BRATISLAVA. Ani nie štyri roky po reformách pracovného práva, daňového systému a politiky zamestnanosti na Slovensku chýba kvalifikovaná pracovná sila. Akútne jej nedostatok pociťuje strojárstvo, automobilový, elektrotechnický priemysel, sezónne zasa stavebníctvo i poľnohospodárstvo.
Riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Sihelský včera povedal: „Neschopnosť slovenského trhu práce pokryť potreby zamestnávateľov sa môže vyvinúť až do štádia, keď začne brzdiť tempo ekonomického rastu.“
Potrebujeme Ukrajincov
Najviac pracovníkov chýba v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji. Tamojší investori „signalizujú stovky až tisícky voľných pracovných miest“, povedal Sihelský.
Ani niektoré reštaurácie na východnom Slovensku však nemajú koho zamestnať.
„V Košiciach máme dve reštaurácie. V jednej sme museli obmedziť otváracie hodiny, aby aspoň tá druhá fungovala normálne,“ povedal ČTK prevádzkovateľ Radim Hovan. „Nastávajú situácie, keď pri varení či obsluhe musíme zaskakovať personál,“ pridal sa spolumajiteľ reštaurácie v Moldave nad Bodvou František Pavlovič.
Voľné miesta by radi obsadili pracovníkmi zo zahraničia. „Najlepšia by bola Ukrajina, črtalo sa Bulharsko či Rumunsko,“ povedal Pavlovič. Dosiaľ sa im to však nepodarilo.
„Ukazuje sa nám viac než potrebné revidovať dohodu s Ukrajinou o vzájomnom zamestnávaní,“ povedal Sihelský. Možnosti, ktoré z nej vyplývajú, sú totiž obmedzené. Napríklad na jednoročnú zmluvu tu môže pracovať 200 Ukrajincov, pritom už 16. februára sme vydali posledné pracovné povolenie“. Medzi tými, ktorí by sem mohli prísť, sú aj vysoko kvalifikovaní pracovníci, napríklad lekári.
Ústredie už ministerstvu práce navrhlo, aby podnietilo zmenu dohody. Ministerstvo zahraničných vecí by ju podľa Igora Pokojného z jeho tlačového odboru potom pomohlo dohodnúť.
Ľuboš Vagač z mimovládneho Centra pre hospodársky rozvoj by bol za to, aby sa podmienky zamestnávania občanov takzvaných tretích krajín uvoľnili. „Špeciálne Ukrajinci sú tradičnou pracovnou silou na Slovensku. Súčasná kvóta je veľmi nízka.“
Chýbajú pracovné návyky
Na konci augusta bolo na úradoch práce 212 905 ľudí, ktorí by mohli okamžite nastúpiť do práce. Len zamestnávateľmi nahlásených voľných pracovných miest je pritom približne 30-tisíc.
Sihelský pripomenul, že na konci roka 1999 na jedno z päť- až šesťtisíc voľných miest pripadalo asi 93 evidovaných nezamestnaných. Dnes to je asi osem. Lenže až 104 660 uchádzačov o zamestnanie nikdy nepracovalo, upozornil.
Ani Vagač neočakáva, že by ľudia, ktorí „zostali“ v evidencii nezamestnaných, mohli voľné miesta v rozhodujúcej miere „pokryť“. To síce neznamená, že s nimi nemožno rátať, no je to „beh na dlhšiu trať“, povedal.
Ústredie predpokladá, že v septembri nezamestnanosť mierne vzrastie, keď v evidencii pribudnú absolventi škôl. Potom by mala ďalej klesať.