BRATISLAVA. V novele dôchodkových zákonov v stredu parlament schválil, že štát bude naďalej platiť odvody do druhého piliera za rodičov na materskej dovolenke, pestúnov a osoby starajúce sa o dlhodobo choré deti. Za invalidov však nie.
Ak sa sporiteľ v druhom pilieri stane plne invalidným skôr, ako ubehne povinných 15 rokov sporenia, dôchodok z druhého piliera dostane iba vtedy, ak si bude zvyšný čas uhrádzať poistenie.
Podľa odborníka na dane a odvody Jozefa Mihála, ak invalid nebude chcieť prísť o dôchodok z druhého piliera, bude mať dve možnosti. Buď sa stane samoplatcom a mesačne odvedie do Sociálnej poisťovne približne 2 500 korún. „Alebo si nájde symbolické zamestnanie až do konca obdobia invalidity,“ povedal Mihál. Vtedy splní zákonom stanovenú podmienku 15 rokov sporenia. Tieto možnosti potvrdila aj hovorkyňa ministerstva práce Oľga Škorecová.
Invalidi by boli vraj zvýhodnení
Podľa Škorecovej štát nebude za invalidov prispievať na dôchodkové sporenie preto, lebo chce zabrániť ich neodôvodnenému zvýhodneniu. „Pri výpočte invalidného dôchodku sa im dopočítala aj lehota do dosiahnutia dôchodkového veku.“
Podľa Mihála „je to iba výhovorka“. Ak by ostal v platnosti dnešný zákon, invalid, ktorý si sporí v druhom pilieri, by mal primerane krátený dôchodok zo Sociálnej poisťovne. „Oni ten systém celý zmenili,“ povedal Mihál.
Tomanová zmenila spôsob výpočtu
Parlament však schválil významné zmeny aj pri výpočte invalidných dôchodkov z prvého piliera.
Dnes platný zákon hovorí, že do starobného dôchodku sa invalidovi zohľadňuje príjem, keď bol ešte zdravý a pracoval, ďalej platby poistného, ktoré Sociálna poisťovňa za neho platila počas invalidity a vedľajší príjem, ktorý ako invalid mohol získať.
„Pri dnešnom výpočte starobného dôchodku sa na jeho výške spravodlivo odrazia odvody, ktoré invalid zaplatil v čase, keď poberal invalidný dôchodok a zároveň pracoval. Čím vyššie odvody pracujúci invalid platí, tým vyšší bude jeho starobný dôchodok,“ povedal Mihál. Keď invalid dosiahne v súčasnosti dôchodkový vek, Sociálna poisťovňa mu vypočíta starobný dôchodok. Dostávať bude ten dôchodok, ktorý bude vyšší.
Keďže podľa novely zákona však Sociálna poisťovňa už nebude za ľudí na invalidnom dôchodku uhrádzať poistenie, invalid bude na starobnom dôchodku poberať rovnakú výšku dôchodku, ako keď bol invalid. Invalidný dôchodok bude totiž vyšší ako starobný.
Nový výpočet je však podľa Mihála nespravodlivý. „Invalid, ktorý bude platiť odvody z vedľajšieho príjmu vo výške desať percent priemernej mzdy, bude mať rovnaký dôchodok ako invalid, ktorý bude platiť odvody z príjmu 80 percent priemernej mzdy.“
Nový systém bude podľa Mihála podporovať špekulantov. Invalidovi totiž bude stačiť, aby si našiel hocijaké symbolické zamestnanie s minimálnym úväzkom. „Dôležité bude len to, aby prácu mal.“