
BRATISLAVA. Ukazovateľ dôvery vo vývoj ekonomiky v októbri klesol. Takzvaný indikátor ekonomického sentimentu sa znížil oproti septembru o 2,9 bodu na 104,9 bodu. Je to najnižšia hodnota od minuloročného júla. Pesimistické sú firmy v maloobchode a službách. Priemyselníci majú „náladu“ ako v septembri. Najviac optimistickí sú stavebníci. Informoval o tom včera Štatistický úrad.
Prieskum nálad ukazuje, ako si manažéri a bežní spotrebitelia predstavujú vývoj v ich firmách a domácnostiach. Významný je tým, že naznačuje budúci vývoj, nielen konštatuje, čo sa už stalo.
Hlavnými dôvodmi pesimistickejších odhadov sú silná koruna a kroky súčasnej vlády. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina menuje tri hlavné: zmeny v Zákonníku práce a daňových zákonoch a zásahy v sociálnej oblasti. „Pokles indikátora je signálom, že sa podnikanie sťažuje a bude ešte ťažšie.“
Priemysel je stabilný, stavebníci sa tešia
Indikátor dôvery v priemysle ostal na rovnakej úrovni ako minulý mesiac. „Je to spôsobené silným zahraničným dopytom po našich výrobkoch, najmä automobilov,“ povedal prognostik Pavol Kárász.
Podnikatelia očakávajú, že v nasledujúcich troch mesiacoch príde k ďalšiemu rastu produkcie. Podľa analytika Tatrabanky Róberta Pregu k tomu prispeje elektrotechnický priemysel.
Za negatívne faktory, ktoré priemyselníkov brzdia, sa považujú posilňovanie koruny, rast cien vstupov a nedostatok kvalifikovaných pracovníkov.
Optimizmus stavebníkov ovplyvnil predovšetkým očakávaný nárast zamestnanosti. Pre ľudí majú zabezpečenú prácu v priemere na sedem mesiacov. „Toto odvetvie zaznamenáva vysoký boom a je za tým silný dopyt po nehnuteľnostiach,“ povedal Kárász. Podľa Pregu má stavebníctvo vrchol ešte len pred sebou.
Analytika Ľudovej banky Vladimír Vaňo odporúča opatrnosť. Slovensko má za sebou éru budovania nových výrobných kapacít orientovaných na export, ktorých plné využitie je ohrozené spomalením európskej ekonomiky. „Slovensko je malé a otvorené hospodárstvo,“ upozorňuje Vaňo na závislosť slovenského hospodárstva od okolitého vývoja.
Obchodníci nie sú nadšení
V porovnaní s augustom dôvera maloobchodníkov poklesla o sedem percent. Negatívne hodnotia súčasnú a očakávanú podnikateľskú situáciu. Pokles už tretí mesiac po sebe zaznamenal aj sektor služieb.
Najpesimistickejší sú pritom obchodníci potravín a nápojov, teda základných tovarov, na ktoré vydávajú domácnosti veľkú časť svojho rozpočtu.
„V maloobchode sú silné regionálne rozdiely, lebo obchod je závislý od ekonomickej situácie domácností,“ povedal Ľubomír Drahovský z agentúry na prieskum trhu Terno.
Negatívne vnímanie v maloobchode je podľa Kárásza zapríčinené aj tým, že ľudia i podnikatelia sa pripravujú na zvyšovanie cien. Slovenské podniky však často zvyšujú ceny viac ako na svetových trhoch „namiesto zvýšenia vlastnej efektívnosti“.
Výhľad je dobrý
Najbližšie mesiace sa budú podľa Kárásza i Drahovského niesť v diskusii o zákone o obchodných reťazcoch. Ním chce podľa Drahovského ministerstvo hospodárstva „prostredníctvom štátneho dirigizmu ochraňovať jednu skupinu, ale zároveň diskriminovať iných“.
Ťaženia proti obchodným reťazcom či zdravotným poisťovniam vnímajú podľa tajomníka Republikovej únie zamestnávateľov Martina Hoštáka podnikatelia negatívne. Rezervy vidí aj vo fiškálnej politike. „Pri dnešnom vysokom raste by sme čakali razantnejšie kroky vlády, napríklad v škrtaní výdavkov,“ povedal Hošták.
Celkovo budú v ekonomike pokračovať pozitívne tendencie. Kárász odhaduje, že tento rok ekonomika porastie o deväť percent, budúci rok „to bude v rozmedzí sedem až osem percent“. Inflácia by podľa neho nemala prekročiť 2,8 percenta.
Vysoký rast je podľa Pregu z dlhodobého hľadiska neudržateľný a nastane jeho mierny pokles. „To však neznamená zhoršenie, čísla sa iba prispôsobia realite.“
Analytika Vaňa prekvapuje najmä zhoršujúca sa dôvera spotrebiteľov. Vysvetľuje si ju predpokladom rastu cien potravín a energií. Tieto obavy podľa neho môžu vyústiť do väčšieho tlaku na firmy, v ktorých sa práve začali koncoročné vyjednávania o platoch.
Ministerstvo hospodárstva neprikladá zhoršeným ekonomickým náladám veľkú váhu. „Ak si to porovnáte s inými krajinami, sme na tom rovnako,“ povedal hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara.
Posledné údaje o ekonomickom sentimente v únii sú naozaj podobné slovenským výsledkom. Napriek zhoršeniu nálady je index vysoko nad dlhodobým priemerom.
Indikátor ekonomického sentimentu
Hodnotí aktuálny stav ekonomického prostredia. Má päť indikátorov:
dôvera v priemysle,
dôvera v stavebníctve,
dôvera v maloobchode,
dôvera v službách,
spotrebiteľská dôvera.
Jednotlivým zložkám sú pridelené váhy, ktorými sú zastúpené vo výslednom indikátore.
Úrad vykonáva prieskum každý mesiac. Respondenti odpovedajú na dva typy otázok. Prvý typ sú otázky, ktoré sa týkajú názorov na stav ekonomických ukazovateľov v súčasnosti (v nedávnej minulosti). Otázky druhého typu zisťujú názor na vývoj v najbližších troch mesiacoch dopredu (očakávania). Respondenti hodnotia situáciu buď ako priaznivú, neutrálnu, alebo nepriaznivú.
Zdroj: Štatistický úrad
Stĺpček Ivana Štulajtera
Kladivová symfónia
Keď bol prezident Bush na vzostupe ťaženia proti terorizmu, jeho kritici ho prirovnávali k veľkému kladivu, ktoré vidí okolo seba len samé klince.
Aj my tu na Slovensku máme jedno veľké kladivo. Udiera zdravotné poisťovne, dôchodkové správcovské spoločnosti, energetické podniky, obchodné reťazce, banky a cez pracovné právo a kolektívne vyjednávanie prakticky celú podnikateľskú obec. Slovom, udiera po hlave kapitalizmus.
Hrubé správanie kladiva síce kazí podnikateľom náladu, ale sú aj horšie veci. Napríklad nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, zlá vymožiteľnosť práva, vysoké odvodové zaťaženie či korupcia.
Rizikom akurát je, že po každom novom údere, veľké kladivo dostane chuť na ďalší, lebo pre jeho prívržencov je práve tento rachot omamnou symfóniou. A o nič iné tu ani nejde. Len udierať a zožínať potlesk. Byť kladivom môže byť fascinujúce, ak je človek hranol.
Našťastie veľké koaličné kladivo narazí na limity, lebo v skutočnosti je len malým slovenským kladivkom, ktorému dodali svaly zahraničné investície. Keď vlny hospodárskeho rastu opadnú, a ony zákonite opadnú, budú sa na nás ceriť otvorené problémy z každej strany a niekoľko hrčí na hlave.
To bude záver éry kladiva.