BRATISLAVA. Sloboda tlače sa vraj na Slovensku zlepšila. Organizácia Reportéri bez hraníc so sídlom v Paríži zaradila Slovensko na tretie miesto v rebríčku všetkých krajín sveta. Minulý rok bolo na ôsmom.
Organizácia postupuje tak, že zašle rôznym novinárom do danej krajiny dotazník, ktorý majú vyplniť. Na základe odpovedí zostaví rebríček.
Za Slovensko dotazník vypĺňala predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka. Týkal sa obdobia od 1. septembra 2006 do 1. septembra 2007.
Problémy vynechali
Ako dotazník vyplnila, nechce Krútka zverejniť. „Nepovažujem to za vhodné,“ povedala.
Vyhlásila však, že ako jedinú negatívnu vec spomenuli prípad novinára Martina Kleina. Slovenské súdy ho odsúdili za hanobenie pre článok o arcibiskupovi Jánovi Sokolovi, Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu však nesúhlasil a rozhodol, že rozsudok nebol v demokratickej spoločnosti nevyhnutný.
Kritickú situáciu vo verejnoprávnej STV Krútka nespomenula. „Ešte to nie je zavŕšené a nemyslíme si, že je to cenzúra,“ povedala.
Nejde vraj ani o politické tlaky. „Politické tlaky sú predsa aj inde. Podľa môjho súkromného názoru išlo o hlboké nedorozumenie v tom, čo je redigovanie a čo je cenzúra.“
V dotazníku nespomenula ani verbálne útoky premiéra Roberta Fica na médiá alebo snahy vlády o spornú zmenu tlačového zákona. „Budeme sa tým zaoberať v inom prípade,“ hovorí Krútka.
Vynechala aj prípad košickej novinárky Nade Šindlerovej, ktorej niekto podpálil dom.
Krútka si myslí, že situácia novinárov sa na Slovensku zhoršila. To, že v rebríčku poskočilo vyššie, vysvetľuje tak, že sa situácia zhoršuje aj v iných krajinách a „zrejme preto sme sa dostali na lepšie miesto“.
Kritika v Česku
Český týždenník Respekt minulý rok napísal, že za vyplnenie dotazníka má respondent od organizácie asi 90 eur.
Zároveň kritizoval Reportérov bez hraníc za to, koho si na vypĺňanie dotazníka v Česku vybrali. Jednou z dvoch novinárok bola v tom čase už zamestnankyňa ministerstva dopravy. Druhou bola korešpondentka AFP.
Zo susedných krajín dopadlo najhoršie Poľsko.
Poradie krajín
1. Island, Nórsko
3. Estónsko, Slovensko
5. Belgicko, Fínsko, Švédsko
14. Česká republika
17. Maďarsko
48. USA
56. Poľsko
92. Ukrajina
144. Rusko
167. Turkménsko
168. Severná Kórea
169. Eritrea
Stĺpček Mariána Leška
Sloboda slova po našom
Minulý rok na ôsmom a teraz sme na treťom mieste v slobode médií. Situácia vo svete sa musela riadne zhoršiť, lebo tu sa nič nezlepšilo.
Jedna z vládnych strán oficiálne vyhlásila, že zvolenie nového riaditeľa STV považuje za „úspech strany Smer-SD a osobne jej predsedu“. Aby tomu rozumel každý, podpredseda HZDS potvrdil, že je normálne, ak ešte aj šéfa spravodajstva verejnoprávnej televízie vyberú vládne strany.
A práve kvôli nemu odchádzajú z STV redaktori.
Verbálne útoky slovenského premiéra na médiá si všimla a ako neprijateľné odmietla aj Organizácia médií juhovýchodnej Európy.
Za posledné obdobie sme zaznamenali útok mafie na majetok novinárky. I rozsudok Najvyššieho súdu, ktorým oznámil, že na rozdiel od Európskeho súdu pre ľudské práva nebude „stavať právo na slobodu prejavu obvineného ako novinára nad legitímne právo väčšiny občanov“.
Keď sa tu nič nezmení, na budúci rok môžeme v rebríčku slobody hlboko klesnúť. Stačí, ak dotazník Reportérov bez hraníc vyplní niekto iný a nie predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka.
Autor: mož, mš