BRATISLAVA. Ceny ropy prelomili ďalšiu rekordnú hranicu 93 dolárov za barel (159 litrov). Najnovšie zvyšovanie cien ropy spôsobila náhla správa, že pre nepriaznivé počasie v Mexickom zálive vývoz ropy z Mexika dočasne klesne o približne 20 percent. Svoju daň si vybralo aj sústavné oslabovanie amerického dolára. Ten bol včera za 23,154 koruny.
„Ceny pohonných látok by dnes narásť nemali. Tento týždeň však očakávam ich zdražovanie o niekoľko desiatok halierov,“ povedal Tomáš Novotný z portálu Natankuj.sk.
Ropa od polovice augusta zdražela o viac ako jednu tretinu, pod čo sa podpísal konflikt medzi Tureckom a kurdskými separatistami, oslabovanie dolára a klesajúce úrokové sadzby v USA. Negatívne v tomto prípade pôsobia aj obavy o nedostatok ropy na začiatku zimnej sezóny. Napriek naliehaniu dovozcov ropy, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) jej export neplánuje zvýšiť.
Amerika si dolár tvrdo presadzuje
S klesajúcim kurzom dolára sa znova otvára otázka platenia za ropu eurom. Táto možnosť nie je ničím novým, otvárali ju arabské krajiny ako nátlak na Spojené štáty.
Prechod na euro však brzdí mocenské postavenie USA, ktoré si „petrodolár“ tvrdo presadzuje, povedal Andrej Ochotnický zo spoločnosti Atlantik.
„Kedy a či sa nakoniec podarí zaviesť euro ako platidlo za ropu, sa presne určiť nedá. Bude to súvisieť so zmenou dominantného postavenia USA vo svete a mohlo by to znamenať celosvetovú krízu finančného systému,“ povedal.
Krach dolára si nemôžeme dovoliť
Podľa Štepána Pírka zo spoločnosti Colosseum sa o prijatí eura uvažuje, napríklad na niektorých blízkovýchodných burzách, už najmenej dva roky.
„Dolár je historické platidlo a obklopuje ho akási aura. Myslím, že k plateniu eurom dôjde, ale neviem povedať kedy. Je to na Rusku a iných krajinách OPEC,“ povedal Pírko. Euro ako platidlo na trhu s ropou má podľa neho svoje chyby, ale aj keď to nie je ideálny variant, ukazuje sa, že je najmenej zlý.
Pírko však upozornil, že krajiny ako napríklad Čína, Rusko, Arabské štáty majú obrovské rezervy centrálnych bánk v dolároch, a preto nemajú záujem prísť o túto hodnotu tým, že by pomohli potopiť americkú ekonomiku. „Krach amerického dolára si náš svet nemôže dovoliť,“ povedal Pírko.