ôvodnápoisťovňa totiž nemala zmluvu s jeho dlhoročným všeobecným lekárom a odmietli mu preplatiť ošetrenie. Otec sa teda z poisťovne odhlásil, vrátil poistný preukaz a prihlásil sa do Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Tam spísal prihlášku, kde sa uvádza, kde bol dovtedy poistený, kto za neho platil poistné. Teraz, po deviatich mesiacoch mu nová poisťovňa poslala oznámenie, že si nesplnil oznamovaciu povinnosť podľa zákona. Veľmi ho to rozrušilo, čo v jeho veku nie je zanedbateľná udalosť. Do poisťovne zašiel a vysvitlo, že od neho potrebovali len potvrdenie, že je dôchodca. Na dôchodku je pritom už viac rokov. Bolo to potrebné? Nemohla si nová poisťovňa vypýtať údaje od tej predchádzajúcej alebo si údaje overiť v Sociálnej poisťovni?
Jana, Bratislava
Povinnosť oznámiť vznik alebo zánik štátu hradiť poistné za poistenca podľa § 23 ods. 1 písm. d) zákona č. 580/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov je povinný si splniť poistenec voči svojej príslušnej zdravotnej poisťovni. Overenie údajov alebo požadovanie údajov od iných inštitúcií sa riadi zákonom o ochrane osobných údajov, ktoré nie je možné poskytovať bez súhlasu dotknutej osoby, až na zákonom stanovené výnimky. V tomto prípade nejde o výnimku.
Na základe týchto skutočností sa Všeobecná zdravotná poisťovňa obracia formou oznámení na svojich poistencov, aby si splnili povinnosť uloženú zákonom, pretože požadovať údaje od iného subjektu nie je oprávnená.
Petra Balážová
hovorkyňa, Všeobecná zdravotná poisťovňa
Som na invalidnom dôchodku. Mám 55 rokov, volajú ma do práce ako strážnika. Môžem pracovať a zároveň neprísť o invalidný dôchodok? Nie je môj čas na prácu obmedzený len na štyri hodiny?
Ondrej K., Kuková
Ako invalidný dôchodca môžete pracovať, prípadne podnikať bez obáv o odňatie invalidného dôchodku. Môžete sa zamestnať v pracovnom pomere, a to aj na plný úväzok - na osem hodín denne a podobne.
Jedinou „hrozbou“ je možnosť, že Sociálna poisťovňa na základe zistenia, že pracujete, prehodnotí váš pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (prehodnotí vašu invaliditu), čo by mohlo mať za následok zníženie výšky vášho invalidného dôchodku, prípadne jeho úplné odobratie.
Z uvedených informácií neviem posúdiť, či váš zdravotný stav umožňuje, alebo neumožňuje pracovať ako vrátnik, v praxi je však bežné, že poberatelia invalidných dôchodkov sú zamestnaní ako vrátnici bez problémov.
Pripomínam, že okrem zamestnania v pracovnom pomere je od 1. septembra tohto roka možná práca aj na dohodu o pracovnej činnosti. Výhodou tejto formy zárobkovej činnosti je skutočnosť, že by ste neplatili žiadne odvody. Nevýhodou je však obmedzenie, podľa ktorého rozsah činnosti nesmie prevýšiť desať hodín týždenne.
Jozef Mihál
expert na dane a odvody, RELIA s.r.o., www.porada.sk/mihal
Máte problém s vybavovaním dôchodku? Potrebujete inú radu? Napíšte na adresu: Petit Press, a. s., redakcia SME, Nám. SNP 30, 814 64 Bratislava