Západní aj niektorí iránski analytici tvrdia, že odchod relatívne pragmatického Laridžáního znamená ešte väčšie „pritvrdenie“ Iránu.
Teherán vyhlasuje, že na jeho jadrovej politike sa nič nezmení a na zajtrajšie dôležité rokovanie s vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú politiku Javierom Solanom posiela Laridžáního aj jeho nástupcu.
Otázkou zostáva, aká bude Laridžáního pozícia v tíme a či do Ríma nejde len na to, aby uviedol svojho nasledovníka.
Tým je pomerne neznámy a neskúsený námestník ministra zahraničia Saíd Džalílí, ktorého hlavnou kvalifikáciou je to, že má blízko k prezidentovi Mahmúdovi Ahmadínedžádovi.
Konflikty s prezidentom
To rozhodne neplatilo o Laridžáním. Jeho zlé vzťahy s prezidentom boli teheránskym verejným tajomstvom. Niekoľkokrát sa vyhrážal rezignáciou a sťažoval sa na prezidentove radikálne výroky, ktoré mu komplikujú prácu.
Hoci je Laridžání, rovnako ako drvivá väčšina iránskej politickej špičky, presvedčený o neodňateľnom práve Iránu na jadrový program, vystupoval oveľa zmierlivejšie ako prezident.
Západní diplomati agentúre AFP povedali, že teraz sa obávajú, že na iránskej strane nebude nikto, s kým by sa dalo rozumne hovoriť.
„Môže to znamenať, že Irán urýchľuje svoje aktivity a radikalizuje sa, hlavne teraz, keď sú ceny ropy tak vysoko,“ povedal pre New York Times iránsky politický analytik Saíd Lejlaz.
Putin zvihol Teheránu sebavedomie
Irán sa tiež cíti sebavedomejšie po minulotýždňovej návšteve ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý v Teheráne hovoril o tom, že s Iránom je potrebné diskutovať a nie ho rovno sankcionovať.
Putin tak naznačil, že Rusko bude asi pramálo ochotné podporiť ďalšie kolo sankcií proti Iránu, ktoré by v Bezpečnostnej rade OSN chceli presadiť Američania a ich západní spojenci.
Navyše, Irán je presvedčený, že ak by aj sankcie prišli, vysoké ceny ropy by mu ich pomohli prekonať. Islamská republika je štvrtým najväčším vývozcom ropy na svete.
Laridžáního odchod tiež môže znamenať, že Ahmadínedžád si posilnil svoju domácu pozíciu.
Zbavil sa nepohodlného diplomata a nahradil ho poslušným úradníkom. Očakáva sa, že Džalílí bude presne vykonávať jeho pokyny.
Môže to znamenať, že Irán urýchľuje aktivity a radikalizuje sa, hlavne teraz, keď sú ceny ropy tak vysoko.
Saíd Lejlaz, iránsky analytik