BRATISLAVA. Pani Božena má na účte 21tisíc korún a chce bankovým prevodom zaplatiť cestovnej kancelárii za dovolenku pre dve osoby 31 995 korún. Povolené prečerpanie na účte má vo výške 10tisíc korún. S odpoveďou na otázku, či bude mať na účte dostatok peňazí, si nevedela správne poradiť až pätina respondentov v prieskume, ktorý si nechala vypracovať asociácia bánk.
Z prieskumu vyplynulo, že ľudia nevedia porovnávať ponuky termínovaných vkladov ani úverov. Problém nie je v porovnaní dvoch termínovaných vkladov, ktoré majú rovnaké parametre a rozdiel je napríklad vo výške ročnej úrokovej sadzby. „No keď je jeden termínovaný vklad úročený piatimi percentami ročne a druhý má celkovú úrokovú sadzbu 9,5 percenta na dva roky, mnohí si to už nevedia porovnať a pri rozhodovaní urobia chybu,“ povedal riaditeľ agentúry MVK Pavel Haulík, ktorá prieskum pre asociáciu uskutočnila. Druhý termínovaný vklad má totiž ročný úrok 4,75 percenta, kým v prvom prípade je to 5 percent.
Polovica ľudí nevie, ako fungujú hypotéky
Pri úveroch je to ešte horšie. Pri rozhodovaní sa medzi dvoma úvermi sa pre ten menej výhodný rozhodne až 84 percent občanov.
Takmer tretina respondentov nevedela odpovedať na otázku, ako fungujú hypotéky. Boli medzi nimi aj takí, ktorí ju už reálne čerpajú. „Ľudia sa pozerajú na úrokovú sadzbu, poplatky a výšku mesačnej splátky. Ďalšie informácie nevedia v konečnom dôsledku posúdiť,“ povedala šéfka asociácie Regina Ovesny–Straka. Podľa finančného poradcu EuroFin Consulting Dalibora Blažeka ľudí napríklad nezaujíma, o koľko úver preplatia. Pripomenul, že najmä v predvianočnom období viacero finančných inštitúcií ponúka pôžičky s možnosťou odkladu splátky. „Klienti často nevedia, že aj keď prvú splátku zaplatia až o niekoľko mesiacov, pôžička sa im úročí hneď od začiatku.“
Podľa Mirky Mitkovej z Hypocentra je vidieť výrazný rozdiel medzi klientmi, ktorí nevedia o hypotékach takmer nič, a tými, ktorí majú naštudované aj najmenšie podrobnosti. Pripomína však, že úverové zmluvy majú niekoľko strán a obchodné podmienky bánk sú tiež zhustené na niekoľko hárkov papiera. „Tomu, že ide o úver zabezpečený nehnuteľnosťou určený na bývanie však podľa mňa rozumie každý, kto o hypotéke uvažuje,“ povedala Mitková.
Občania si zamieňajú aj pojem kreditnej a debetnej karty. Takmer 55 percent opýtaných v prieskume uviedlo, že používa kreditnú kartu, pričom debetnú používa len 19 percent z nich. V skutočnosti však väčšina používa práve debetné karty, ktoré sa viažu k bežnému účtu klienta v banke.
Podľa Ovesny prieskum ukázal, že finančná gramotnosť občanov na Slovensku je nízka. „Relatívne dobre informovaných je len o niečo viac ako polovica občanov.“
Produkty iných bánk polovica ľudí neporovnáva
Problém nízkej finančnej gramotnosti však podľa Ladislava Unčovského z asociácie majú aj v bankovo vyspelejších krajinách.
Občania hľadajú informácie najmä v pobočkách bánk. Tvrdia však, že aj keď informácií od nich majú dostatok, necítia sa byť dobre informovaní.
Za dôveryhodné považujú aj rady od svojich príbuzných a známych. Pred výberom bankového produktu si však polovica občanov neporovná ponuky iných bánk.
V prieskume najlepšie obstáli vysokoškolsky vzdelaní spotrebitelia, podnikatelia, živnostníci a respondenti vo veku od 26 do 45 rokov. Rozdiel v znalosti problematiky osobných financií medzi mužmi a ženami nie je takmer žiadny.
Nadpriemernú znalosť finančnej problematiky majú respondenti na rodičovskej dovolenke a v domácnosti. Haulík však upozornil, že vo vzorke prieskumu tvorili ženy v domácnosti len tri percentá. „Každá žena môže výsledok výrazne ovplyvniť. V domácnostiach je napríklad veľa žien, ktoré riadia financie pre rodinnú firmu,“ povedal Haulík.