ČERNOVÁ. V piatok schválil parlament zákon o zásluhách katolíckeho kňaza a politika Andreja Hlinku a deklaráciu k černovskej tragédii, v sobotu si v Černovej streľbu do miestnych obyvateľov spred sto rokov pripomínalo asi dvetisíc ľudí vrátane slovenskej politickej špičky.
VIDEO: Spomínalo dvetisíc ľudí
KAMERA: Ján Krošlák
Nedeľné výročie vzniku Československej republiky sa na Slovensku oficiálne neoslavovalo. Podpredseda vlády Dušan Čaplovič zo Smeru ako jediný z vrcholných predstaviteľov štátu vydal vyhlásenie, že ide o významný medzník v histórii nášho národa.
V Černovej kritizovali Pašku
V sobotu v Černovej dve hodiny pred začiatkom pietnej slávnosti zvážali autobusy na miesto najmä priaznivcov SNS. Niesli stranícke vlajky, väčšina z nich hľadala v dave Jána Slotu. Tvorili asi 70 percent účastníkov.
Mladí muži s vyholenými hlavami si čas krátili spevom piesne Slovenské mamičky, iní živo diskutovali o predošlom dni v parlamente.
Spomínali najmä predsedu parlamentu Pavla Pašku zo Smeru, ktorý vraj národniarov pri hlasovaní o Hlinkovi a udalostiach v Černovej zradil, a poslanca SMK László Kötelesa, ktorý pripomenul, že strieľajúci žandári mali slovenský pôvod. „Toho by som ja do nášho parlamentu vôbec nepustila, nech si zasadá v Budapešti,“ tvrdila staršia žena. Ostatní pritakávali.
Gašparovič sa spolieha na historikov
Prezident Ivan Gašparovič na slávnosti hovoril, že černovskú tragédiu treba chápať najmä ako spomienku na útlak obyvateľov v mnohonárodnom Uhorsku. Oddeliť od seba fakty a polopravdy o týchto udalostiach je podľa neho predovšetkým na historikoch.
„Skutočná pravda nie je otázkou dohody ani hlasovania,“ povedal Gašparovič. Nik sa podľa neho nechystá vyhlásiť Andreja Hlinku za svätého, ale nemožno spochybňovať jeho výrazný prínos k budovaniu slovenskej štátnosti. „Nebudeme mať históriu, ak z nej budeme vylamovať fakty a osobnosti.“
V rovnakom duchu vyznela aj homília predsedu Konferencie biskupov Slovenska Františka Tondru na omši. „Ktorúkoľvek historickú udalosť nemôžeme merať parametrami dnešnej doby, inak ju nebudeme správne interpretovať.“
Odmietol tiež úvahy, že ak by sa Hlinka dožil vojnového slovenského štátu, bol by fašistom. „Ako môžeme súdiť človeka za to, čo by mohol vykonať, ale nevykonal to?“ pýtal sa. Často podľa neho nie sú rozporuplné osobnosti, ale ich sudcovia. Vyzval, aby sa národ netrieštil, ale zjednotil sa pri „riešení dobra“. Odmietol ideový liberalizmus, vraj mu chýba hodnotový systém.
Slota si musel počkať
Skoro päťhodinový program prestáli ľudia zväčša vonku. Do kostola sa všetci nezmestili, omšu sledovali na veľkej obrazovke.
VIDEO: Slota čakal
Vystúpili folkloristi z Detvy, ktorí venovali Černovej vyrezávaný kríž. „Práve naši rodáci v krojoch niesli na pleciach aj rakvu Andreja Hlinku,“ povedal jeden z nich. Takmer dvojhodinový záver programu sa konal pred pomníkom obetí na cintoríne.
Slota sa dostal k slovu po piatej hodine popoludní, hoci spomienka sa začala o jednej. „Už som si myslel, že som na vedeckej konferencii,“ reagoval na dlhší príhovor člena nórskej delegácie. Ten sa snažil podrobne vysvetliť prínos nositeľa Nobelovej ceny Björnstjerna Björnsona k šíreniu informácií o černovskej tragédii vo svete.
Slota, hoci predtým so sklopenými očami v kostole odriekal, ako treba odpúšťať svojim vinníkom a milovať aj nepriateľov, opäť zaútočil na Maďarov. „Asi bola chyba, že sme zachraňovali Maďarov, ktorí zbabelo ušli pred Turkami do slovenských hôr. Mali ich tam zožrať a zatiahnuť do Istanbulu,“ hovoril.
Slota: Šovinizmus trvá
Za Černovú môže podľa Slotu maďarský šovinizmus, ktorý je živý aj dnes. „Tu ležia tí, ktorých maďarská zvôľa a arogancia postrieľali ako divú zver.“
Grófa Apponyiho, tvorcu uhorských jazykových zákonov, označil za maďarského gaunera, podal si aj komárňanského primátora za výrok „treba vziať cepy a ísť na horniakov“, bývalého maďarského prezidenta Arpáda Göncza, expremiéra Viktora Orbána, ale aj poslanca KDH Františka Mikloška. V narážke na Pašku obvinil všetkých, ktorí za streľbu v Černovej nevinia „maďarských žandárov“, ale „orgány Uhorska“. Zaželal, aby „ukrižovaný maďarský štát visel čo najdlhšie“.
Vlajky nad davom sa rozkývali. Zúčastnených zamrzelo iba to, že premiér Robert Fico prišiel až skoro na záver.
„Bol tak daný program,“ tvrdí Ficova hovorkyňa Silvia Glendová. Na poludnie Fico diskutoval v rozhlase. Pred akciou zas pri Žiline otváral ďalšie z ihrísk, na ktoré jeho vláda vyčlenila peniaze.
|
![]() Takmer päťhodinový program ľudia prestáli zväčša vonku. |
![]() Slota opäť útočil na Maďarov, Slota a Markuš (vpravo) spievali. |
![]() V múzeu je aj Hlinkova nová vosková figurína. |