 platiť eurom aj na Slovensku. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK/AP)

BRATISLAVA. Eurostat spochybnil minuloročný deficit verejných financií. Podľa informácií eTrendu štatistický úrad EÚ zaradil do verejných financií Národnú diaľničnú spoločnosť a verejnoprávne médiá. Tým stúpol vlaňajší deficit o sedem desatín percentuálneho bodu až na 4,1 percenta. Napriek tomu je to stále menej ako pre rok 2006 naplánoval bývalý minister financií Ivan Mikloš a schválila predošlá koalícia.

Ak by sa podobne prehodnotil aj plán schodku na tento rok, Slovensko by sa teraz mohlo ocitnúť mimo hry o euro. Deficit verejných financií by totiž prekročil kritickú hranicu troch percent HDP. Zavedenie spoločnej meny na Slovensku, naplánované na január 2009, by sa muselo odložiť. Zatiaľ však nič nie je stratené. Hrozbe sa dá predísť a je to v silách vlády. Tvrdí to Národná banka, ekonómovia aj bývalý Miklošov štátny tajomník.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok je schodok naplánovaný na 2,9 percenta HDP. Kritérium pre euro hovorí, že nesmie byť vyšší ako tri percentá.

Počiatek: Budeme bojovať

Ministerstvo financií ne­chcelo informáciu komentovať, pretože nie je oficiálna. Tá by sa malo objaviť asi o dva týždne. Dovtedy musí ministerstvo predložiť Eurostatu ešte prepočítané údaje o verejnom rozpočte, ako to robí každý rok. Šéf rezortu Ján Počiatek povedal, že má pripravený aj krízový scenár, ak by sa neoficiálne informácie o deficite potvrdili. „Aj náš krízový scenár hovorí, že sme kritérium schopní splniť,“ povedal.

Zavedenie eura v januári 2009 stále zostáva jednou z hlavných priorít vlády. „V prípade, že by kritérium bolo ohrozené, budeme s tým bojovať. Vláda je pripravená všetkými možnými spôsobmi obhajovať hranicu, na ktorej bol rozpočet schválený,“ povedal Počiatek.

SkryťVypnúť reklamu

Informácie z Eurostatu neznepokojili ani člena Bankovej rady Národnej banky Petra Ševčovica. „Momentálne to v žiadnom prípade nie je ohrozenie eura, maximálne to môže znamenať nepríjemnosť, s ktorou sa nepočítalo,“ povedal Ševčovic. Ak by sa údaje potvrdili, vláda by podľa neho musela „prehodnotiť svoje tohtoročné priority a prijať dodatočné opatrenia na zníženie deficitu verejných financií“. Ten by musela okresať možno až o desať miliárd korún a nemohla by napríklad dať peniaze na vianočný príspevok pre penzistov, ako to urobila minulý rok. „Som presvedčený, že ministerstvo využije nasledujúce dva týždne na konzultácie s Eurostatom, aby ich presvedčilo o našich argumentoch,“ dodal Ševčovic.

Horšie by bolo, ak by Eurostat zvýšil náš schodok napríklad až o dva percentuálne body. To by už bolo beznádejné. Euro by sme na Slovensku v roku 2009 určite nemali. Eurostat podľa TASR odmietol neoficiálne informácie komentovať.

SkryťVypnúť reklamu

Mali s tým vraj počítať

Aj bývalý štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška tvrdí, že problém sa dá zvládnuť. „Isté riziko to je, ale je v moci vlády elimiminovať ho, aj keď si to bude vyžadovať isté škrty v rozpočte,“ povedal Tvaroška. Myslí si, že vláda sa na podobný krok Eurostatu mala pripraviť, už sa o tom hovorilo dlhšie. „Má to ekonomickú logiku, aby do verejných financií boli zaradené niektoré subjekty, ktoré tam doteraz neboli. Nie je to prekvapenie, dalo sa to čakať,“ povedal Tvaroška. Myslí si to aj jeho bývalý šéf, exminister financií Mikloš. Ten už v máji hovoril, že nielen Národná diaľničná spoločnosť, ale aj dlhy v zdravotníctve môžu prijatie eura ohroziť. „Riziko, na ktoré sme upozorňovali, že sa môže stať, je teraz reálne,“ povedal Mikloš. Problémom pre euro podľa Mi­kloša je, že vláda dostatočne neznižuje výdavky štátu, rizikom je aj dlh v zdravotníctve a železničných spoločnostiach.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to pomerne veľké riziko,“ reaguje na informácie o deficite hlavný ekonóm UniCredit Bank Viliam Pätoprstý. Slovensko sa môže dostať do problémov, lebo deficit bol nastavený len veľmi tesne pod európskym krité­riom. „Už dlho sme upozorňovali, že fiškálne kritérium je najrizikovejšie, pretože v rozpočte je len veľmi malý manevrovací priestor,“ povedal Pätoprstý.

Situácia podľa neho ešte nie je zúfalá. „Je tu šanca na to, aby sa to dalo pomerne elegant­ne vyriešiť na výdavkovej strane. Celý trh zatiaľ verí, že priorita vlády prijať euro je skutočná.“

V ďalších rokoch sa dá vyjednávať pri hodnotení o tom, aby sa druhý pilier nemusel do deficitu započítavať, myslí si Pätoprstý.

Eurostat zmenil stanovisko

Eurostat bol na Slovensku minulý týždeň na pravidelnej misii. Raz za dva roky totiž navštívi každú členskú krajinu a rozpráva sa o tom, čo by sa do verejných rozpočtov podľa európskej metodiky malo počítať a čo nie. Doteraz európski štatistici tvrdili, že koncesionárske poplatky a diaľničné nálepky nemajú charakter daní. Netreba ich preto účtovať v štátnych financiách. „Hovorili to stále a my sme sa čudovali, teraz sa čudujeme znovu, ale už nad zmenou ich postoja,“ povedal nám zdroj blízky vláde. Ak Eurostat povie, že nálepky aj koncesionárske poplatky sú súčasťou verejných rozpočtov, musí ich tam minister financií Počiatek zaradiť aj spolu s výdavkami a dlh­mi verejnoprávnych médií a Národnej diaľničnej spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Stĺpček Ivana Štulajtera
Účty

Ak niečo ohrozuje euro, nie je to dôchodkové sporenie, ako to povedal premiér. Sú to dlhy verejného sektora. Najmä tie skryté, na ktoré však oko skúseného účtovníka dovidí.

Len nedávno ministerstvo zahraničia upozornilo vládu, aby sa príslušní ministri a centrálna banka viac angažovali v presviedčaní európskych inštitúcií, že Slovensko je na prijatie eura pripravené dobre. Predtým šéf Európskej centrálnej banky Trichet a v tesnom závese komisár pre menové záležitosti Almunia na adresu slovenskej vlády povedali, že musí byť pri stabilizácii ekonomiky aktívnejšia. Varovné signály boli teda vyslané.

Teraz tu máme problém s Eurostatom. Výsledok rokovaní je síce nejasný, ale v tejto neistote robia uchu dobre slová ministra financií Počiatka o jeho pripravenosti škrtať rozpočtové výdavky, ak to bude nutné. Zostáva len dúfať, že ministrovo odhodlanie má podporu premiéra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 237
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 436
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 623
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 156
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 901
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 436
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 283
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 159
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu