BRATISLAVA. Počet súdov bude od januára takmer rovnaký ako pred tromi rokmi. Z pôvodne desiatich zrušených súdov včera poslanci obnovili deväť. Minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS pritom počítal len so siedmimi.
Ministerstvo spravodlivosti rozhodnutie poslancov akceptuje, hoci dva súdy navyše znamenajú aj zvýšené náklady. Pôvodne počítalo s 270 miliónmi korún. O koľko naviac bude teraz potrebovať, nevedelo ministerstvo povedať.
Spolieha sa však na uznesenie vlády, ktorá zriadenie nových súdov podporila, a to aj s potrebnými peniazmi. Ministerstvo financií hovorí, že peniaze navyše bude musieť Harabin nájsť vo svojej kapitole.
Na každom súde má byť podľa ministerstva spravodlivosti aspoň šesť sudcov. Neobáva sa, že ich nenájde.
O problémoch však hovorí prokuratúra, ktorá musí pri každom súde zriadiť svoj úrad. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová povedala, že peniaze, ale ani ľudí navyše nemajú.
Koaličných poslancov financie netrápia. „Keď už sme raz zákon schválili, tak sa budú musieť nájsť aj peniaze na ich fungovanie,“ povedala Jana Laššáková zo Smeru.
Ministerstvo spravodlivosti nie je napriek tomu nespokojné. Harabin si od obnovy sľubuje zrýchlenie súdnych konaní. V minulosti pritom súdy v Piešťanoch, Skalici, Námestove, Malackách, Pezinku, Bánovciach nad Bebravou, Novom Meste nad Váhom, Revúcej aj v Partizánskom patrili medzi najpomalšie. Na väčšine pôsobil minimálny počet sudcov. Harabin teraz počíta aspoň so šiestimi na každom z nich.
Počet súdov nepomôže
O ministrovom argumente však nie sú presvedčení ani všetci koaliční poslanci, hoci jeho návrh podporili. „Bol som od začiatku proti rozširovaniu počtu súdov. Nie je to o počtoch, ale o kvalite rozhodovania,“ povedal poslanec SNS Ivan Šaško. Hovorí to napriek tomu, že sám navrhol zriadiť súd v Tvrdošíne. Je presvedčený, že ustavičné zmeny súdnictvu nepomôžu. Za ministrov návrh však zahlasoval. „Možno je to taký pokus o pomoc.“
Ani opozícii sa ustavičné zmeny v sídlach súdov nepáčia. „Je to veľmi zlé,“ povedala Lucia Žitňanská z SDKÚ.
Obnova či rušenie súdov vždy niečo stojí a okrem toho to znamená aj určité zdržanie práce súdov. Na nové súdy totiž poputujú aj spisy so sudcami.
Z ustavičných zmien nie sú nadšení ani samotní sudcovia. Aj preto Združenie sudcov Slovenska dosiaľ vždy pri rýchlych zmenách v usporiadaní súdov vyzývalo na rozvážnosť, tvrdí jeho prezidentka Jarmila Sopková Maximová. Optimalizácia spred troch rokov podľa nej nebola dobre pripravená a spôsobila na súdoch problémy.
Teraz združenie verí, že už sa podarí súdnu sústavu stabilizovať, a to prinajmenšom na čas potrebný na posúdenie jej skutočne optimálneho usporiadania.
„Či sa to podarí, ukáže len čas,“ povedala prezidentka.
Partizánske prekvapilo
Pred včerajším hlasovaním Harabin pripúšťal zmeny v jeho návrhu. „Pre mňa je rozhodujúce, čo chcú občania a čo má racionálny základ.“
Zriadenie súdu v Partizánskom je napriek tomu pre mnohých prekvapením. Ústavnoprávny výbor s jeho vznikom totiž pôvodne nesúhlasil. „Je to výsledok koaličnej dohody,“ povedala Jana Laššáková zo Smeru.
„Aj v okrese Partizánske sú obyvatelia a chcú, aby tam bol súd zriadený.“ Či je to efektívne, nepovedala.
Necelých 20 kilometrov od Partizánskeho budú totiž pojednávať sudcovia v Bánovciach nad Bebravou a zhruba rovnako vzdialený je aj súd v Topoľčanoch. Pri Revúcej bola zhoda poslancov vopred jednoznačná. Zriadenie súdu pritom podporila aj väčšina SMK.
Agnes Biró odmietla, že za to očakávala podporu koalície pri jej návrhu na obnovu súdu v Šali. Tento jej pokus totiž nevyšiel.
Nové súdy
v Piešťanoch,
v Skalici,
v Námestove,
v Malackách,
v Pezinku,
v Bánovciach nad Bebravou,
v Novom Meste nad Váhom,
v Revúcej
v Partizánskom