Veriteľa podozrievajú z korupcie

Rezort financií vypracoval správu o spoločnosti Veriteľ, ktorá mala počas druhej Dzurindovej vlády pomôcť oddlžiť zdravotnícke zariadenia. Ministerstvo v tejto súvislosti podalo trestné oznámenia.

Spoločnosti Veriteľ, ktorá mala oddlžiť zdravotnícke zariadenia, podľa ministerstva zdravotníctva nesplnila svoj účel a zadlženosť narastá.Spoločnosti Veriteľ, ktorá mala oddlžiť zdravotnícke zariadenia, podľa ministerstva zdravotníctva nesplnila svoj účel a zadlženosť narastá. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Duplicitné ú­hra­dy, úhrady nad rámec, nerovnaké podmienky, zneužívanie dominantného postavenia alebo nekomplexne archivovaná účtovná dokumentácia – sú zistenia ministerstva financií pri preverovaní činnosti spoločnosti Veriteľ. Ministerstvo zároveň upozorňuje, že nie je možné vylúčiť, že odlžovanie sa realizovalo v korupčnom prostredí.

Exminister Rudolf Zajac obvinenie odmieta. „Veriteľ bol sústavne pod dohľadom Národného kontrolného úradu, finančnej správy aj finančnej polície. Podľa môjho názoru k žiadnej korupcii nedošlo ani nemohlo dôjsť,“ povedal Zajac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Predstavenstvo podľa neho mohlo vykonávať len to, čo odsúhlasila dozorná rada. Zároveň sa museli rokovania aj všetky rozhovory nahrávať.

Zástupcovia Veriteľa žiadali 30 percent

Príbeh z praxe však naznačuje, že v prípade Veriteľa dochádzalo k rôznym praktikám. Napríklad: Nemocnica mala voči pánovi Martinovi dlh 150-tisíc korún. Ozval sa mu zástupca Veriteľa, že pohľadávku mu zaplatia v prípade, ak odvedie Veriteľovi 30 percent zo sumy. Po ďalších diskusiách s právnikom, daňovým úradom, ale aj ministerstvom financií sa nakoniec dohodol, že mu zo sumy stiahnu tri percentá.

Bývalý minister zdravotníctva Rudolf Zajac tvrdí, že tých 30 percent, ktoré chceli pôvodne pánu Martinovi stiahnuť, by nikto nezískal. „Iba štát by ušetril 30 percent.“ Pri Veriteľovi platila zásada dobrovoľnosti. „Nikto vám nemohol nariadiť, že sa musíte oddlžiť cez Veriteľa,“ povedal Zajac.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo financií v správe tiež tvrdí, že je pravdepodobné, že spoločnosť Veriteľ odkupovala pohľadávky aj bez overovania ich reálnej existencie.

Veriteľ nesplnil svoj účel

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Silvia Balázsiková zároveň tvrdí, že veritelia zo súkromného sektora boli z peňazí Veriteľa uspokojení v neporovnateľne väčšej miere ako štátny sektor, napríklad Sociálna poisťovňa.

„Pravidlá oddlžovania sa neustále menili, niektoré uznesenia vlády, ktorými sa tak dialo, neboli verejne prístupné,“ povedala Balázsiková.

Samotná realizácia oddlžovania podľa správy nesplnila očakávania odbornej verejnosti. Z krátkodobého hľadiska hodnotí ministerstvo zdravotníctva tento krok pozitívne, z dlhodobého nie.

„Veriteľ svoj účel určite nesplnil. Riešil zadlženie zdravotníckych zariadení nesystémovo, len jednorazovo,“ povedala Balázsiková. Staré dlhy sa nepodarilo v plnom rozsahu zlikvidovať a nové dlhy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti naďalej stúpajú.

SkryťVypnúť reklamu

Exminister Zajac toto tvrdenie odmieta: „Veriteľ nemal za úlohu zastaviť dlhy. Bola to agentúra na likvidáciu dlhov, ktoré vznikli do konca roku 2004.“ Spoločnosť podľa neho nemala vplyv na rast dlhov. Proti ich prehlbovaniu sa robili systémové kroky ako napríklad zavedenie poplatkov, tvrdí Zajac.

Ministerstvo financií už podalo aj trestné oznámenia na likvidátorku spoločnosti Veriteľ a správcu konkurznej podstaty Družstevnej zdravotnej poisťovne Perspektíva v konkurze.

Veriteľ

Akciová spoločnosť Veriteľ vznikla v júli 2003 a mala pomôcť oddlžiť zdravotnícke zariadenia.

Akcionármi spoločnosti boli ministerstvo financií a ministerstvo zdravotníctva, ktoré mali vo Veriteľovi 50­percentný podiel. Štát vyčlenil na oddlženie približne 20 miliárd korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 193
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 103
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 679
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 867
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 154
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 928
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 149
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu