BRATISLAVA. Aj tento rok asi milión dôchodcov môže dostať vianočný príspevok. Ministerstvo práce to navrhuje „s cieľom zlepšenia sociálnej situácie poberateľov dôchodkov“.
Ministerstvo píše, že to „pozitívne ovplyvní príjmy dotknutých osôb“. V praxi však môže ísť nielen o ľudí „s nízkymi dôchodkami“, ako tých, ktorým je vianočný príspevok určený, pred časom označil premiér Robert Fico.
Nárok na príspevok je ohraničený 60 percentami priemernej mzdy v národnom hospodárstve a tá stúpa.
Kým vlani príspevok dostal každý s dôchodkom do 10 365 korún, teraz to má byť do 11 257 korún.
To je okolo 14-tisíc „hrubého“ a toľko nemajú ani mnohí zamestnanci. Priemerná mzda v niektorých odvetviach je nižšia a v poľnohospodárstve a stavebníctve zasa iba o čosi vyššia.
Zamestnaní majú aj menej
Z údajov, ktoré včera zverejnil Štatistický úrad, vyplýva, že priemerná mzda za prvých osem mesiacov roka v maloobchode predstavovala 13 336 a v hoteloch a reštauráciách dokonca iba 10 474 korún.
Iná štatistika zasa hovorí, že priemerne menej ako 14-tisíc „hrubého“ minulý rok zarábali zamestnanci so základným vzdelaním (12 663 korún) a podľa charakteru práce pomocní a nekvalifikovaní zamestnanci (10 954 korún). To sú ľudia, ktorí majú takpovediac najhlbšie do vrecka i najhoršie predpoklady na zmenu.
Jozef Orgonáš, generálny sekretár Zväzu obchodu a cestovného ruchu, uznáva, že „v segmente cestovného ruchu pracuje mnoho ľudí za mzdu, ktorá je nižšia“ ako dôchodkový strop nároku na príspevok.
„Preto pokladáme za neetické, snáď i nesociálne, aby uvedená skupina financovala vianočné príspevky dôchodcov,“ povedal.
Oproti hrubej mesačnej mzde vo výške 14-tisíc korún nižšiu priemernú mzdu mali minulý rok aj podniky s najmenej 20 zamestnancami v okresoch Poltár, Stropkov, Bardejov, Medzilaborce a Snina.
Aj dôchodcovia pracujú
Vianočný príspevok má dostať vyše milión poberateľov starobných, predčasných, invalidných alebo sociálnych dôchodkov. Z troch skupín, na ktoré ich ministerstvo navrhlo rozdeliť podľa výšky dôchodku, je počtom najväčšia tá, ktorú tvoria ľudia s dôchodkom od 7506 do 11 257 korún, čiže s tým najvyšším. Spolu ich je 708-tisíc.
Mnohí z nich pritom môžu byť zamestnaní, alebo dokonca podnikať, a tak si vlastne „privyrábať“ popri dôchodku, ku ktorému im štát na Vianoce prispeje.
Zákon, ktorý o poskytovaní vianočného príspevku hovorí, nerobí rozdiel medzi dôchodcami, ktorí ešte zarábajú, a takými, u ktorých dôchodok je jediným príjmom.
Z toho profitujú aj ľudia, ktorí odišli do predčasnej penzie. Ministerstvo síce pôvodne navrhlo, aby predčasným dôchodcom príspevok nepatril, no parlament to na návrh opozície zmenil.
Tento rok ministerstvo ani opozícia nenavrhli zákon zmeniť, takže sa pôjde podľa jeho terajšieho znenia. Ministerstvo vypočítalo, že tento rok by na vianočné príspevky bolo treba zo štátneho rozpočtu vynaložiť o 1,6 miliardy korún viac.