BRATISLAVA. Akcionári zdravotných poisťovní sa pripravujú na medzinárodné arbitráže a podania na Ústavný súd. Vlastníci Dôvery a aj menšinoví akcionári poisťovne Apollo už poslali ministrovi zdravotníctva a financií aj takzvanú predarbitrážnu výzvu. V nej vyčíslili aj sumu, ktorú budú žiadať ako náhradu škody. Pred medzinárodným rozhodcovským súdom budú chcieť od Slovenska získať 15 miliárd korún. Vlastníkom Dôvery je firma zo skupiny Penta. O Apollo sa táto investičná skupina delí s rakúskym investorom Eurambank.
VIDEO: Akcionári sa pripravujú
KAMERA: Eugen Korda
Ostatní majitelia o konkrétnych sumách zatiaľ nehovoria, ale tiež avizujú, že sa budú domáhať súdnej ochrany svojich práv.
Hrozia aj eurom
Podľa Eureko – holandského akcionára poisťovne Union, došlo k porušeniu dohody o ochrane investícií medzi Holandskom a Slovenskom. Trdia, že ich akcie budú uplatnením novely zákona podstatne znehodnotené.
Eureko dokonca očakáva, že sa do problému zaangažuje aj Európska komisia. „Môže to mať za následok aj určitú neistotu udržateľnosti vývoja slovenskej ekonomiky po vstupe do Európskej menovej únie,“ píše sa vo vyhlásení spoločnosti.
Štyri súkromné poisťovne uviedli, že sa zatiaľ nechystajú opustiť trh, ale analyzujú dosahy vzniknutej situácie. „Poisťovňa Dôvera naďalej pokračuje vo svojej činnosti a v zodpovednom plnení všetkých zákonných povinností,“ povedala hovorkyňa poisťovne Zuzana Horníková.
Európska zdravotná poisťovňa patriaca skupine J&T podľa hovorcu Stanislava Jurikoviča prehodnotí svoje aktivity, ktoré vykonáva nad rámec zákona, a ktoré sú zabezpečované z prevádzkového fondu.
Poisťovne upozorňujú, že schválená novela ublíži nielen poisťovniam, ale aj nemocniciam, lekárom a hlavne poistencom.
„Zúži sa nám priestor na investovanie do skvalitnenia služieb, obmedzia sa naše motivácie, možnosti a ambície zlepšovať starostlivosť a šetriť peniaze v prospech poistencov i poskytovateľov,“ povedala Horníková.
Poisťovne môžu uspieť
Parlament napriek upozorneniam Protimonopolného úradu alebo ministerstva spravodlivosti o protiústavnosti a protiprávnosti včera schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach.
Najdôležitejšími zmenami, ktoré prinesie zákon pre zdravotné poistenie, je zákaz vyplácania dividend zo zisku akcionárom a zníženie výdavkov na správu zo súčasných štyroch na 3,5 percenta.
Zákon bude platiť v prípade, ak ho nevráti do parlamentu prezident, od začiatku budúceho roku. Znamená to, že prvýkrát kladný hospodársky výsledok budú musieť poisťovne vrátiť do zdravotníctva v roku 2009.
Právnik Radovan Pala z právnej kancelárie e|n|w|c advokáti si myslí, že ak si Ústavný súd osvojí tézu, že prikázanie spôsobu rozdelenia hospodárskeho výsledku poisťovní znamená nútené obmedzenie práv investorov, bude musieť vysloviť nesúlad novely s ústavou. „Novela totiž neobsahuje žiadny mechanizmus poskytnutia primeranej náhrady investorom,“ povedal Pala.
Minister zdravotníctva týmto návrhom chce dosiahnuť, aby sa kladný hospodársky výsledok vrátiť späť do systému zdravotníctva. Vlani zdravotné poisťovne dosiahli takmer dvojmiliardový zisk.
Peter Pažitný z inštitútu HPI upozorňuje, že ministrove prepočty úspor sú chybné. „Zisk poisťovní v prvom polroku nebol zďaleka taký vysoký ako vlani,“ povedal Pažitný.
K hlasovaniu o zákaze zisku sa včera vrátil aj predseda SNS Ján Slota: „Pokiaľ je ekonomika trhová, tak v nej musí vždy ten, kto podniká, mať nejaký zisk.“
Na otázku, či môžu byť poisťovne na súde úspešné, povedal: „Nech si každý odpovie sám, ale je to asi jasné.“
VIDEO: Eduard Kováč zo Združenia zdravotných poisťovní k zákazu zisku
Hrozba arbitráže už bola
Naposledy hrozila Slovensku arbitráž po zrušení privatizácie bratislavského letiska. Urobila ho už súčasná vláda po tom, čo jej to umožnilo rozhodnutie Protimonoplného úradu, ktoré zakázalo spojenie letísk Bratislava a Viedeň.
Členom víťazného konzorcia, ktoré bolo pripravené zaplatiť okrem investícií za letisko približne 10 miliárd korún, bolo totiž aj letisko Schwechat. Druhý partner – investičná skupina Penta – bol na arbitráž pripravený, Rakúšania napokon do sporu so Slovenskom nešli.
Výdavky poisťovní
Čo poisťovne hradia zo zákona
Preventívne prehliadky
Neodkladná zdravotná starostlivosť a zdravotné výkony
Lieky
Zdravotnícke pomôcky
Dietetické potraviny
Kúpeľná starostlivosť
Ďalšie výdavky poisťovní
odvod z prerozdelenia poistného (má zabezpečiť solidaritu medzi poistencami jednotlivých poisťovní na základe indexu rizika)
príspevok na činnosť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou
iné (pokuty, penále, poplatky...)
Kliknite - obrázok zväčšíte.Advokát: Spor by Slovensko asi prehralo
O možných arbitrážach s majiteľmi zdravotných poisťovní sme hovorili s partnerom advokátskej kancelárie e|n|w|c advokáti Radovanom Palom.
Ako hodnotíte šance akcionárov zdravotných poisťovní uspieť na arbitrážach?
„Výsledky prípadných rozhodcovských konaní budú pravdepodobne v neprospech Slovenska. Medzištátne dohody o ochrane investícií štandardne umožňujú vyvlastnenie zahraničnej investície len zákonnými prostriedkami. Musia byť nediskriminačné, vo verejnom záujme a za spravodlivé odškodnenie. Pod vyvlastnením alebo znárodnením sa zvyčajne nechápe len priame alebo nepriame pozbavenie majetkových práv, ale aj akékoľvek opatrenia, ktorých výsledkom je ukončenie podnikania investora alebo podstatný škodlivý zásah do investorovho podnikania. Úplný zákaz voľného nakladania so ziskom z verejného zdravotného poistenia je takýmto zásahom. S relatívne vysokou pravdepodobnosťou môže byť preto výsledkom arbitráže povinnosť Slovenskej republiky vyplatiť zahraničným investorom odškodnenie. V praxi býva priznávaná ako odškodnenie výška hodnoty investície vrátane hodnoty očakávaných budúcich ziskov a good will.“
Ako sa bude môcť Slovensko brániť?
„Rozhodcovské konania v prípade ochrany investícií väčšinou rozhoduje panel troch rozhodcov, z ktorých po jednom vymenuje investor a Slovensko a na treťom rozhodcovi sa dohodnú dvaja vymenovaní rozhodcovia. Okrem možnosti vymenovania jedného rozhodcu a možnosti predkladať argumenty v konaní nebude mať kontrolu nad spôsobom rozhodnutia.“
Zdvihli by ste ako poslanec ruku za zákaz zisku?
„Jednoznačne by som hlasoval proti, a to nielen preto, že koncepčne nesúhlasím so zákazom tvorby zisku v sektore verejného zdravotného poistenia, ale preto, že Slovensko a nepriamo aj nás ako daňových poplatníkov vystavuje nebezpečenstvu povinnosti odškodniť investorov. Predpísanie spôsobu použitia zisku je zásah, pri ktorom by obozretná vláda mala také riziko zohľadniť.“