Pražský mestský súd včera odsúdil prokurátorku Ludmilu Brožovú-Polednovú na osem rokov väzenia. Brožová (86) ako žalobkyňa zohrala významnú úlohu vo vykonštruovanom procese s Miladou Horákovou, ktorú v roku 1950 odsúdili na smrť za údajnú špionáž a vlastizradu.
Aj keď sa Brožová pre svoj vek väzeniu asi vyhne, sudca rozsudok označil za morálne zadosťučinenie. Podľa prokuratúry Brožová vo vyše päťdesiat rokov starom procese hrala vopred stanovenú hereckú rolu.
„Tresty pre obžalovaných boli stanovené dopredu. Brožová sa vedome na tomto desivom predstavení zúčastnila,“ povedal v záverečnej reči prokurátor Radek Klvaňa. Polednová podľa svojho advokáta proces reálne ovplyvniť nemohla.
Sudca s trestom oznámil, že 86-ročná Polednová sa za mreže asi nedostane.
Novinárom ešte pred vynesením rozsudku povedala: „Necítim sa vinná.“ Vtedy vraj bola iba učeň a bojovala za republiku.
Z pisárky vrahyňa
Pôvodne pisárka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa urobila kariéru práve na politickom procese s Horákovou. Milada Horáková (na snímke ČTK) bola významnou bojovníčkou proti nacizmu.
Od roku 1940 ju väznili Nemci, po prevrate v roku 1948 sa dostala do nemilosti komunistov.
Archívy ukazujú, že procesy slúžili skôr na propagandistické účely, ako na obhájenie spravodlivosti. Brožová túto úlohu spĺňala dokonale: „S hnusom sa odvracia náš ľud od týchto zradcov. A naše dobré ženy sa pýtajú, kam ste dali srdce vy, obžalovaná Horáková, keď ste zradili našu vlasť a boj miliónov žien za mier,“ vyhlásila Brožová v záverečnej reči procesu.
Verná režimu
Brožová svoju oddanosť režimu preukázala aj v nasledujúcich procesoch, kde žiadala posudzovať trestné činy obžalovaných podľa ich triedneho pôvodu. Dnes sa bráni, že v tom čase nemala právnické vzdelania. Pre Lidové noviny povedala, že kurz dokončila až dva roky po procese. Verdikt má aj symbolický význam. „Z môjho pohľadu konštatovali, že komunizmus je zlo,“ povedal pre ČT historik Tomáš Bursík.
Ľubomír Morbacher z Ústavu pamäti národa povedal, že rozsudok je precedensom a „dobrou správou pre všetkých bývalých politických väzňov“. „Nie je to akt pomsty, ale čiastočné nastolenie spravodlivosti.“
Niekoľko podaní chce v priebehu novembra iniciovať aj ÚPN. „Týkajú sa prípadov, keď boli ľudia mučení v komunistických väzeniach, alebo mohla mať na ich smrti podiel ŠtB,“ povedal Morbacher.
Bojovala som za republiku a za taký spoločenský poriadok, v ktorom nebudú nezamestnaní.
Ludmila Brožová-Polednová, prokurátorka odsúdená na osem rokov
Stĺpček Petra Morvaya
Zločin
Prokurátorka z najznámejšieho československého komunistického procesu dostala za účasť na justičnej vražde osem rokov. Trest si určite neodsedí. Nič to. Súd konštatoval, že proces s Horákovou bol v rozpore aj s vtedajšími zákonmi. Brožová sa na ňom zúčastnila vedome a s nadšením. Podstatné je, že rozsudok na rozdiel od mnohých predchádzajúcich aspoň hovorí, že je niečo také zločin, ktorý si zaslúži trest.
Otázka nie je, prečo odsúdili Brožovú, ale prečo neodsúdili ďalších, ktorí často mali väčšiu vinu. Odpoveď nájdeme u Brožovej kolegyne, ktorá v roku 1978 poslala do väzenia ľudí len za rozdávanie letákov. Sudkyňou je stále. Pred desiatimi rokmi potrestala iba peňažnou pokutou eštébáka, ktorý zhasínal zápalky o ruku vypočúvaného. Vážnejšie by ho mohla potrestať, iba ak by sa dopustil niečoho zvlášť závažného, vysvetľovala. Pokiaľ sú na súdoch v Česku (a asi aj u nás) ľudia, ktorí mučenie nepovažujú za závažné, je aj rozsudok nad Brožovou zázrakom.
Autor: vag