Zamestnancov stresujú také zvyky ich kolegov, ktoré považujú za obťažujúce. So svojimi problémami sa však neobrátia na nadriadených alebo na oddelenie ľudských zdrojov, ale radšej mlčia. Ich pracovná morálka a výkony však trpia v dôsledku stresu, ktorý zamestnávateľ vôbec neregistruje. Ukázal to výskum tisícky britských zamestnancov, ktorý realizoval poskytovateľ služieb v oblasti ľudských zdrojov Ceridian.
Výskum odhalil, že zamestnancov najviac stresujú výhovorky kolegov, ktorí sa chcú vyhnúť práci, výbuchy hnevu a hádky v otvorených pracovných priestoroch, ohováranie a súkromné telefonické hovory. Riaditeľ spoločnosti Ceridian vo Veľkej Británii Doug Sawers upozorňuje, že mlčanie zamestnancov vedie k tomu, že ľudské zdroje nemajú ani poňatie o spúšťačoch stresu na pracoviskách.
Zamestnávatelia by pritom mali poznať potenciálne stresory a ich vplyv na pracovné výkony. Je potrebné školiť manažérov, aby dokázali identifikovať a napravovať negatívne správanie, a vyhýbať sa tak nepatričnému stresu a konfrontáciám medzi zamestnancami. Koučovacie programy zamerané na riadenie stresu sú dnes veľmi silným trendom, ktorý môže výrazne pomôcť riadeniu pracoviska.
Zdroj: HR Zone a Infoservis.insite.cz
Osem tipov pre komunikáciu
To, ako dokážete povedať a vysvetliť svojím nadriadeným, čo a prečo si myslíte, môže mať zásadný vplyv na ďalší rozvoj vašej kariéry. Manažéri, ktorí dokážu poskytovať najvyššiemu vedeniu zmysluplnú spätnú väzbu a podnetné myšlienky, sa v ich očiach stávajú myšlienkovými vodcami, ktorí môžu zvýšiť hodnotu celej organizácie a zároveň si otvoriť cestu k lepšej kariére.
Otvorene komunikovať s ľuďdmi, ktorí majú v rukách vašu budúcnosť, nie je jednoduché, ale môže sa to vyplatiť. Výkonná riaditeľka medzinárodnej vzdelávacej a konzultačnej spoločnosti AchieveGlobal Sharon Danielsová zhŕňa v článku šesť rád, ako postupovať.
Mali by ste poznať svoju úlohu. Dôležité je pristupovať k nadriadeným i podriadeným s rešpektom. Rešpekt si získate aj tým, že dokážete priznať chyby, dotiahnete veci do konca a budete prejavovať uznanie a podporu svojim zamestnancom.
Dosahujte výsledky. Budujte si dôveryhodnosť tým, že sami budete výkonní. Podporujte oddanosť vo vašom tíme, zaujímajte sa o svojich podriadených, starajte sa o svojich zamestnancov a koučujte ich, aby boli úspešnejší. Dôveryhodný vedúci dokáže ľahšie presvedčiť iných o hodnote nových myšlienok.
Riaďte smerom hore. Každý vodca by sa mal naučiť produktívne komunikovať s najvyšším vedením. Zoznámte sa so štýlom svojich nadriadených a naučte sa, ako k nim pristupovať. Keď dokážete svoje názory správne podať, získate ochotnejšie publikum.
Prezentujte svoje úvahy. Dôkladne vysvetlite svoje návrhy, najmä ak pricházate s niečím úplne novým. Buďte pripravení obhájiť svoje úvahy, ale zároveň aj pružní pre prijatie ďalších odporúčaní.
Rešpektujte riadiaci reťazec. Najprv svoj návrh predložte priamemu nadriadenému a zaujímajte sa o jeho názor. Spoločne vec prediskutujte a len potom sa obráťte na najvyššieho šéfa. Spoločná podpora nového návrhu vám dá väčšiu šancu na produktívnu diskusiu na najvyšších miestach.
Sústreďte sa na svoj cieľ. Pamätajte, že vaším cieľom je zlepšiť výkonnosť organizácie, nie len presadiť nové myšlienky. Budujte prístup založený na spolupráci a stanete se tak skutočným vodcom.
Autor: Zdroj: Business & Legal Reports, Infoservis.insite.cz