BRATISLAVA. Premiér Robert Fico má podľa návrhu rozpočtu dostať v roku 2008 do fondu predsedu vlády až 150 miliónov korún. Tento rok dostal na dotácie podľa vlastného výberu 125 miliónov.
VIDEO: Ficovi narastie rezerva
Jeho predchodcovia Mikuláš Dzurinda i Vladimír Mečiar mohli rozhodovať o sumách nanajvýš do 50 miliónov.
Fico tento rok z rezervy prispel najmä na výstavbu multifunkčných ihrísk, štyrmi miliónmi na vydanie encyklopédie a desiatkam ľudí zaplatil liečbu alebo zdravotné pomôcky.
Spolufinancoval aj nákup mercedesu pre hudobníka Jána Berkyho-Mrenicu mladšieho a dotácie pre obce dal najmä tým, v ktorých má starostov Smer.
„Dôvodom zvýšenia je narastajúci počet žiadostí a snaha vyjsť v ústrety čo možno najvyššiemu okruhu žiadateľov,“ vysvetlil väčšiu rezervu pre premiéra jeho tlačový odbor.
Fico chce na budúci rok podporiť výstavbu 50 až 150 multifunkčných ihrísk, čo by malo z jeho fondu ubrať 15 až 45 miliónov.
Ihriská nefinancuje sám. Z nákladov 1,5 milióna na ihrisko ide z rezervy 350–tisíc, 650–tisíc dáva Nadácia SPP a pol milióna jednotlivé obce.
Premiérov aparát tvrdí, že bude postupovať čo najefektívnejšie, aby podporil „kultúrne, vzdelávacie, športové a iné rozvojové aktivity fyzických či právnických osôb“.
„Je to mocná páka na rôzne intervencie alebo odmeny za služby – budúce aj bývalé,“ myslí si politológ Miroslav Kusý. Analytik výstavbu multifunkčných ihrísk považuje za „vynikajúci propagandistický ťah“, ktorý však zatiaľ vyzerá len ako odmena pre vybrané obce. „To sa nedostáva podľa abecedy,“ pripomína.
Dzurinda mal k dispozícii 22 až 50 miliónov ročne. „Prevažne som to využíval na to, aby som vedel reagovať, keď som sa dostal do kontaktu s ľuďmi, ktorí zjavne pomoc vlády potrebovali,“ povedal. Sumu 50 miliónov aj teraz považuje za primeranú.
„Toto už smrdí túžbou kupovať si, zaväzovať si. Neverím, že to dokáže zadministrovať kvalifikovane,“ povedal o zvýšení Ficovej rezervy, ktorú si vysvetľuje tým, že sa mu „páči rozhadzovať štátne peniaze“.
Dzurinda dával peniaze ľuďom na liečbu, prispieval chudobnejším obciam, ale napríklad aj na krmivo pre psov horskej služby.
Tiež pomáhal spriazneným starostom. Z rezervy prispel napríklad mestu Vráble, kde bol primátorom Tibor Tóth z SDKÚ, či svojmu rodnému Spišskému Štvrtku.
Koaliční kolegovia Fica obhajujú. „Pokiaľ idú ceny hore, platy hore, pokiaľ sa nám o niečo nafukuje aj rozpočet, dalo by sa to odôvodniť,“ povedal poslanec za SNS Rafael Rafaj.
„Peniaze z rezervy boli použité prospešne,“ myslí si vicepremiér za Smer Dušan Čaplovič. „Minulá vláda nedala do ihrísk ani korunu,“ argumentuje v prospech Fica poslanec za Smer Dušan Galis. Oblasť športu patrí pod ministerstvo školstva.
„Vzhľadom na to, čo tu mali predchádzajúci premiéri, je nehorázne takýmto spôsobom plytvať peniazmi,“ povedal poslanec za SMK Béla Bugár.
„Je to snaha, aby predseda vlády mohol populisticky a bez akýchkoľvek kritérií rozdávať peniaze,“ tvrdí podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Peter Kunder z Aliancie Fair Play vo zvýšení rezervy nevidí zásadný problém, ak sa peniaze prehľadne vykážu a premiér ich nepoužije na skrytú prezentáciu seba či Smeru.
S akou rezervou pracoval Dzurinda a s akou Fico.
Mikuláš Dzurinda: | ||
1998 až 2003 | 22,5 mil. Sk | |
2003 až 2006 | 50 mil. Sk | |
Robert Fico: | ||
2007 | 125 mil. Sk | |
2008 | 150 mil. Sk |
Stĺpček Petra Schutza
Priehľadná kapitola
Zvýšenie zo 125 na 150 miliónov je jasnou správou, že rezerva predsedu vlády je hneď po pôdohospodárstve najvyššou prioritou štátneho rozpočtu. Námietky sú neprípustné. Určujúce je percento nárastu, nie to, že sa pohybujeme v ráde stotiny percenta HDP.
Je skľučujúce, ak v tom zástupca Aliancie Fairplay „nevidí zásadný problém, ak sa peniaze použijú transparentne“. Vložiť do rúk premiéra rozhodovanie, ktoré ihrisko či bazén potrebuje dotácie, je systémové asi podobne, ako ísť z Bratislavy do Malaciek cez Košice.
Fond, či v rukách Dzurindu, alebo Fica, je výsostne nesystémový kanál, ktorý sa zrodil z potreby zvyšovať si popularitu. Úplne najľahšie je to okázalými činmi, čo nestoja námahu a vonkajšími znakmi štylizujú „darcu“ do polohy ochrancu slabých a biednych.
Ak z fondu sype viac „svojim“ ako iným, tak skutočnosť, že sa to deje (azda) transparentne, nie je cnosť, ale drzosť. Starosť, akú terajší správca prejavuje o vlastnú kapitolu, je iba dôkazom, že priority v Smere nepodceňujú.