BRATISLAVA. Vláda v stredu schválila zákon o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic. Zákon umožní, aby štát staval na pozemkoch, ktorých nie je vlastníkom.
Ministerstvo dopravy zákonom sleduje cieľ vlády čo najrýchlejšie postaviť diaľnicu na východ krajiny. Právnici varujú, že štát zvýhodnil svoje postavenie na úkor ústavných práv ľudí na vlastníctvo a ochranu svojho majetku.
Minister si protirečí
Po schválení kontroverzného zákona vládou minister dopravy Ľubomír Vážny povedal, že ústavné práva občanov nie sú porušené. Včera, hneď na začiatku tlačovej besedy, tieto slová nechtiac vyvrátil.
„Bez prijatia týchto opatrení nevieme naplniť vládny cieľ. Sme si vedomí, že v budúcnosti budeme musieť dôvodiť, hľadať riešenia, či už s opozíciou, alebo aj s časťou verejnosti,“ povedal Vážny.
Zároveň položil otázku, čo chceme. Či sa budeme neustále radiť s právnikmi, alebo budú diaľnice. „Nám z toho vyšlo, že pri rešpektovaní elementárnych pravidiel hry, pri dodržaní ústavných práv občanov chceme diaľnice,“ povedal Vážny.
Sporná je ústavnosť
„Jednoznačne je tu verejný záujem, ktorý nikto nespochybňuje. Ale zároveň ústava garantuje ľuďom určité práva, a tento zákon ich porušuje,“ povedal právnik Marek Benedik.
„Tento zákon ide určite na úkor ústavou garantovaných práv ľudí,“ potvrdila aj advokátka Eva Kováčechová, ktorá spolupracuje s Centrom pre práva občanov Via Iuris.
Tým, že verejný záujem dostal prednosť pred súkromným vlastníctvom, ktorý chráni ústava, nastala podľa Benedika „výrazná nerovnováha, ktorá sa prechýlila na stranu štátu“.
„Zákon obmedzuje cudzie práva, pritom jednoznačne nehovorí, či, kedy a ako dostanú dotknutí ľudia náhradu za svoj majetok,“ doplnila Kováčechová.
O tom, že prijatím zákona môžu byť porušené ústavné práva občanov alebo medzinárodné dohody, upozornili ministerstvo dopravy aj Úrad vlády, Národná banka Slovenska či ministerstvo výstavby.
„Štát prevalcoval súkromné vlastníctvo, je to ako za komunizmu,“ povedal Benedik.
„Zákon nepredstavuje brutálne obmedzenie vlastníckych práv občanov,“ myslí si Vážny.
„Netrúfam si povedať, čo povie Ústavný súd, ale podľa môjho názoru je tento zákon protiústavný,“ povedala Kováčechová. Ak zákon schváli parlament a pôjde na súd, ten bude brať do úvahy aj medzinárodné záväzky.
Minister Vážny včera na otázku, či by s takýmto návrhom prišiel, aj keby mal majetok na dotknutých pozemkoch, neodpovedal a zahovoril to inými odpoveďami.
Rozbehnú PPP projekty
Minister včera podľa svojich slov poslal do európskeho i slovenského vestníka verejného obstarávania predbežné oznámenia o projektoch verejno–súkromného partnerstva (PPP). V najbližších dňoch tak budú môcť investori prejaviť záujem o výstavbu dvoch balíkov diaľnic. Prvý v hodnote 2,2 miliardy eur, druhý za pol miliardy eur.
Tender na vyhlásenie koncesie plánuje ministerstvo spustiť do desiatich dní. Stále však čaká na verdikt rezortu financií, či investície do PPP projektov sa započítajú do verejného dlhu. Podľa Vážneho bude odpoveď známa už v pondelok.